Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

opti

Rozwiązany: Komputer się wiesza w różnych sytuacjach

Polecane posty

Ostatnio miewam problemy ze swoim komputerem - a to grając w Age of Empires 3, a to po prostu buszując po sieci - komp zatnie się tak, iż nie pomaga nic oprócz wciśnięcia przycisku reset.

Co lepsze, jeśli idzie o gry, to dzieje się tak tylko w przypadku Age of Empires 3 i dodatków do tegoż tytułu. Martwi mnie jednak, iż po jednym zacięciu się gry, po resecie nie mógł się uruchomić Windows - po ekranie ładowania następował czarny ekran, a potem brak jakiejkolwiek akcji - dopiero przy 3 resecie z rzędu coś ruszyło, i Windows wystartował.

Co może być przyczyną takich sytuacji? Czy możliwe jest, aby to była wina tego konkretnego tytułu (Age of Empires), czy może jednak to coś z dyskiem/zasilaczem/płytą główną/pamięcią RAM?

Jak sprawdzić sprawność dysku twardego?

Specyfikacja mojego komputera:

Windows 7 Ultimate 64 bit

NVIDIA GeForce GTX 470

Intel Core i7 920

GIGABYTE GA-EX58-UD3R

6 GB DDR 3 PATRIOT 3x2

Corsair 750W (CMPSU-750TXEU)

WDC WD10EADS-00L5B1, 1 TB WD Caviar Green

Nic nigdy nie było podkręcane, a temperatury są w normie: 40 stopni na karcie w Windzie, a do 60 w czasie grania, natomiast procesor 40 w Windzie, a 55-60 w trakcie grania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.M.A.R.T. sprawdzisz np. programem CrystalDiskInfo.

Jeśli rzeczywiście by to była wina podzespołu komputera, ściągnij program OCCT (wersja portable powinna wystarczyć) i przeprowadź test.

A jeśli by się wyłączył znowu, sprawdź kondensatory na płycie głównej czy Ci się nie rozlały (mi się rozlały dwa i muszę grać na jednej kości RAMu, bo przy dwóch nie trzyma poprawnie napięć).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wirusy - skany avastem jak i malwarebytes anti-malware nic nie wykryły. Potem poskanowałem HDD programami HDD Health oraz HD Tune. Pierwszy program pokazuje 98% zdrowia dysku, drugi zaś nie wykrył żadnych uszkodzonych segmentów.

Następnie spróbowałem zmienić napęd DVD. Czemu? Kilka lat temu miałem podobne problemy z kompem, tj. zacinał się w różnych grach, ale tylko takich wymagających płytki w napędzie. Po zmianie napędu problemy wtedy ustały, spróbowałem i zmienić napęd tym razem... Choć, dziś przy skanowaniu dysku programem HD Tune komp zaciął mi się na włączonej operze - pomógł tylko restart kompa.

Niestety, po zmianie napędu, Windows w ogóle nie chciał się uruchomić (dochodziło do ekranu ładowania się windy, po czym następował czarny ekran i "no signal" na monitorze...). Po wyjęciu drugiego napędu kompa odpaliłem dopiero za 2 razem (znów "no signal"). Co robić w takim przypadku? Czy to możliwe, że siada mi karta graficzna?

Dodam jeszcze, że kilka dni temu jak i pięć minut temu zdarzyło mi się zobaczyć przez chwilkę czarny ekran, po czym dostać informację, iż "Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem poskanowałem HDD programami HDD Health oraz HD Tune. Pierwszy program pokazuje 98% zdrowia dysku, drugi zaś nie wykrył żadnych uszkodzonych segmentów.

Dla pewności wrzuć obrazki z odczytów SMART. Program może pokazywać że jest OK, a wcale być tak nie musi.

"Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność".

Mniemam, że sprawdziłeś inne wersje sterowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniemam, że sprawdziłeś inne wersje sterowników.

Obawiam się, iż nie mam jak tego zrobić - teraz dla przykładu kompa udało mi się odpalić dopiero za 2 razem - wcześniej następowało "no signal" po wczytywaniu się windowsa. Poza tym, tak było na starszej wersji, dlatego postanowiłem je zaktualizować - i problem niestety dalej występuje jak widać...

Dla pewności wrzuć obrazki z odczytów SMART

A jak to dokładnie zrobić? Jak sprawdzić, czy nie jest to problem z zasilaniem? Możliwe jest, że to Windows się po prostu posypał, i wystarczy zrobić porządnego formata?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy format coś da jeżeli nie masz wirusławów.

A jak sprawdzić zasilacz? Miernikiem napięć (zakładam że masz)

A pasta termoprzewodząca była wymieniana? Jeżeli nie to polecam Zalmana STG2 jest po prostu REWELACYJNY.

Komp czysty? Sprężonym powietrzem czyszczony?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD Tune: WDC WD10EADS-00L5B1 Health

ID Current Worst ThresholdData Status
(01) Raw Read Error Rate 200 200 51 0 Ok
(03) Spin Up Time 168 159 21 6600 Ok
(04) Start/Stop Count 97 97 0 3181 Ok
(05) Reallocated Sector Count 200 200 140 0 Ok
(07) Seek Error Rate 100 253 0 0 Ok
(09) Power On Hours Count 90 90 0 7558 Ok
(0A) Spin Retry Count 100 100 0 0 Ok
(0B) Calibration Retry Count 100 100 0 0 Ok
(0C) Power Cycle Count 97 97 0 3164 Ok
(C0) Power Off Retract Count 200 200 0 40 Ok
(C1) Load Cycle Count 199 199 0 3181 Ok
(C2) Temperature 117 105 0 33 Ok
(C4) Reallocated Event Count 200 200 0 0 Ok
(C5) Current Pending Sector 200 200 0 0 Ok
(C6) Offline Uncorrectable 100 253 0 0 Ok
(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok
(C8) Write Error Rate 100 253 0 0 Ok

Power On Time : 7558
Health Status : Ok

Jest źle - wyczyściłem kartę graficzną, komp zaskoczył za pierwszym razem. Przy drugim uruchomieniu pojawił się BSOD:

0x000000D1, atapi.sys

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może - i to nie tylko anty, ale i "sam" wirus (a właściwie, rootkit - już nie pamiętam). Poza tym, może mieszać jakiś wirtualny napęd, co nawet by nieco pasowało, zważywszy na wcześniejsze problemy dotyczące DVD.

W sumie teraz nie wiadomo, czy to problem sprzętowy, czy programowy.

Możliwe jest, że to Windows się po prostu posypał, i wystarczy zrobić porządnego formata?

Jeśli ten drugi, format byłby raczej skutecznym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opti, nie chcę Cię martwić, ale ja miałem podobne objawy. Windows zacinał się tak, że tylko reset pomagał. Monitor nie odpowiadał, trzaski z głośników. A po resecie było też, że Windows nie wstawał.

Mówię Ci, sprawdź kondensatory na płycie głównej.

Wyglądają one tak. <- te są uszkodzone.

Jeśli są spuchnięte i/lub na ich wierzchu jest czarna maź (w moim przypadku), to winne są rozlane kondensatory. Pamiętaj, aby się uziemić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co przeczyściłem kartę graficzną, włożyłem z powrotem napęd DVD (ten pierwszy), i dało radę zagrać w 3 misje w dodatek do AoE 3 (a ta gra najczęściej się właśnie sypała...).

TimeX -> podczas wyjmowania karty graficznej zwróciłem uwagę na kondensatory, i nie zauważyłem podanych przez Ciebie objawów.

A co do antywira - używam od paru ładnych lat avasta, nigdy nie było żadnych problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atapi.sys to sterownik kontrolera dysków. Od niego zacząłbym próby ratowania kompa.

Teraz dopiero zauważyłem tego posta - jak zacząć próby ratowania sterownika kontrolera dysków? Na czym to polega?

Co ciekawe, wczoraj po BSOD miałem automatyczne odzyskiwanie systemu, po czym udało mi się bez problemu zagrać jeszcze wczoraj i dziś w AoE 3 bez żadnego problemu. Również surfowanie po necie nie kończy się resetem kompa - czyżby to odzyskiwanie systemu pomogło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była dość śmieszna sytuacja, bo jak to "automatyczne odzyskiwanie systemu" się zakończyło, to dostałem komunikat, że jednak do końca się odzyskać systemu nie udało. W każdym razie - na razie uruchamiam kompa za 1szym razem, gry chodzą bez problemu, i od 24h nie miałem zacinki wymagającej resetu kompa.

Ciekawi mnie jeszcze too czym pisał MikaelDorren: jak sprawdzić sterownik kontrolera dysków?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...