Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gozdon

Dysk przenośny Western Digital 1TB

Polecane posty

Witam, mam zamiar kupić dysk przenośny od kolegi, ale jest jeden problem. Niedawno podczas nagłej przerwy w dostawie prądu komputer zresetował się okazało się, że dysk jest pusty wszystkie dane zostały utracone na dodatek uszkodził się także zasilacz Chieftec GPS450W (z tego co mi wiadomo wiatrak w zasilaczu zaczął nierówno pracować tzn: raz działał na niskich obrotach raz na wysokich etc.) Kolega odzyskał cześć danych przy pomocy jakiegoś programu i kupił nowy dysk 2TB.

Dziś pożyczyłem od niego stary dwuletni Western Digital 1TB. W związku z tym mam kilka pytań

1. Jakim programem sprawdzić, czy z dyskiem jest wszystko ok?

2. Czy dysk nie spowoduje u mnie jakiegoś uszkodzenia zasilacza, płyty głównej itp?

3. Czy uszkodzenie dysku i zasilacza było powiązane skokami napięcia? dodam, że do uszkodzeń doszło w czasie, gdy nad polskąprzechodziły intensywne burze, a także od niedawna trwają w mojej miejscowości konserwacje na słupach wysokiego napięcia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś dwa dyski, ani na jednym nie widzę nic niepokojącego. Tak na marginesie - awaria zasilania powoduje najczęściej 4 usterki związane z dyskiem, o innych nigdy nie słyszałem:

1. Uszkodzenie elektroniki - jest to uszkodzenie fizyczne, taki dysk przestaje działać w ogóle, przestaje być wykrywany, talerze się nie obracają.

2. Uszkodzenie firmware dysku - dysk przestaje być wykrywany, jest wykrywany ale nie da się z niego odczytać żadnego sektora, jest wykrywany z nieprawidłową nazwą lub pojemnością, ma bezsensowne parametry SMART.

3. Uszkodzenie danych zawartych na dysku - usterka nie dotyczy samego dysku a partycji i ich zawartości.

4. Uszkodzenie logiczne sektora - usterka nie będąca uszkodzeniem fizycznym sektora, ale powodująca, że sektor do momentu ponownego zapisania na nim prawidłowej wartości jest nieczytelny, pozostałe objawy są takie same jak przy dysku uszkodzonym fizycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie związane z odłączaniem dysku jak to robić?

- Poprzez bezpieczne usuwanie sprzętu i odłączenie USB?

- Czy przytrzymać przycisk zasilania dysku, aby się wyłączył, i wtedy wyjąć wtyczkę USB?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw bezpieczne usuwanie sprzętu. Potem USB. Potem zasilanie. Sprzętu nie uszkodzisz, jeśli zrobisz to winnej kolejności, ale:

1. Jeśli odłączysz lub wyłączysz dysk przed bezpiecznym usunięciem a trwał w tym momencie zapis/odczyt, to możesz doprowadzić do uszkodzenia danych (i konieczności ich odzyskiwania) lub/i niestabilności systemu (i konieczności restartu).

2. Jeśli wyłączysz zasilanie nie odłączając wcześniej USB to, w przypadku niektórych urządzeń, może zdestabilizować system lub nawet doprowadzić do BSoD (po restarcie wszystko powinno wrócić o normy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...