Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

crowmaster

Gimp - problemy z działaniem i otwieraniem plików

Polecane posty

Potrzebuję pomocy bo mam już dość takiego działania programu. Na początek konfiguracja komputera bo może będziecie wołać smile_prosty.gif

Athlon 64 X2 5200+, 2GB RAM, Radeon HD 4650 1GB, wolne miejsce na dysku C ~8GB, Win XP SP3

Przejdźmy do opisu problemu. Po dłuższej przerwie wróciłem do dłubania w Gimpie, kolega mnie poprosił o wykonanie jednej pracy. Ogólnie mówiąc, miałem mu pomalować obrazek 2048x2048. Mam do tego odpowiednie szablony, które po otwarciu dzielą mi pole malunkowania na 34 warstwy. Wszystko jest zawarte w pliku .psd, niby do Photoshopa, ale Gimp daje radę to otworzyć.

No i otwieram ten plik, czekam spokojnie i nagle bez żadnego komunikatu program się wyłączył. Odinstalowałem go więc, wyczyściłem po nim rejestr i zainstalowałem najnowszą wersję jaką znalazłem (2.8.0) ale niestety nic to nie dało. Gimp dalej się wyłącza i nawet nie mogę zacząć pracy. Dzieje się tak również przy otwieraniu dużych zdjęć np 2560x1920.

To pierwszy problem jaki posiadam. Drugim są komunikaty pojawiające się znienacka i bez żadnego ostrzeżenia. A wyglądają mniej więcej tak. Screeny są jeszcze z poprzedniej wersji, ale w tej 2.8.0. jest dokładnie tak samo. Najpierw pojawia się jedno okno, daję OK i od razu jest drugie, program wyłączony, praca niezapisana bo nie ma jak.

post-45800-0-83719700-1345113978_thumb.j

post-45800-0-05730900-1345113991_thumb.j

No i teraz pytanie do was - jak rozwiązać ten problem? To naprawdę jest strasznie denerwujące jak nie mogę czegoś otworzyć albo nagle tracę 30 min tego co zrobiłem przy okazji innego "projektu". Coś mam zainstalować ponownie? Zainstalować jeszcze coś? Coś zmienić w systemie (niektórzy pisali o ilości pamięci wirtualnej, ale to już podnosiłem dawno temu)? Doradźcie coś bo powoli bierze mnie nerwica. Pewnie świeża kopia systemu by coś pomogła, ale nie chcę tego robić bo stracę za dużo ważnych rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, jeśli masz system 32 bitowy (a raczej taki właśnie masz) to pobierz program Vista boot pro i włącz tym programem funkcję PAE (gdyby była włączona to zostawiasz ale raczej nie będzie). Jeśli to nie pomoże to zobacz jak system przydziela pamięć wirtualną i zwiększ jej rozmiar o 1GB lub jeszcze więcej, jeśli dalej będzie problem (PAE zostawiasz włączone).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... pobrałem program jak napisałeś (ver. 3.3.0.), zainstalowałem, ale coś jest nie tak. Przy uruchamianiu pojawia mi się masa błędów takich gdzie można kliknąć tylko OK. Wyczytałem tam, że nie posiadam systemu Vista co zaznaczyłem zakładając temat, ale myślałem, że może ten program tak tylko się nazywa dla zmyłki smile_prosty.gif

Znalazłem opcję PAE o której piszesz, ale z racji nieposiadania Visty opcja Apply nie jest aktywna (to zaznaczenie zrobiłem ja, to nie wyglądało tak jak na screenie). O pamięci wirtualnej wspominałem, że miałem podniesione wartości, ale dla spokoju również dołączę zrzut ekranu.

Z kolei na oficjalnym forum Gimpa poradzili mi abym zainstalował nowszą wersję bibliotek GTK+ co uczyniłem, ale to także nie pomogło.

post-45800-0-94856400-1345207825_thumb.j

post-45800-0-07411700-1345207838_thumb.j

Bo to wszystko przez archiwum AQQ/GG którego nie chcę stracić. Już dawno myślałem, żeby odesłać wysłużonego XPka do lamusa i zamienić na Win7, ale jakoś zebrać się nie mogę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli. Te błędy to komunikaty informacyjne - nie mam zielonego pojęcia dlaczego producent programu zrobił komunikaty informacyjne w formie komunikatów błędów. Zresztą przeczytaj każdy znich to się przekonasz, że to informacje a nie błędy (swoją drogą przeczytaj, bo może faktycznie są jakieś błędy, albo wklej screeny, nie będzie wątpliwości). Program działa na pewno na XP, Viście i 7 ( ztmy, że dla XP współistniejącego z Vistą i 7 na tym samym dysku - rozruch, który od Visty został zmieniony, może tu robić robotę ale mam nadzieję, że nie). Wybrałeś z listy swój system operacyjny (na screenie masz nic nie wybrane)? Jeśli nie to najpierw wybierz a potem zaznacz opcję. Swoją drogą - w XP jest jest okno w którym można wymusić PAE ale nie pamiętam gdzie, dlatego mówiłem o posiłkowaniu się tym programem.

P. S. 4GB pamięci wirtualnej przy 2 GB RAM dla bardzo rozbudowanych plików (swoją drogą, po uruchomieniu programu włącz menadżera zadań i zobacz ile GIMP zżera zasobów - będziemy mieć jakiś punkt zaczepienia) to nie jest za dużo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowałeś mnie tym PAE. Szukając w Google trafiłem na to.

Zastosowałem się do wskazówek odnośnie sprawdzenia procesora, i rzeczywiście, mam CPU 64-bitowy. Teraz pytanie, gdyż chcę się upewnić: PAE umożliwi wykorzystane mojemu systemowi 4 giga pamięci na programy i gry? I czy Vista Boot Pro musi być zainstalowany, by ta funkcja działała? A na chwilę obecną, Rizone Memory Booster informuje, że program widzi 3070MB pamięci. A mam fizycznie zainstalowane 4.

A jeśli byś mógł zajrzeć tutaj i pomóc mi z tym problemem, byłbym wdzięczny. Bo wymiękam. Pojedyncze kostki działają, ale w dualu w BF 3 już nie ... A inne gry działają sprawnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale umożliwi wykorzystanie pamięci wirtualnej o wielkości większej niż 4095MB. Problem w tym, że nie pamiętam, jak się włączało PAE (Vista boot pro jest tylko skrótem, nie jest wymagany do działania PAE). Po co Ci Rizone Memory Booster? Jeśli używasz go z Gimpem to też może powodować problem. Do drugiego tematu zajrzę później.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@helmud7543

Czyli programy nie wykryją większej ilości pamięci, ale powinno się odczuć wzrost wydajności w aplikacjach, tak? A Rizone mi potrzebny jest z tego powodu, że ograniczył w znacznym stopniu CTDs w Skyrim i F NV, bo najpewniej Vista nie nadążała z oczyszczaniem pamięci, przez co była powoli sukcesywnie zapychana, co prowadziło do crashy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obsłuży więcej RAM ale obsłuży więcej pamięci wirtualnej (sumarycznie więcej możliwej pamięci przydzielanej programom). Co do sztucznego zwalniania pamięci - rzeczywiście, może pomagać w niektórych przypadkach ale na pewno nie na "automacie". Na stałe uruchomiony tylko zmniejsza wydajność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dzisiaj mogę odpisać.

Helmud, prosiłeś screena z komunikatami - proszę bardzo.

post-45800-0-91742200-1345538593_thumb.j

Ten środkowy pojawia się cztery razy. Potem gdzie bym nie kliknął, czy np. File - Rescan BCD Registery lub te główne opcje (View Settings, Advanced Settings) również pojawia się ten czerwony. Natomiast gdy próbuję wybrać system to mam puste okienko. Nic tam nie ma a wręcz tapeta z pulpitu mi prześwituje.

Chciałeś jeszcze zobaczyć ile pamięci zżera Gimp? Aby tylko go włączę co czasem trwa ~10 minut.

...

Dziś trwało prawie 15 minut. Mam sporo pędzli i deseni, pewnie zanim się załadują to się schodzi.

post-45800-0-03075400-1345540806_thumb.j

Ale chyba i tak wszystko zmierza do przeinstalowania systemu na Win 7 bo moje główne kryterium (zachowanie archiwum AQQ) uda się zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...