Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

LILILUDEK

Rozwiązany: Problem z wentylatorem na karcie graficznej.

Polecane posty

Witam. Ostatnio przy graniu zauważyłem krytyczne nagrzewanie sie karty graficznej, mialem nawet zwieche (103oC) z tego powodu wiec zaprzestalem odpalania wymagajacych gier. Posiadam karte graficzna Gtx 460 Zotaca, ktora słynie z dosyć głośnej pracy. Od paru dni jednak praca wiatraka dziala jednostajnie, tzw przy stresie obroty zwiekszaja sie do 70% i koniec, ledwo jest slyszalalna. Straciełem również dostep do regulacji obrotami wiatraka, to znaczy moge je regulowac w programie ale ustawienia nie dzialają na wentylator na karcie, urzywam programu Afterburner i nigdy nie mialem takiego problemu.

Grafikę przeczyściłem z kurzu, była jednak czysta gdzyż czyszcze pc regularnie. Instalowałem inne programy do regulacji wiatraka, firmowe od Zotaca, RivaTurner... nie przynosi to efektow. Instalowałem starsze sterowniki, i nowsze od nvidi...

Wiatrak nie działa według ustawien jakie stosuje w Afterburner działa jak by poza kontrola programu. Nie moge właczyc obrotów na max ani na minimum, jak juz pisałem dziala jednostajnie i cicho, za wolno aby ochodzić kartę grajac np w wiedźmina 2. Proszę o jakieś wskazówki, pozdrawiam.

*k. graficzna po gwarancji

**wujek google nie pomógł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie możesz zwiększyć obrotów, a da się je zmniejszyć?

Przy tak dużej ilości programów i prób zmiany obrotów może to być również problem programowy. Najlepiej by było dokonać zmiany w samym BIOSie karty.

Innym sposobem, żeby wyeliminować całkowicie wpływ programów jest reinstalacja systemu (wszystkich zmian w rejestrze nie znajdziesz i tak). Jeśli jednak nie jest to problem programowy to pozostaje wymiana wentylatora (jeśli chłodzenie jest rozbieralne)/zmiana całego systemu chłodzenia od takiego samego GTX/zmiana chłodzenia na "aftermarket".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programem z ktorego korzystam, zarzadzam wszystkimi parametrami karty jest Afterburner. Jenak w tym programie stracilem kontrole nad wiatraczkiem, dziala on jak gdyby poza programem. Kiedys bez np takiego afterburnera, karta wyła tzn smigło działało na 100%. teza czy program jest właczony czy wyłaczony karta jest cicha i tyle co ma chlodzic to chodzi, jedak do gry to nie wystarcza karta sie przegrzewa. teraz zwrocilem uwage ze bez kontroli afterburnera, gpu-z pokazuje jednostajna wartosc wiatraka na 70% mocy. przy właczonym afterburner te wartosci oscyluja według aktualnej temperatury od 40-70%mocy, jednak to jest pic na wode bo wiatrak nie przyspiesza. obniżyc lub ziekszyc jego obrotow manualnie włąsnie nie moge.

@Janek jako ze Afterburner nie chcial zalapac probowalem podobnymi programami jednak w kazdym z nich tez nie mialem kontroli nad wentylatorem. Nie mam smietnika w oprogramowaniu, staram sie utrzymawac pozadek jesli o to chodzi. Chciał bym aby to Afterburner tak jak poprzedzio zarzadzal maca wiatraczka, ale z nim lub bez niego, gdzies sie zapodziala moc tego wiatraczka jak i kontrola nad nim.

Teraz kwestia po czyjej stronie lezy wina: czy programowa czy sprzetowa

Obudowa do karty jest przymocowana na stałe, jedyne co mozna zrobic to odkrecic tylko wentylator i dojsc do radiatora np z ssawka ssaca do czysczenia srodka karty ;D. sam wiatraczek mozna by bylo zmienic jasne tylko nie chce tego robic na wyrost, moze ktos zna rozwiazanie.

Drobne poprawki w systemie vs reinstalacja systemu vs nowy wiatrak, no wlasnie pod dzialaniem karty a moze płyty głownej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. Przyczyna była mechaniczna, wiatraczek jest wadliwy. Wade odkrywlem po wyjeciu wentylatora, pod nim w miejscu przylegania z radiatorem wypatrzyłem brązowa plamke, prawdopodomnie od nadpalonego czipu. Jako ze w sklepie komputorowym nie znalazlem zamiennika wsadzilem go spowrotem, wiatraczek zaskoczył i dziala prwidłowo tzw, odzyskałem nad nim kontrole w programie i wskakuja na wyzsze obroty przy wiekszej temperaturze karty.

Zamykam temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...