Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

WILK313

Intel HD 4000 - zintegrowana karta graficzna - parę pytań.

Polecane posty

Witam wszystkich serdecznie. W najbliższej przyszłości będę składał nowego kompa, a w związku z tym, że stary ma już 4 lata to postanowiłem nie przebierać w środkach i machnąć maszynę z pierwszego zdarzenia.

Niestety, po ustaleniu co ma wchodzić w skład nowego blaszaka i po zsumowaniu cen wychodzi 6000 zł co "odrobinę" przerasta moje możliwosci finansowe. 4000 zł to max, więc pomyślałem, że zrezygnuję z Radeona HD 7970 GHz Edition (a konkretniej Radeona którego zaprezentuje MSI w wersji lightning) i zaoszczędzę 2000 zł. No ale jak bez karty graficznej pograć w wiedźmina 2 na full detalach z włączonym uberpróbkowaniem w rozdzielczości 1920 x 1200? Dodam że granie na niskich lub średnich ustawieniach odpada (nie po to kupuję taką grę aby patrzeć na "kwadratowe" głowy).

Otóż wakacje dobiegają powoli końca, a matura nie poczeka, więc i tak nie znajdę czasu na długie godziny z wieśkiem. Ale że jestem ogromnym fanem serii fifa, a niedługo (28 września) pojawi się kolejna odsłona tej gry, która nie wymaga tyle co wiedźmin 2, więc sądzę, że poczekam te kilka miesięcy i kupię porządną kartę później. I tu właśnie dręczą mnie pytania, na które odpowiedzi nie mogłem znaleźć, ale sądzę, że Wy doświadczeni użytkownicy tego forum, pomożecie mi rozwiać wszelkie wątpliwości. A więc:

1. Czy zintegrowana karta graficzna zawarta w procesorze intela (i5 3750K) da radę udźwignąć ciężar gry w fifie 13 grając oczywiście na maksymalnych detalach w rozdzielczości 1680 x 1050 w multi?

2. Z jaką kartą graficzną można by porównać tą zintegrowaną?

3. Jakie wymagania trzeba spełnić i co w ogóle trzeba zrobić, aby zintegrowana karta graficzna działała bez pszeszkód?

4. Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko dla reszty części w komputerze?

5. Czy system sam wykryje że ma korzystać z tej karty, jeśli nie będzie podłączona prawdziwa karta graficzna?

Jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia na ten temat, niekoniecznie związany z moimi pytaniami, to śmiało. Czym więcej będę wiedział o zintegrowanych kartach graficznych tym lepiej.

Dodam, że zmiana części w komputerze na tańsze i kupna tańszej karty nie wchodzi w grę i już. Taki zestaw sobie wymarzyłem i taki będę mieć, choćbym miał poczekać pół roku na zebranie gotówki na tą drogą kartę graficzną.

Jeżeli to ma jakieś znaczenie to podaję przybliżony zestaw który będę składać:

- procesor - Intel core i5-3750K

- płyta główna - Asusa z chipsetem Z77 za około 400zł (zastanawiam się jeszcze)

- RAM - Crosair Vengeance 2x8 GB 1833MHz

- Dysk SSD - Corsair Force 3 120 lub 180GB

- Zasilacz - Enermax Platinium 750W

- Cooler - jeszcze nie wybrałem, ale jakiś pożądny,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To żart, prawda?

2. Z grubsza to samo co GT520/GT610.

3. Podłączyć monitor do niej, i... właściwie tyle.

4. Nie.

5. Tak.

Co do zestawu:

- zastanowiłbym się nad procesorem i5-2500k - tańszy, lepiej się kręci i mniej grzeje;

- nie kupisz za 4 stówki porządnej płyty z chipsetem Z77;

- 16GB to mocna przesada do gier, a pamięci 1866MHz to wywalanie kasy w błoto na coś co nie zwiększy wydajności;

- z SSD zastanowiłbym się nad nowymi Vertex4;

- po co aż 750W? Planujesz mieć ze trzy HD7970?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To żart, prawda?

2. Z grubsza to samo co GT520/GT610.

1. Nie, ja nie żartuję, ja się po prostu grzecznie pytam bo się nie znam jak Ty na sprzęcie.

2. Czyli coś koło 512/1024MB, tak? Zalecane wymagania w fifie 13 to 512MB dla karty graficznej, więc pójdzie gładko, tak?

Co do zestawu: wiem, że i5 2500K lepiej się kręci i mnie grzeje, ale i5 3750K jest wydajniejsze i przyszłościowe.

Zrezygnuję z tych pamięci RAM i zakupię lepszą płytę.

Vertex4 - ciekawa propozycja, będę musiał poporównywać z innymi dyskami SSD.

Z tym zasilaczem to pszesadziłem, zmienię na 600W.

I jeszcze jedno, większość mojej wiedzy zdobytej o sprzęcie posiadam ze strony Pure.pc.pl. Czy to dobre źródło informacji, czy może zachwalają tylko to za co im płacą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No to grzecznie odpowiadam ;) GT520/GT610 to aktualnie najsłabsze karty graficzne dostępne w sprzedaży, generalnie należą do grupy kart na których uruchomienie gry w minimalnych detalach się uznaje za sukces.

2. Nie do końca rozumiem co masz na myśli. To, że karta ma 512/1024MB pamięci nie mówi kompletnie nic o jej wydajności. Ba, z reguły śmiecie pokroju np. GT520/GT610 mają astronomiczne ilości pamięci typu 2Gb czy nawet 3GB, ale to się w żaden sposób nie przekłąda na wydajność, bo rdzeń karty jest tak tragicznie wolny że nie ma szans wykorzystać całej pamięci. Summa summarum w przypadku takich kart nie ma różnicy czy mają 3GB pamięci, czy 512MB lub nawet mniej.

i5-3570k jest bardziej wydajne, ale różnica w OC to praktycznie niweluje. Nie wiem też, co masz na myśli mówiąc "przyszłościowy" - no chyba, że masz na myśli obsługę PCIe 3.0. Ale na techpowerup.com to testowali i 3.0 przyniosło poprawę wydajności w stosunku do 2.0 o parne kilka %.

Co do zasilacza, to jeśli się upierasz przy czymś z bardzo wysokiej półki to dobry będzie Corsair AX650.

Dawno nie przeglądałem artykułów na purepc, ale generalnie stronę wspominam dobrze, bo testy procków robił tam nasz dobry znajomy z tego forum ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że z grania na zintegrowanej karcie graficznej nici, ale poniżej podaje link do testu z purepc.pl podczas którego jak sam zobaczysz, dało się grać w takie tytuły jak wiedźmin 2, far cry 2 w rozdzielczości 1600 x 900 lub 1280 x 720 oczywiście przy najniższych detalach, ale porównując wymagania fify 13 z wiedźminem, to moim zdaniem powinna fifa działać płynnie na średnich ustawieniach. Co o tym sądzisz?

http://www.purepc.pl/procesory/core_i53570k_vs_core_i52500k_test_procesorow_dla_graczy?page=0,8

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[media=]

Powyżej zamieszczam filmik z youtuba, który znalazłem przed chwilą. Autor gra w fifę 12 na maksymalnych detalach w rozdzielczości 1360 x 768 z intel hd 3000, słabszym prockiem i mniejszą ilością RAM-u = 27-30 fps. Gra jest płynna oprócz przerywników (scenek) i w momencie ładowania meczu. Na purepc.pl przeczytałem że wydajności w grach z hd 3000 do hd 4000 wzrasta od 20% do 85% w zależności od gry. Ilość RAM-u i model procesora też ma wpływ na przyrost liczby klatek na sekundę. Na pudełku od fify 12 jest napisane, że gra obsługuje Intel Sandy Bridge HD 2000 i Ivy Bridge HD 3000 lub lepsze. Sądzę że spokojnie uzyskałbym na hd 4000 50-60 klatek na sekundę przy średnich lub wysokich ustawieniach. Ja się nie znam, ale dowody mówią same za siebie. Co o tym sądzisz? I nie krępuj się przed dłuższą wypowiedzią smile_prosty2.gif .

I bym zapomniał, przepraszam za cytowanie całego posta tuż pod nim, nie wiedziałem że nie można.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, poszukam na forach poświęconych fifie, czy ktoś próbował rozwiązania.

Poprzeglądam też ogólnie strony poświęcone intel hd 4000 lub coś w tym stylu.

Proszę, nie zamykaj tego tematu, a jutro koło południa zdam relację z moich poszukiwań, jeżeli kogokolwiek to interesuje.

EDIT:

Znalazłem to po 5 minutach szukania, i ten test wydaje się wiarygodny. Był przeprowadzany na laptopie z i7 ivy bridge, 16 GB RAM-u i oczywiści intel hd 4000. Autor zaprezentował 15 tytułów i fifa 12 wypadła najlepiej co widać na załączonym wykresie. 50 fps to wystarczająco aby komfortowo grać.

http://www.notebookc...00.74036.0.html

http://www.notebookc...00.69569.0.html

Te dwa linki zamieszczone powyżej powinny rozwiać wszelki wątpliwości co do zintegrowanych kart graficznych intela w mocnych laptopach. Da się grać w prawie wszystkie gry bez naormalnej karty graficznej, ale przy niskich lub średnich ustawieniach. A więc, jeżeli ktoś ma zamiar grać w mało wymagające gry nie musi kupować karty graficznej.

http://pccentre.pl/news/show/wyniki-wydajnosci-core-i7-3770k-oraz-intel/id=26118

A powyżej link do strony gdzie testowano i7 3750K z intel hd 4000 na pc. Można grac komfortowo na wysokiej rozdzielczości i średnich ustawieniach w nowe gry.

FIFA 12

FIFA 12 jest z kolei grą mało wymagającą względem podzespołów. W rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, na maksymalnych detalach, z 2xAA laptop z HD Graphics 4000 uzyskał 50,8 kl/s. Podczas powtórek płynność animacji będzie jednak znacząco gorsza. Modele z kartami GeForce 610M i Radeon HD 7450M osiągnęły rezultaty o około 10% lepsze. Z kolei laptop z układem HD Graphics 3000 uzyskał wynik o 40% słabszy.

Fifa 12 1360x768 high AA:2x AF:0x One M73-2N

HD Graphics 4000 / Core i7-3820QM

50.8 fps ?13% MSI GT70

HD Graphics 4000 / Core i7-3610QM

47.8 fps ?13% -6% Schenker XMG A501

HD Graphics 3000 / Core i7-2630QM

30.6 fps ?8% -40% Acer Aspire 5755G

GeForce GT 630M / Core i7-2670QM

103.8 fps ?27% +104% Acer Aspire 7560G

Radeon HD 6620G / A8-3520M

56.6 fps ?15% +11% HP Pavilion g7

Radeon HD 7450M / A6-3420M

55.6 fps ?15% +9% Acer Aspire 5750G

GeForce 610M / Core i3-2350M

56.9 fps ?15% +12% Fifa 12 Rozdzielczość Ustawienia Wynik 1920x1080 high, 4xAA, 0xAF 28.3 fps 1360x768 high, 2xAA, 0xAF 50.8 fps 1024x768 medium, 0xAA, 0xAF 106.4 fps 800x600 low, 0xAA, 0xAF 192.1 fps

HP Envy 14 Spectre B1J92EA (min)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ostatnio baba z teściową mnie [ciach]. Sprzedałem auto bo mi france żyć nie dawały i w związku z tym postanowiłem trochę gotówki ulokować w lepszy sprzęt.

Mój wybór padł na płytę P8Z77-V LK wraz z procesorem i5 3570K. Po zainstalowaniu płytki wraz z prockiem okazało się to procesor jest i5 3570 ale bez "K". Oczywiście sprzedawca zwrócił różnice ale problem w tym że ten mój procek hula na Intel graphic HD 2500. Czy żeby działało umnie Intel Graphic 4000 HD musiał bym mieć ten procek z K i to jest aż tak wielka różnica?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD4000 jest tylko w prockach z litera K. Wiele nie tracisz. Poza tym to proponuję zapoznać się z regulaminem forum - wulgaryzmy są niedopuszczalne (wykropkowane również), a poza tym zamiast dopisywać sie do cudzych tematów (a już w szczególności starych) nalezy zakładać własne wątki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...