Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

lukasz91112

Rozwiązany: AMD Phenom II x4 965 3.4 GHz taktuje tylko 1.61 GHz

Polecane posty

Witam!

Ostatnio nabyłem procesor AMD Phenom II x4 965 3.4 GHz, działa on na płycie GIGABYTE MA74GM-S2H. Lecz zamiast 3.4 GHz pokazuje on 1.61 GHz. Zadzwoniłem do sklepu gdzie powiedzieli mi, że to technologia Cool'n'Quiet i że podczas grania, wróci do poprawnych ustawień. Uruchomiłem CPU-Z włączyłem NFS The Run, pograłem pare minut a procesor jak miał te 1.61 GHz, tak nadal je ma. Co mam zrobić, żeby taktował 3.4 GHz? Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyłączyć w biosie cool'n'quiet, ale nie wiem czy coś to da, jak się kupuje procek nie obsługiwany przez płytę wink_prosty.gif

@down: Ale jego płyta gł. nie obsługuje tego procka więc prawdopodobnie to przez to, ja bym się cieszył że w ogóle komp chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor używa wyższego taktowania wtedy, kiedy musi. Do Office'a czy przeglądania internetu nie potrzeba takiej mocy, więc taktowanie automatycznie przystosowuje się do zadań. Jeżeli wyłączysz Cool'n'quiet, to procesor zacznie pobierać więcej prądu, a wydajność i tak nie wzrośnie. Pograj trochę w oknie i wtedy będziesz widział, jak taktowanie wzrasta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyłączyć w biosie cool'n'quiet, ale nie wiem czy coś to da, jak się kupuje procek nie obsługiwany przez płytę wink_prosty.gif

@down: Ale jego płyta gł. nie obsługuje tego procka więc prawdopodobnie to przez to, ja bym się cieszył że w ogóle komp chodzi.

Na stronie GIGABYTE na liście obsługiwanych procesorów pisało, że ten jest zgodny z płytą główną.

Po minimalizacji aplikacji pełnoekranowej (jak np gra) procesor powraca do ustawień oszczędzania energii (program pełnoekranowy "w tle" w niewielkim stopniu obciąża procesor), przez co wynik w CPU-Z będzie wskazywał na 1.6Ghz.

W takim razie, da się jakąś sprawdzić, czy procesor zaczyna taktować z wyższą częstotliwością?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, czy płyta obsługuje ten procesor zależy od tzw rewizji, tzn "wersji" płyty. Dla tego modelu istnieje aż sześć: 1.0, 2.0, 3.0, 4.0, 4.1 i 4.3.

Z tego co widzę, Phenom II nie jest oficjalnie wspierany jedynie w rewizji 1.0.

EDIT: Faktycznie, w rozpisce te najwyższe numerem Phenomy II X4 są podane jako nieobsługiwane. Dziwne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, Phenom II nie jest oficjalnie wspierany jedynie w rewizji 1.0.

No chyba ja jestem jakiś nie normalny, patrzyłem 1.0, 3.0 i tą najnowszą, żadna nie obsługuje Phenoma II 965. Ta płyta nie zależnie od wersji wspiera procki 95W, a ten phenom jest 125W.

//Edit: Dla pewności sprawdziłem wszystkie i każda ma tego Phenoma jako nieobsługiwanego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to 2-ga rewizja ;) na stronie głównej ewidentnie pisze, że modele procesorów Phenom II x4. Natomiast N/A według mnie jest jedynie do standardowej wersji Biosu, przecież, gdyby nie płyta główna nie wspierała procesora, to komputer by się nawet nie włączył..

"Wsparcie dla procesorów AM3/AM2+/AM2: AMD Phenom? II X3 / AMD Phenom? II X4 / AMD Phenom? FX / AMD Phenom? X4 / AMD Phenom? X3 / AMD Athlon? X2 / AMD Athlon? / AMD Sempron? X2 / AMD Sempron?"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N/A
= Not support

A to że komp działa to czasem się tak zdarza wink_prosty.gif

EDIT: Faktycznie, w rozpisce te najwyższe numerem Phenomy II X4 są podane jako nieobsługiwane. Dziwne.

Nie dziwne, po prostu ta płyta obsługuje procki z maksymalnym TDP 95W. I dlatego procek chodzi jak chodzi...

@Down: Wreszcie ktoś to zrozumiał -.-'

@Up: Obsługuje Phenomy II X4 ale te 95W, zobacz sobie rozpiskę procesorów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie cały temat: doszliśmy do wniosku, że nie da rady puścić tego procesora na max mocy, ponieważ ta płyta główna nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości "paliwa" dla procesora (pobór 125W, a płyta główna oferuje tylko 95W)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście, zanim cokolwiek zrobiłem zapytałem się informatyka o to co z tym zrobić. Okazało się że wszystko da się ustawić ;> Nareszcie procesor pracuje stabilnie z mocą 3,4 GHz i da się to odczuć. Jak nie jesteście czegoś pewni to może lepiej nie wprowadzać ludzi w błąd..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...