Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Orion

Wysoka temperatura procesora Phenom II x4 955 BE w stresie - 85 stopni

Polecane posty

Cześć. Przez ostatnią godzinę rozegrałem kilka intensywnych meczy w Mass Effect 3, a w tle robiłem konwersję filmu. Po skończonej grze zauważyłem że obudowa komputera jest bardzo gorąca. Z ciekawości sprawdziłem temperatury w programie Speccy i zobaczyłem, że temperatura procesora to 85 stopni, a karty graficznej - tez około 85 stopni.

Używam BOXowego chłodzenia. Karta graficzna to Radeon 6950 1GB z dwoma wiatraczkami. Chcę się dowiedzieć czy takie temperatury są bezpieczne.

Temperatura procesora podczas bezczynności szybko spadła i teraz wynosi stałe 50 stopni. Temperatura karty to stabilne 62 stopnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro komputer się nie zresetował to znaczy że temperatury są w porządku, chociaż mojego phenoma wywala już przy 60 stopniach o ile się nie mylę wink_prosty.gif

//Edit: No właśnie... max dla phenomów to chyba 60 stopni, więc jakim cudem ci dochodzi do 85 xD Pobierz prime 95/occt i SpeedFana, odpal stress i zobaczymy do ilu ci dojdzie. Ale moim zdaniem skoro nie wywala ci kompa, to po prostu te phenomy tak mają, no chyba że w biosie masz coś pochranione... Daj screena po 15 minutach działania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczynami takiego stanu rzeczy są jak zwykle: BOXowe chłodzenie, kurz w obudowie/na radiatorach, wysoka temperatura otoczenia. Czasami do tego dochodzi nieumiejętnie nałożona pasta termoprzewodząca na procesorze.

EDIT: to, przy jakiej temperaturze komputer się wyłącza ustawia się w BIOSIE, ustawienia fabryczne mogą się różnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura niekorzystna dla AMD wynosi od 60 stopni. Najlepiej by było gdybyś wymienił Boxowe chłodzenie na jakieś porządne ( po wymianie zyskałem obniżenie temperatur o ponad 10 stopni ). Sprawdź czy masz dobrze nałożoną pastę termoprzewodząca oraz czy już nie wyschła. Odkurz obudowę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: to, przy jakiej temperaturze komputer się wyłącza ustawia się w BIOSIE, ustawienia fabryczne mogą się różnić.

No ja właśnie w biosie chyba nie mam takiej opcji, na fabrycznych ustawieniach płyta sama mi wywala kompa żeby nie uszkodzić CPU wink_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są na pewno za wysokie. ;)

Sam posiadam Phenoma, tylko że 945 i podkręconego na z 3,0 na 3,3 GHz z BOXowym chłodzeniem i temperatury w maksymalnym stresie (np. prime95) rzadko przekraczają ~50 stopni. Pastę mam zmienioną na Zalmanka STG-2, ale pasta zmian wielkich nie wywołała.

Bez kręcenia w spoczynku procek miał ~25 stopni, więc tylko piszę jakie powinny być mniej więcej temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pasta jest wysuszona. To będzie przylegać i do radiatora i do proca.

Pozatym przy nakładaniu nowej przydatna jest taka zasada "Co się zsuszy, to się skruszy"

Czyli po przejechaniu szmatką, pasta sama odchodzi, tylko trzeba doczyścić alkoholem lub zmywaczem do paznokci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasty nie zmywa się zmywaczem, zbyt duże ryzyko. Lepiej alkoholem i to izopropylowym, który całkiem dobrze nadaje się do czyszczenia elektroniki.

Nawet na boxie x4 955 powinien mieć 62-65 stopni w OCCT, w grach jakieś 58-60. Jaką masz obudowę i czy są w niej zainstalowane dodatkowe wentylatory?

Pastę na CPU przydałoby się wymienić, np. na Arctic Cooling MX2 czy Zalman STG-2, są to bardzo dobre pasty. Droższych moim zdaniem nie opłaca się kupować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...