Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DVDManiak

Znowu problem z temp. :/

Polecane posty

Witam wszystkich! Postanowiłem znowu pomęczyć was o informacje cenne dla mnie:) Problem polega na tym, że mam procesor AMD Phenom II x4 965 BE 3,4GHz oryginalnie nie kręcony nigdy. Chłodzenie ZALMAN CNPS 10X Performa + Dołączona pasta W ZESTAWIE tego chłodzenia. Temperatury procesora w IDLE to 40-41C przy przeglądaniu internetu około 46C a przy grach nawet 65C(Shift 2/ Battlefield 3). To jeden problem. Drugi to karta graficzna MSI RADEON HD 6850 OC Version. Jest to ta karta: http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/msi-ati-radeon-hd6850-1gb-ddr5256bit-dvihdmidp-pci-express-veroc,15587.html . Problem polega na tym, że ta karta w IDLE ma 37-40C a w stresie nawet 71C.. O co tu chodzi.. Mam 1 wiatrak wciągający 120mm z przodu obudowy + 2 wyciągające po 120mm z góry i z tyłu obudowy. Do tego dobre chłodzenie na procesor, na grafice też jest wiatrak z radiatorem. W zasilaczu OCZ też jest wentylator. Wszystko zamknięte w obudowie SP Brutus 410 Black. Dlaczego, aż takie wysokie temperatury tego procesora(65C) i karty graficznej(71C)??? Powoli zaczyna mnie to już denerwować. Czekam na pomoc. Może gdzieś zrobiłem błąd w montowaniu.. pasty jest wystarczająco tym razem. Czy to wina pasty? O tej paście ZM-STGM2 nie ma zbyt dużo opinii, ale jak są to już pozytywne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury karty w normie, szczególnie że ten jeden wentylator wichury nie robi.

O procesor też bym się nie martwił, 65 stopni to nie jest nawet blisko granicy komfortu dla tego procesora.

Temperatura procesora zależy od wielu czynników, m. in. dokładności nałożenia pasty, jakości pasty, przewiewności obudowy, ilości wentylatorów w obudowie (a także ich rozmieszczenia).

Dlatego nie sugeruj się temperaturami podawanymi przez producenta chłodzenia/testami znalezionymi w sieci - to jest tylko poglądowe źródło informacji dla kupującego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądałoby w porządku gdyby procesor miał fabryczne chłodzenie, a nie Performę. Jak na ten cooler to temperatury są wysokie. Obstawiałbym nieprawidłowy montaż.

Oczywiście temperatury są w normie, ale jak na to chłodzenie powinny być niższe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale nic się nie stanie jak będę na takich temp. grał np 3 godziny albo 4?

Stać się - nic się nie stanie, ale skoro temperatura procka jest zbliżona do tej, jaka by była na boxe, to jest coś nie tak...

BTW, 65 stopni to temperatura rdzeni/a (core), czy ogólna procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze gorzej (na tych procesorach często temperatura rdzeni w programach jest zaniżona), znaczy, że nawet przekracza dopuszczalną normę.
Z drugiej strony to jest trochę bez sensu, by ogólna temperatura była wyższa od temperatury rdzeni... coś tu jest nie tak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Nie jest bez sensu, gdy zachodzi przypadek zaniżenia temperatury. A już wiele razy się z tym spotkałem. Jeżeli na rdzeniach temp. w spoczynku wynosi np. 16 stopni to wiadomo, iż jest to nieprawda. Nie jest też to jakiś błąd "od czapy" (pomiar wyssany z palca / kompletne głupoty), gdyż potem ona regularnie rośnie i różnica między temperaturą ogólną procka, a jego rdzeniami jest w miarę stała. Z moich obserwacji wynika, że takie zaniżenie bywa różne, od 5 do nawet 20 stopni względem temperatury ogólnej.

Oczywiście nie twierdzę, że w tym przypadku tak jest na pewno. I dlatego, żeby to sprawdzić potrzebny jest screen, a właściwie najlepiej screeny (w idle i pod obciążeniem), a jeszcze lepiej - z przynajmniej dwóch programów.

BTW, w sumie ta teoria bardziej pasowałaby, do teorii o niepoprawnie zamontowanym chłodzeniu, gdyż przy takowym, temperatura powinna być raczej wyższa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem:/ pasta ma niecałe 2 tygodnie a komp około 2 miesiące także wątpie żeby pasta sie wypaliła czy kurz... już go kilka razy otwieralem i dmuchałem sprężarką także jest czysty. Nagram filmik jak gram w BF i włącze speedfana, a do tego everesta to pokaże wam temperatury. w idle też nagram. TZN screena zrobie żeby mniej obciążać. Wyśle wam link potem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj do tych programów HWMonitor, tamte nie pokażą dokładnie temperatury maksymalnej (daj też screen z temperaturami w spoczynku).

Aczkolwiek, w zasadzie nie ma to zbyt wielkiego sensu (jeżeli rzeczywiście jest taka temperatura), gdyż wszystko wskazuje na nieprawidłowy montaż chłodzenia (ewentualnie uszkodzenie lub źle nałożoną pastę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam ciepło w pokoju także są gorsze temperatury.. do tego parówa na dworzu to idle nie wyciągnie 40C na procku ale 2 dni tak miałem 39-40C. MAX TEMP na procku miałem przy shift 2 to było 65C z PERFORMĄ a GPU 72. Teraz procka nie udało mi się tak podgrzać.

post-589411-0-28456200-1343430460_thumb.

post-589411-0-65645100-1343430470_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wszystko się zgadza (z teorią o zaniżaniu temperatury na rdzeniach), różnica zawsze wynosi około 10 stopni. Ale nie jestem na 100% pewny, czy rzeczywiście określona temperatura, to temp. procesora (tylko Everest jasno wskazuje). Jednak łatwo to sprawdzić. Możesz np. użyć programu Prime95, odpalić na chwilę Torture Test (Small FTT) i jednocześnie sprawdzać wyniki w Evereście. Jeżeli najbardziej (i najszybciej) wzrośnie domiemana temperatura procesora, to już na pewno wszystko się zgadza.

Teraz procka nie udało mi się tak podgrzać.
A właśnie, że się udało (prawie). Jeżeli przyjmować te wyniki za rzeczywiste, to HWM wskazuje, iż maksymalna temp. procka wynosiła 64 stopnie. Prawdopodobnie wcześniej była jeszcze wyższa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż tego chłodzenia nie jest jakiś szczególnie prosty ani intuicyjny - mogłeś coś "spsuć", albo źle nałożyć pastę. Znajdź gdzieś - http://www.morele.ne...stg1-3-5g-67436 - bardzo łatwo się ją nakłada, jeżeli miałeś z nakładaniem jakieś problemy. Ja nawet pomimo nieprawidłowo dociśniętego chłodzenia mam temperatury w normie. Nie wiem jak z przepływem powietrza w obudowie, ale to nie powinno robić takich problemów, zwłaszcza, jeżeli masz wentylator wysysający powietrze z tyłu.

Swoją drogą, jak zamontowałeś chłodzenie? Czy dmucha na wentylator wysysający powietrze? Czy blaszki montażowe są dość mocno wygięte i sprawiają wrażenie napiętych?

EDIT - Ściągnij OCCT - ten program robi fajne wykresy temperatur. Chodzi o to, żeby wiedzieć jak szybko temperatura rośnie. Jeżeli rośnie za szybko, oznacza to problem w transferem ciepła z proca na radiator. Jeżeli rośnie rośnie w normalnym tempie, to problem jest albo z chłodnicą, albo z procem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh! Dopiero teraz się skapowałem (cały czas miałem wrażenie deja vu). Przecież Ty już zakładałeś taki temat, a ja tu wszystko od początku powtarzam. xD

To jak było naprawdę? Wtedy poprawiło się, czy nie?

BTW, o obrotach też pisałem w tamtym temacie. A teraz maksymalna prędkość nie wynosiła 1200 a 1500.

P.S. Nie widzę już sensu w robieniu testu, w OCCT (Prime w zupełności, w tym przypadku, wystarcza).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za pierwszym razem było tyle że aż bokami wychodziła.. potem zdjął mi informatyk i zebrał z radiatora i ponownie przykręcił. Było o wiele mniej i ciagle to samo;/ bede mial kasy to sam to spróbuje zrobić ale troche sie boje że coś uszkodze;/ najlepiej jak by mi ktos podpowiadal z kamerką na skype:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...