Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

fddsfwfa11

Problem z dyskami

Polecane posty

"Poobcinałeś" te SMARTy, więc wszystkiemu przyjrzeć się nie da. Ale można powiedzieć, iż z pierwszym dyskiem na pewno nie jest dobrze, ponieważ ma realokowane sektory (ergo dysk jest uszkodzony). Natomiast drugi ma błędy CRC - sprawdź podłączenie dysku lub ewentualnie wymień kabel.

Poza tym wykrzykniki występują, przy atrybutach odpowiedzialnych za temperatury. O ile przy pierwszym bym się nimi nie przejmował, to przy drugim już trochę bym się zaniepokoił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury dysków za wysokie -> domyślam się, że na dysk w tym momencie nie wieje żaden wiatrak.

Co do realokowanych sektorów -> jeżeli jest ich kilka i wartość powiększa się z częstotliwością 1 sektor/miesiąc to nie ma paniki (dysk twardy posiada pulę sektorów zapasowych, które mają pokryć te "zepsute", szczególnie ważne jest to w dyskach Seagate, które mają skłonność do warningów w SMARTach z tego powodu). Gorzej, jeżeli z dnia na dzień ta wartość powiększa się o 100+ -> wtedy dysk idzie na gwarancję.

Na bieżąco monitoruj stan tych realokowanych sektorów programem HD Tune (wersja zwykła, nie Pro) i kiedy zauważysz ciągłą degradację dysku, oddaj na gwarancję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do realokowanych sektorów -> jeżeli jest ich kilka i wartość powiększa się z częstotliwością 1 sektor/miesiąc to nie ma paniki (dysk twardy posiada pulę sektorów zapasowych, które mają pokryć te "zepsute", szczególnie ważne jest to w dyskach Seagate, które mają skłonność do warningów w SMARTach z tego powodu). Gorzej, jeżeli z dnia na dzień ta wartość powiększa się o 100+ -> wtedy dysk idzie na gwarancję.

Nie, nie tak. Jeden realokowany sektor właściwie kwalifikuje dysk do wymiany, przy kilku i więcej nie ma się nad czym zastanawiać. Dlaczego? Bo oprócz informacji o tym, ile sektorów zostało zastąpionych zapasowymi informuje o jeszcze jednym dysk jest uszkodzony fizycznie i nie ma pewności, czy zapisane dzisiaj dane jutro uda się odczytać, czy system będzie działał stabilnie i czy nie uszkodzisz danych na innych nośnikach obsługiwanych na komputerze z uszkodzonym dyskiem.

Parametr Realocated Sector Count jest dla wszystkich dysków wszystkich producentów liczony tak samo - wartość surowa określa ilość sektorów przeniesionych do listy defektów. Seagate rzeczywiście ma ciekawe parametry fabryczne w niektórych pozycjach SMART (np: RAW Error Rate) ale to jest inny parametr.

Co do dysku autora - niech poda która kolumna co oznacza, bo nie wiem co jest co.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było dać po prostu całość. To, że w jakimś programie są wykrzykniki albo inny wskaźnik, który ma nas informować, iż coś jest nie tak, wcale nie musi tego znaczyć. Analogicznie jest, gdy program wskazuje, iż wszystko jest ok (może być źle). Dlatego, aby ocenić stan konkretnego dysku trzeba mieć ogląd wszystkich atrybutów, a także wiedzieć, które wartości za co odpowiadają. Akurat tutaj w miarę dobrze to widać (nie widzę pola do wątpliwości, jeśli chodzi o realokowane sektory). Dlatego jestem ciekawy, cóż takiego Helmud chce jeszcze wypatrzyć. ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tutaj w miarę dobrze to widać (nie widzę pola do wątpliwości, jeśli chodzi o realokowane sektory). Dlatego jestem ciekawy, cóż takiego Helmud chce jeszcze wypatrzyć. ;P

Nie wiem która to wartość surowa.

Nie wiem dlaczego wartość przeliczona nie spadła (jest fabryczna - 100).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Helmud- Rzeczywiście na wartość fabryczną nie zwróciłem uwagi (tylko na realokowane sektory - wartość surową jednak było widać).

@fddsfwfa11- Znowu nie dałeś całych tabelek (nie przesunęłeś suwaka), więc ciężko dokładnie ocenić stan obu dysków (poza tym, że Samsung jest w niedobrym stanie, a WDC raczej ok).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a WDC?

Samsung - wiadomo, uszkodzony. Jednak nic więcej na razie się nie kroi, ani też nie ma innych podejrzanych atrybutów. Zatem - jeżeli nie masz z nim żadnych problemów - można by go jeszcze poużywać, ale nie radzę mieć na nim ważnych danych czy systemu (trzeba się liczyć, że w każdej chwili możesz coś stracić lub, że dysk padnie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...