Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Dorrin

Rozwiązany: Wysokie temperatury procesora

Polecane posty

Witam

Specyfikacja komputera:

- Intel Core 2 Quad Q8200

- NVidia GeForce GTS 450

- 4 GB Pamięci RAM DDR2

- Zasilacz Procomp 400W

- Płyta główna Gigabyte GA-EG31M-S2

Gram obecnie w Morrowinda z Morrowind Overhaul na grafikę, przez długi czas nie miałem problemów, aż tu ostatnio, na otwartej przestrzeni, komputer zaczyna wyć, a ekran na przodzie obudowy świeci się na czerwono i wywala przegrzanie. Niby nic dziwnego, w końcu jest upał, ale temperatury procesora i płyty głównej mnie przeraziły. W idle procesor oscylował w granicy 43 stopni, rdzenie - 60 stopni a płyta 45 stopni. Rozebrałem komputer, poczyściłem, wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze i chipsecie (robiłem to właściwie dwa razy po pierwsza była do niczego). Obecnie na płycie mam 39 stopni w idle, na procesorze 33 a na rdzeniach - no właśnie, grubo ponad 50. Czytałem że na procesorach z tej serii temperatura w idle nie powinna przekraczać 40 stopni. Co robić? Czy możliwym jest, że po wgrzaniu pasty temperatura spadnie aż tak bardzo? Dodam że próbowałem dociskać radiator do procesora ale nic to nie dało, raczej nie ma nieszczelności. Na karcie graficznej mam w idle 43 stopnie. Stresowałem sam CPU przez 5 minut, temperatury na rdzeniach dochodzą do 99 stopni (czytałem że max powinno być 75) ale resetu nie ma i przegrzania nie wywala. Szukałem w podobnych tematach ale nic nie rozwiązało mojego problemu :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rzeczywiście chłodzenie jest odpowiednio zamontowane i pasta dobrze nałożona, to znaczyłoby, iż samo chłodzenie niepoprawnie działa (do tego dochodzi możliwość, iż wskazania programu nie są do końca zgodne z rzeczywistością).

BTW, podawaj przede wszystkim temperatury w stresie. Te w spoczynku też coś mówią, ale jednak najważniejsze są te pod obciążeniem (nie ma jakiegoś konkretnego wyznacznika ile może być w idle).

P.S. Twój zasilacz znajduje się na czarnej liście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po nałożeniu pasty miałem 99 stopni, teraz jest o niebo lepiej, mam 78. Zauważyłem inną dość niepokojącą rzecz: mianowicie to co tak wyło podczas gry, to nie wentylator procesora, a karty graficznej. Czytałem że temperatura na karcie przy obciążeniu może być wysoka, jednak nigdy wcześniej wentylator się tak nie zachowywał i nie miałem komunikatów o przegrzewaniu się. Próbowałem zrobić 3DMarka (edycję 06) przy otwartej obudowie, minęło półtora minuty i znów to samo - wiatrak wyje, komunikat o przegrzaniu, szybko wyłączyłem i według czujnika było niecałe 80 stopni na tejże karcie.

EDIT

Odpaliłem Skyrim... cóż, w zamkniętej lokacji (!) kilka sekund i ta sama sytuacja. Tu już mogłem użyć alt+tab: temperatura na karcie 83 stopnie, wiatrak jakieś 3/4 możliwej prędkości. Nigdy wcześniej nic takiego się nie działo.

Btw. tak właśnie myślałem że ten zasilacz to jakiś badziew. Tak to jest jak kupuje się kompa na allegro po "okazyjnej cenie". Komputer jest "dość stary", ma niemal trzy lata i wolałbym już do niego za bardzo nie dokładać. Może mógłbyś mi polecić jakiś tani a dobry zasilacz? Zaznaczam że nie chcę niczego kręcić, wystarczają mi takie osiągi jakie są.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sterowniki zawsze aktualizuję. Znów obciążyłem kartę, na tyle na ile to możliwe wsadziłem palce na radiator i nie był zbyt nagrzany, w idle jest po prostu zimny :| Jeśli chodzi o procesor to w idle też zimny, ale przy obciążeniu się nagrzewa. Możliwe że przy ponownym przykręcaniu radiatora do karty (czyściłem go), za słabo go dokręciłem. Wolałbym uniknąć zmiany pasty na grafice. Tak czy inaczej wyciągnę kartę, spróbuję mocniej dokręcić radiator i zobaczę czy to coś dało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to w końcu niewiadomo, co się przegrzewa (wszystko?). Jakiego programu używasz do pomiaru? Najlepiej, jak dałbyś screeny z temperaturami w spoczynku i stresie.

P.S. "Sprzętów" nie polecam, nie chcę się w to wciągać (przynajmniej na tę chwilę). ;) Poza tym co znaczy tani? (Może Aerocool vp-450? No i złamałem zasadę xD).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ten co polecił kolega wyżej ;),ale też może być ten: Aerocool Strike-X 500W.Dokładasz te pięć dyszeki masz całkiem niezły zasilacz.Masz juz dwa dobre zasialcze i teraz tylko pytanie jaki masz budżet,oraz odpowiedz na pytania kolegi bo bez nich idziemy w ciemno i trudno obrać jakiś punkt zaczepienia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem radiator od karty - był mocniej przykręcony niż fabrycznie. Obejrzałem, przykręciłem z powrotem i na 3dmarku nawet 20 sekund nie wytrzymało, karta się przegrzewa. Radiator zimniutki. Wniosek jeden - procesor graficzny nie dotyka coolera, co mnie dziwi, gdyż zwykle na kartę nakłada się jak najmniej pasty. Niestety, bez wymiany raczej się nie obejdzie. Jako że nie mam alkoholu polipropylenowego, a w całym moim mieście nie można go dostać, do procesora użyłem normalnego spirytusu, czytałem że tak można, nie wiem co o tym sądzicie. Co do screenów:

- Procesor pod obciążeniem:

procp.jpg

- Karta po tych nieszczęsnych kilku sekundach:

kartai.jpg

- Idle:

idley.jpg

Co do zasilacza: wielkie dzięki za propozycje :) W sumie to dla mnie im taniej tym lepiej, bałem się że będę musiał trzy stówy wyłożyć a tu przyzwoity za 150. Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje to śmiało, mogę wydać maks 200 zł ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ten co napisałem też dobry zasilacz w granicach 220 zł a ten co napisał antros też nie jest zły.Spirytusem raczej można,bo też się go stosuje do czyszczenia elektroniki.Poczytaj jeszcze na ten temat.Tu masz link http://forum.dobreprogramy.pl/czy-warto-zmienic-paste-termoprzewodzaca-graficznej-t387007.html .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury procesora pod obciążeniem - ujdą. Co do grafiki - zrób dłuższy test (84 stopnie to jeszcze nic strasznego, ale możliwe, że w miarę upływu czasu temperatura coraz bardziej rośnie).

Zasilacz: skoro możesz wydać więcej, bierz ten, który polecał Monoceros. Nic lepszego/droższego nie jest Ci potrzebne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 84 stopnie GPU osiągnęło wcześniej po półtora minuty, po ostatnim odkręceniu / przykręceniu radiatora - po 20 sekundach, wentylator tak wył że odpuściłem. Jeśli chodzi o temperaturę radiatora to przed i po obciążeniu na wyczucie była identyczna. Wydaje mi się że nie ma co testować, jutro zmienię pastę i dam znać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winowajca znaleziony, to karta. Po wymianie pasty temperatura w idle spadła do 34 stopni, przy pełnym obciążeniu w 3dmark już nie wyje i osiąga max 59 stopni :D Skoro temperatury procesora są do przeżycia to myślę, że temat można zamknąć.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, zasilacz już zamówiony. Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...