Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Alphanumerix

Podłączenie lub rozszerzenie sieci bezprzewodowej - jaki rodzaj rozszerzenia

Polecane posty

Witam.

Potrzebuję pomocy w dobraniu rodzaju rozszerzenia sieci.

Cena, jaką maksymalnie mogę przeznaczyć na kupno danego urządzenia to 150zł. Oczywiście jeżeli za kilka złotych więcej będzie urządzenie o wiele bardziej opłacalne, to tych kilka złotych się znajdzie smile_prosty.gif

Cała sytuacja i infrastruktura sieci wygląda tak:

Internet (dostawca nieznany) o nieznanej prędkości po kablu jest dostarczany do rutera (model nieznany). Nie ma możliwości przeniesienia rutera w inne miejsce, więc w moim pokoju na drugim końcu mieszkania (kamienica, grube 2 ściany między mną a źródłem) siła sygnału waha się od 2 do 3 kresek (gdzie max to 5) w skali Windows 7 na laptopach. Szyfrowanie WPA-PSK, typ radia: 802.11g. Tutaj wkracza do akcji mój problem:

Posiadam laptop, telefon i komputer stacjonarny. Połączenie na chwilę mam tylko w laptopie (często zrywane), telefon nie może nawiązać połączenia, a komputer stacjonarny nie ma odpowiedniego sprzętu, by móc komunikować się przez wifi.

Tutaj zwracam się o radę. Wytypowałem 3 sposoby rozwiązania problemu, lecz nie wiem, który będzie optymalny. A więc:

  • Opcja 1: kupuję dodatkowe urządzenie w postaci:
    a) karty wifi - złącze PCI, antena zewnętrzna. Może sprawiać problemy, gdy obudowa będzie leżała w miejscu ze słabym zasięgiem, nie wpływa na polepszenie jakości sygnału w laptopach i telefonie.
    b) klucza usb wifi - niepodważalną zaletą jest fakt, że można będzie ten klucz użyć również w laptopach polepszając tym samym ich odbiór wifi, jednakże ten sposób wydaje mi się słabym rozwiązaniem dla gracza, ze względu na słabe możliwości wymiany anteny na silniejszą, gdyby okazało się, że chwytany sygnał jest niewystarczający,
  • Opcja 2: kupuję dodatkowe urządzenie w postaci:
    rutera, który będzie w kontakcie z tym "bazowym". Jeżeli tylko będzie on miał lepszy zasięg, niż laptopy, to powinno być nieźle. Plusem jest to, że do stacjonarnego poprowadzę od niego internet "po kablu", więc nie będę musiał nic do niego dokupywać oraz fakt, że laptopy i telefon będą mieć bardzo dobry sygnał w całym pokoju. Nie wiem tylko jakie urządzenie w tym wypadku wybrać, ostatnio w testach CDA pomyślnie wypadł miniruter TL-WR702N, jednak urządzenia normalnych rozmiarów też mi pasują. Najważniejsza w tym wypadku jest możliwość połączenia kablowego. Niestety nie wiem też która funkcja w tym momencie pozwoli mi na jak najlepsze spełnienie wszystkich wymagań, więc nie wiem jakiego urządzenia szukać (AP, mostek czy repeater/wzmacniacz).
  • Opcja 3: osobna umowa z usługodawcą internetowym (+ zakup rutera). Opcja maksymalnie ostateczna, cena internetu jest wliczona w koszt wynajmu a szkoda płacić 2 razy za to samo.

Współlokator mogący udzielić więcej informacji na temat dostarczanego internetu wyjechał na czas nieokreślony i nie wiem, kiedy będę mógł podać więcej informacji. Kontaktu z nim brak.

Dodatkowo mogę napisać, że zależy mi na stabilności połączenia oraz na niskich opóźnieniach (czyt. ping), bo jestem też "hardcorowym" graczem. Ponadto najważniejszy jest dla mnie właśnie komputer stacjonarny.

W razie gdyby potrzebne były jeszcze jakieś informacje, postaram się je podać maksymalnie szybko.

Proszę o pomoc smile_prosty.gif

EDIT:

Jeśli chodzi o karty sieciowe pci, to znalazłem TP-LINK TL WN 551 G oraz TP-LINK TL WN 350 GD. Oba w bardzo przystępnej cenie, na chwalonym chipsecie Atheros oraz z możliwością wymiany anteny w razie problemów. Oceny i recenzje też niezłe.

Kluczy USB WiFi też widziałem kilka. Zastanawia mnie tylko, czy takie z zewnętrzną anteną są dobrym rozwiązaniem, czy też lepiej kupić kartę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router tutaj nic nie da, ponieważ potrzebujesz (jeśli już) repeatera. Na twoim miejscu wybrałbym kartę WLAN z zewnętrzną anteną o dobrym zysku. Repeater nie daje żadnej gwarancji działania, urządzenia tego typu często są dość wybredne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Repeatery faktycznie z tego co czytałem działają jak im się podoba. A co do karty WLAN - możesz zaproponować jakiś model? Możliwość wymiany anteny byłaby plusem, bo zamiast kupować kolejną kartę, gdyby ta była zbyt słaba, to dokupił bym tylko dodatkową zewnętrzną antenę. Jakieś Wasze opinie o podanych przeze mnie wyżej kartach? Może ktoś używa jakiejś innej karty i jest bardzo zadowolony?

A co z takimi urządzeniami jak OvisLink AirLive G.DUO, które mogą odbierać sygnał (choćby anteną kierunkową, bo mają dwie niezależne anteny, które można dowolnie konfigurować) i go nadawać, np lokalnie. Nie jest to prawdziwy tryb repeater, lecz "Client+AP, WISP+AP, ewentualnie WDS+AP." - ŹRÓDŁO

Nie znam się na sieciach akurat, ale w sklepie doradzono mi, żeby wymienić ruter na silniejszy, a nie bawić się w anteny, bo antena odbioru nie poprawi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WN551G siedzi w jednym z moich komputerów i jest ok. Mogę polecić.

Co do Ovislinka. Jest w porządku tylko przekracza 150 zł dlatego nie polecałem. Ustawiasz na jednym radiu AP Client (WISP) a na drugim AP (czy tam AP Router). Wtedy działa to lepiej niż repeater.

Router w większości ma antenki 3-5 dBi, tak więc mały zysk (wymiana nic nie da). Lepiej do routera dołożyć antenę zewnętrzną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...