Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ZDUNIEK

Nietypowe umiejscowienie dysku twardego

Polecane posty

Witam wszystkich!

Jak zwykle przychodzę na to forum po poradę. Otóż mam problem z przegrzewającymi się dyskami twardymi. Mój komputer działa od 2 lat ze ściągniętą boczną ścianą, był to konieczny zabieg po zmianie karty graficznej ponieważ temperatura była niemiłosierna.

Wszystko było dobrze aż do czasu kiedy pół roku temu, co kilka dni komputer zaczął mi wywalać BSOD (na sekundę) a następnie czarny ekran z napisem "disc boot failure insert system disc and press enter". Działo się to po jakichś ośmiu godzinach od włączenia komputera. Z poszukiwań w sieci wywnioskowałem, że najprawdopodobniej chodzi o dyski twarde.

Ściągnąłem program HD TUNE, który od razu po zainstalowaniu powitał mnie informacją o krytycznej temperaturze dysku (67 stopni). Zacząłem myśleć jak umiejscowić dyski żeby się tak nie grzały. Mam bardzo małą obudowę. A kaseta na dyski jest wąska- są one bardzo blisko siebie. Postanowiłem więc umieścić je poza obudową. Zdjęcia w załączniku.

Tu moje pytanie: czy taka konstrukcja ma prawo funkcjonować na stałe? Jak na razie dyski nie grzeją się tak jak przedtem, ale czy jest to w ogóle bezpieczne? Czy może powinienem się rozejrzeć za nową obudową?

post-63211-0-91168600-1340609820_thumb.j

post-63211-0-78713300-1340609833_thumb.j

post-63211-0-67421500-1340609852_thumb.j

post-63211-0-35574400-1340609868_thumb.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczne to jest o ile jesteś ostrożny, wystarczy, że coś rozlejesz niechcący Ci tam poleci i możesz mieć po dysku. Jeśli to pomaga to zostaw, ale koniecznie musisz mieć te 2 dyski ? Aż tak dużo danych masz ? Ten jeden myślę, że by wystarczył by włożyć do obudowy żeby nic nie wystawało. Tak poza tym to radziłbym Ci się zaopatrzyć w bardziej przewiewną obudowę lub jakieś wiatraczki w środku jeśli masz gdzie podpiąć, taka sugestia bo z tego co piszesz, że karta Ci się przegrzewała, to wymiana obudowy będzie słusznym rozwiązaniem, pomoże karcie jak i dyskom :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.Niestety, 2 dyski w moim przypadku to konieczność.

Co do karty to się nie martwię, producent podaje, że jej optymalną temperaturą jest 90 stopni. Większym problemem jest to, że karta podgrzewa resztę komponentów. Aktualnie w takiej konfiguracji dyski mają około 50 stopni czyli w miarę ok.

A co do obudowy to mógłbyś polecić coś dobrego i w miarę taniego? Ja kompletnie się na tym nie znam a w obecnej nie mam miejsca na dodatkowe wentylatory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pytaniem odnośnie obudowy to nie do mnie, żeby obudowa wystarczyła Ci na długi czas radzę zasięgnąć rady u użytkownika yojo2.

To on jest ekspertem w tych sprawach, on Ci doradzi, a na pewno nie pożałujesz, ja co najwyżej mogę Ci podać dobrą markę mianowicie Zalman, ale konkretny model i czy tam wejdą dodatkowe wentylatory, nie znam się na tym szczerze powiem, żeby nie wprowadzać Cię w błąd :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, co do obudowy to powiedzmy że może być do max 250zł.

Ale mam chyba jeszcze jakiś problem z komputerem. Mianowicie, wczoraj po wyłączeniu komputera nie mogłem go z powrotem włączyć. Był napis "Uruchamianie Systemu Windows" ale nie pojawiało się logo (Win7). Po wyłączeniu zasilanie i jego przywróceniu, dało komunikat o problemach z włączeniem windowsa i przystąpiło do naprawy. Potem zapytało czy przywrócić system do ostatniego stanu sprawności (jakoś tak). Potem komputer włączył się normalnie, dzisiaj też włączył się normalnie.

Jakieś sugestie? Czy te problemy są związane z dyskami, czy może z czymś innym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie, przestaje robić się wesoło. Kursor myszki zaczął mi się trząść, wiem że brzmi to debilnie ale zaczyna robić się nieprzyjemnie. Nie dotykam myszki a kursor skacze po kwadracie ok 2 cm kwadratowych. Po podniesieniu myszki jest tak samo, co więcej po podłączeniu drugiej myszki kursor dalej wariuje.

Macie jakieś pomysły? Może to jakiś złośliwy wirus? Bardzo was proszę o możlliwie szybką odpowiedź.

..........................................

Po pewnym czasie kursor się uspokoił i na razie nie szaleje. Jednak dalej nie wiem czym to było spowodowane. Aktualnie skanuje komputer Avastem, może to coś pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...