Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Dedexus

Rozwiązany: Niezwykle wysoka temperatura procesora.

Polecane posty

Witam, mam problem z temperaturami rdzeni. Problem odkryłem przy problemach z grą Battlefield 3. Przy sprawdzeniu programem Core Temp poszczególnych rdzeni, wyniki lekko mnie zszokowały. Temperatura pojedynczego rdzenia sięgała 98 stopni Celsjusza. Sprzęt jest raczej nowy (ma niecały rok), więc zużycie się pasty termo prowadzącej raczej bym wykluczał. Zastanawiam się, czy to nie ułożenie komputera (jest on przytwierdzone do biurka), jednak ze strony umocowania nie ma żadnych wentylatorów. Poniżej podaje dokładne specyfikacje.

Specyfikacja komputera:

OS: Windows 7 Home Premium 64 bit.

Procesor: Intel? Core? i5-2500K CPU @ 3.30GHz (4 CPUs), ~3.3GHz

RAM: 4096MB RAM

GPU: NVIDIA GeForce GTX 570 Direct CU II

Obudowa:Cooler Master RC-370-KKN1

Zasilacz: Corsair CMPSU-650TXV2EU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yojo2: Faktycznie, głupi błąd (do złej linijki wklepałem nazwę obudowy). Zasilacz to Corsair CMPSU-650TXV2EU. Chłodzenie dobrze przylega do procesora (chociaż tak mi się wydaję). Myślę jednak nad zamontowaniem dodatkowego chłodzenia. Aktualnie na obudowie mam 5 "wejść". Jedno z tyłu, dwa na górze i dwa na boku. Aktualnie korzystam tylko z jednego (tego tylnego).

@JOKI: Ogólnie obieg powietrza w obudowie jest dobry (jakiegoś strasznego syfu nie ma). Jedyne co, to jutro kupię sprężone powietrze w butelce i dokładnie przeczyszczę całą obudowę. Nie ma tam jednak za dużego "bałaganu" więc nie może to powodować, aż tak dużych temperatur.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem test OOCT. Przy zużyciu 100% temperatura rosła dramatycznie (zatrzymałem przy 75 stopniach). W przypadku GPU ten sam problem. Przy teście 3d temperatura rośnie w wyjątkowo szybkim tempie. Zatrzymałem przy 60 stopniach. W komputerze "coś" zaczęło wydawać dosyć specyficzny dźwięk. Myślę jednak, że to nie wentylator a chłodzenie karty graficznej.

Miałem wielkie szczęście, że nie doszło do uszkodzenia niczego, gdyż wcześniej nie zaobserwowałem tego problemu, a mógł on się pojawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby niska, ale prędkość z którą wzrastała już nie była taka niska. W dodatku razem z tym wzrastała temperatura CPU (nie tak szybko jak w przypadku pierwszego testu, ale wystarczająco, aby to był powód do zmartwień). Lepiej chuchać na zimne, a chodziło mi głównie o sprawdzenie tego, czy poprzedni soft nie był wadliwy i nie pokazywał błędnych temperatur, Jak się okazało, nie był. Wszystko wygląda na to, że wentylator po prosty nie wskakuje na wyższy 'bieg".

@JOKI: Tak, "umiejscowienie" i ton tego dźwięku wskazywał na cewki/ Nie dałbym za to głowy, ale na 90% to to. Test zatrzymałem samodzielnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że wszystkie znaczniki "Pwm" (tutaj mam ustawione domyślnie dwa wentylatory, pwm1 i pwm2) mam ustawione na 100%. Pierwszy wentylator wykonuje około 2100 obrotów na minutę, drugi 1100 obrotów na minutę. Jedyne co mogę zrobić, to spróbować ustawić minimum value.

PS: Ostatnio aktualizowałem BIOS dla karty graficznej. Czy to mogło spowodować tak drastyczne zwiększanie się temperatur? Wydaje mi się, że aktualizacja BIOSU tylko do karty graficznej nie miała z tym nic wspólnego, ale z drugiej strony, kto pyta ponoć nie błądzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem idealnie przy 80 zrobić screena, ale się nie udało. Temperatura rdzenia numer dwa rośnie wręcz nieproporcjonalnie w stosunku do innych procesów. W dodatku co dziwne, temperatura skacze niezwykle szybko. Przez pierwsze 30 sekund utrzymywała się przy 40 stopniach, następnie strasznie szybko poleciała do góry. Przerwałem test i zrobiłem screena, wtedy spadła do około 75.

post-106358-0-17310800-1339400090_thumb.

@EDIT: Otóż teraz zauważyłem, że uruchomił się jakiś "wiatraczek" (chociaż brzmi jak mały wiatraczek). Jak będę miał trochę czasu to rozkręcę komputer jeszcze raz i zobaczę co to takiego. Co ciekawe, temperatury wszystkich rdzeni przy nim spadają do około 36-37 stopni (spoczynek) oprócz rdzenia nr. 1 (Core 1). On ciągle utrzymuje się przy 41-42 stopniach. Zastanawiam się po prostu, czy przypadkiem chłodzenie procesora czasami nie "zaskakuje".

@EDIT2: Dobra, z odkręceniem obudowy może być mały problem. Wcześniej odkręciłem tylko część, żeby zajrzeć jak w ogóle to wszystko wygląda w środku. Teraz chciałem odkręcić cały bok, niestety, natknąłem się na plombę gwarancyjną. Komputer gwarancję jeszcze ma, więc niespecjalnie chciałbym ją zrywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak procesor nagrzeje się do tych 80C sprawdź jego radiator - jeśli jest gorący to problem jest z odprowadzaniem ciepła z niego (kurz/za wolno kręcącxy się wentylator), jeśli jest tylko ciepły - brak dobrego przewodzenia między procesorem a radiatorem (*jednak pasta albo obluzowana nóżka) albo między rdzeniem a obudową procesora (tak zwany IHS - trochę jest przy tym majsterkowania ale przynajmniej niektóre procesory da się naprawić).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było od razu napisać o gwarancji (aczkolwiek - fakt faktem - na początku widnieje, jak byk, iż komp ma niecały rok, lecz jakoś to do mnie w pełni nie doszło; poza tym nie spodziewałem się plomby). W takim przypadku nie ma sensu bawić się w żadne sprawdzanie, bo i tak samemu nie możesz nic zrobić (plomba).

Temperatura dość szybko wzrosła, ale osiągane siedemdziesiąt kilka stopni, mieści się lub tylko nieznacznie przekracza granicę dopuszczalnej pracy Twojego procesora (maksymalna wynosi 72.6°C; zaznaczam, że nie chodzi tu o temp. rdzeni, ta może być wyższa), więc nic konkretnego nie można stwierdzić. W każdym razie, przy boxowym chłodzeniu, powinno być dobrze słychać, że przyspiesza. Jednak nie wykluczam tego, iż przyczyną "gorąca" może być wyschnięcie pasty (np. mogła być od początku źle nałożona), jak też i brud. Mniejsza z tym i tak Twój problem rozwiązać może, raczej, tylko serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że z zlokalizowaniem serwisu mogą być niemałe problemy (nawet nie wiem czy nie zbankrutowali). Takie coś jest do wyegzekwowania, ale może to trochę potrwać. Dlatego też, lepiej by było, gdyby udało się naprawić komputer w domu. Zastanawiam się nad zdjęciem obudowy, tak aby nie zrywać plomby. Jest ona przyklejona z jednej strony do tyłu obudowy, z drugiej do lewego boku komputera. Może uda się zdjąć kawałek obudowy bez naruszania jakże subtelnej naklejki z napisem "plomba gwarancyjna".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zdjąć obudowę nie naruszając plomby. Mam jednak problem ze zdjęciem box'owego collera. Jeden z zaczepów nie chce "puścić" (a wolę siłą tego nie robić). Jest to najprostszy cooler intela, coś takiego:

http://www.google.pl/imgres?q=cooler&um=1&hl=pl&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1680&bih=926&tbm=isch&tbnid=4LYQnYwEs2POTM:&imgrefurl=http://www.frazpc.pl/b/268171&docid=ESC0Ybi0JRo57M&imgurl=http://static.frazpc.pl/board/2010/10/128828875020688229.jpg&w=450&h=429&ei=IwrWT8ytJsPOtAb84p3tDw&zoom=1&iact=rc&dur=343&sig=118324737838913707579&page=1&tbnh=137&tbnw=133&start=0&ndsp=51&ved=1t:429,r:34,s:0,i:230&tx=111&ty=89

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tylko w tym, że aby mieć dostęp do radiatora, muszę zdjąć tego coolera od intela. Inaczej się tam niestety nie dostanę. Tutaj jest ten problem (jak zauważył antros), że powinno się wymienić przy tym również pastę (chociaż tak mi się wydaję). Nie wiem jednak, czy skutkuje to utratą gwarancji (wątpię, aby im to jakkolwiek przeszkadzało gdy plomby całe).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@helmud7543 - Nie bardzo wiem, co ma dać ten test (przede wszystkim chodzi mi o jego miarodajność). Radiator powinien być ciepły, poza tym to pojęcie względne (dla jednych będzie ciepły, dla innych gorący; a zresztą przy takiej temperaturze, gorący będzie).

@autor - Ja bym na razie proponował wyczyszczenie kompa, a przede wszystkim chłodzenia.

BTW, plomby plombami, a ingerencja w komponenty komputera też powoduje utratę gwarancji. Jednak nie wiem, czy tak jest w przypadku wymiany pasty (to też zależy od konkretnych umów gwarancyjnych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...