Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

WielkaStopa

Spadek wydajności w grach

Polecane posty

Witam.

Nie byłam pewna, gdzie to zamieścić, z góry przepraszam, jeśli to nie ten dział.

Od niedawna mam problem z ogólnym ogromnym spadkiem wydajności w grach.

Kiedyś mogłam bez problemu grać w Skyrim, Wiedźmina 2, Dragon Age albo Assassins Creed(już obojętnie która część) na wysokich ustawieniach razem z antialyasingiem i innymi bajerami i nie było żadnych problemów, fps między 40-60. Teraz, gdy włączam Wiedźmina 2, Risen 2, czy Skyrim, przez około godzinę wszystko jest w porządku, a potem co kilka minut fps spada dosłownie do 2-5 klatek i tak na kilkanaście sekund. Nic nie zmienia się nawet po obniżeniu ustawień graficznych lub rozdzielczości (gram na 1440-900).

Temperatura (chyba) procesora w momencie problemów to ok. 57 stopni. Przeskanowałam system w poszukiwaniu wirusów i nic nie znalazłam(Avast, HiJackThis), gry mam w oryginale, sterowniki do karty graficznej najnowsze.

Specyfikacja systemu: Windows 7 64bit, procesor Intel i7, karta graficzna GeForce 470 SOC, 4GB ram, wentylator Chieftec, dysk twardy 1TB(połowa zajęta).

Planuję defragmentację dysku, ale jak to nie pomoże, to ja już nie wiem co jest nie tak.

PS. Kilka dni temu system zawiesił się przy starcie, na ekranie ładowania; może to jednak wirus?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto spróbować wyczyścić komputer z kurzu i wymienić pastę termoprzewodzącą. Jeśli nie pomoże, to możliwe, że są jednak jakieś niewykryte wirusy i jedynym rozwiązaniem może okazać się format.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, podaj dokładne temperatury. Użyj do tego programu HWMonitor. Uruchom go i pograj w coś przez tę godzinę. Daj screena.

Poza tym podaj S.M.A.R.T. dysku, możesz użyć np. programu HD Tune (zakładka Health), również wrzuć obrazek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Jeśli chodzi o sprawdzanie temperatur, to pewniejszy jest test w OCCT, do tego bezpieczniejszy, bo w razie groźnego ich wzrostu program sam przerwie testowanie. A i żadnych screenów nie trzeba robić, bo OCCT sam zapisuje wykresy w Moich Dokumentach :).

Przydatna też może być zakładka benchmark z HDTune, oczywiście po zrobieniu benchmarka.

Choć ja i tak zacząłbym od przeczyszczenia komputera z kurzu, zwłaszcza radiatorów na procesorze i karcie graficznej (najlepiej sprężonym powietrzem, trzeba tylko pamiętać, że puszkę należy trzymać pionowo, dnem w dół, i nie wstrząsać nią, także przed użyciem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment mogę pokazać te screeny. Pograłam w Wiedźmina 2 przez godzinę i włączyłam HD Tune, od razu mi wyskoczyło "critical hard disc temperature", więc jest źle. Wolę się sama nie bawić w wymianę tej pasty, to zaniosę do znajomego.

http://img10.imageshack.us/img10/8343/hdtunehealthwdcwd1002fa.png

http://img98.imageshack.us/img98/5231/hardwaremonitorx.png

benchmark: http://img854.imageshack.us/img854/8177/hdtunebenchmarkwdcwd100.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blackhand- Może i tak, ale po pierwsze sprawdzanie w OCCT to dla mnie "ostateczność" (chcę zobaczyć temperatury wszystkich podzespołów - po co robić "10 tysięcy testów", gdy mogą być w porządku?). Po drugie, test w programie nie jest tak do końca "realny" i wolę zobaczyć najpierw, jak to wygląda w praktyce. Po trzecie, akurat przerwanie testu w OCCT nie zawsze jest pomocne. Domyślnie wyłącza się on na określonej temperaturze, co niekoniecznie jest równoznaczne z przegrzewaniem danego podzespołu. Generalnie trzeba się troszeczkę znać aby wszystko, w tym programie, wykonać prawidłowo i żeby wyniki były miarodajne.

Dlatego ogólny pogląd na temperatury z HWM mi wystarcza. Jeżeli potem miałbym jakiekolwiek wątpliwości, wtedy dopiero pomyślałbym nad bardziej szczegółowymi testami.

EDIT: @autorka- Coś mi forum zamula, nie mogłem dać odpowiedzi, przez co również nie zauważyłem Twojego posta. A tu jakaś tragedia. Ogólnie większość temperatur jest koszmarna. Zatem - tak jak pisali już inni - zacząłbym od generalnego czyszczenia całego kompa. Ponadto zastanowiłbym się na dodaniem dodatkowych wentylatorów pod obudowę.

Dodatkowo - masz troszeczkę błędów CRC, dlatego sprawdź podłączenie dysku, ewentualnie wymień kabel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczyściłam komputer(syf był straszny) i temperatura prawie wszystkiego spadła. Jedyne co się wciąż przegrzewa to dysk twardy, a przynajmniej tak twierdzi HD Tune(58 stopni podczas gry, 46 "na luzie"). Mój wentylator jest dość potężny, więc nie wiem w czym problem. W grach nic już się nie zacina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nadal jest niewesoło oprócz karty, ten dysk... W sumie to jedynie z procesora udało Ci się zbić temperaturę (nieznacznie z karty, a dysku - nawet - podskoczyła o stopień; do tego jednak nie przywiązywałbym za bardzo wagi - po prostu nic się nie zmieniło). Spowolnień się pozbyłaś, bo pewnie przegrzewający się procesor za nie odpowiadał, ale nie jest dobrze (i bezpiecznie) i wystarczy, że pojawi się odrobinę brudu, a sytuacja się powtórzy. Na dodatek diagnozę trochę utrudnia, to że program pokazuje sporo głupot i nie można być do końca pewnym, czy inne temperatury są odczytywane prawidłowo. Całkiem możliwe, iż od początku tak było, lecz nie wykluczam, że po takim przegrzewaniu, czujniki zwariowały (to się zdarza).

Być może masz kiepską wentylację w obudowie, źle "poukładane" albo jeszcze wszystkiego nie doczyściłaś. Poza tym nie wiem, o jakim wiatraku pisałaś (może od procesora, a ten nie ma raczej wpływu na temperatury innych podzespołów), ale na screenach nie widać abyś miała jakikolwiek na obudowie (może masz, tylko program go nie wykrywa).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałam pod obudowę i jednak nie mam żadnego dodatkowego chłodzenia. Mam nadzieję, że będzie dało się dokupić i zamontować, bo z tego co widziałam, to jest dość mało miejsca, moja karta graficzna idzie przez całą długość komputera i zmniejsza możliwości przepięcia czegokolwiek. I wyjaśniło się, dlaczego mój dysk twardy się przegrzewa: jest zaraz obok karty graficznej, która przegrzewając się nagrzewa też dysk... Na ten moment gram(na ile się da) ze zdjętą pokrywą, karta osiąga 85 stopni w niecałe 10 minut :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wyjaśniło się, dlaczego mój dysk twardy się przegrzewa: jest zaraz obok karty graficznej, która przegrzewając się nagrzewa też dysk...
Domyślałem się tego (i chyba nie tylko ja).

Pokaż, jak wyglądają temperatury przy otwartej obudowie. Wiatraczki na niej mogą nic nie dać (a w każdym razie - niewiele), gdyż istnieje prawdopodobieństwo, iż pasta na karcie wyschła albo, że chłodzenie nie pracuje prawidłowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury po godzinie gry:

http://img191.imageshack.us/img191/5715/89177287.jpg

Bez obudowy z dyskiem jest lepiej, tylko ta karta...

Postaram się kupić wentylator i pewnie wezmę tą kartę na gwarancję, oczywiście jak pewna osoba(trzymająca kasę), której mówię o problemie od miesiąca w końcu mnie usłyszy. Jakie to zabawne uczucie straszyć własnego ojca odłączeniem kabla od internetu...

@antros22

Jak po przeczyszczeniu kompa dysk się dalej przegrzewał to też zaczęłam myśleć, że to od karty, ale oczywiście ktoś "wykształcony" mi powtarzał "z komputerem wszystko w porządku, po czyszczeniu już nic się nie zrobi, tak już zostanie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Fakt. Nie zauważyłem dokładnego modelu karty. Poza tym zasugerowałem się konwersacją xD (powinienem, na to wcześniej zwrócić uwagę).

@WielkaStopa- Chyba oddanie karty na gwarancję, będzie dobrym pomysłem. Bo, co prawda - jak napisał yojo2 - temperatura nie jest niebezpieczna, lecz też nie jest całkowicie normalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...