Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wiesiex

"dziwne" opcje w biosie (i nie tylko) - pomocy!

Polecane posty

Witam, dziś kupiłem sobie nową płytę główną, a mianowicie ASRock 970DE3/U3S3 i niestety po zamontowaniu wszystkich kabli system nie chciał się włączyć, więc poczytałem instrukcję i tam było napisane, aby coś zmienić w biosie, a mianowicie zmienić "Sata Operation Mode oraz Onboard SATA 3 Operation Mode" z AHCI na IDE, więc zmieniłem, ale jest napisane (instrukcję mam w języku angielskim, więc zbyt dokładnie nie wiem co to znaczy) "Using SATA 2/SATA 3 HDDs without NCQ and Hot Plug functions (IDE mode)" i teraz nie wiem co dokładnie uniemożliwiło mi ustawienie mojego dysku twardego z AHCI na IDE (Ale na AHCI nie mogłem komputera w ogóle uruchomić) a do tego nie wiem czy to normalne, ale po podłączeniu dysku twardego, który mam na SATA, nie odczułem żadnej różnicy w przesyłaniu danych między poprzednim SATA 2, a teraźniejszym SATA 3, tak samo klasyfikacja w windowsie 7, dzięki płycie głównej klasyfikacje poszły w górę, ale szybkość transferu danych dla dysku została na tym samym poziomie co na SATA 2, więc jaka jest różnica między tymi złączami? Przepraszam za chaotyczne pismo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1). Nie ma takiej płyty głównej, jaką napisałeś. Jest tylko "970DE3/U3S3.

2). Jeżeli masz już zainstalowanego Windowsa, to uruchom system w trybie IDE. Zassaj i zainstaluj to : (TYLKO DLA SYSTEMÓW WINDOWS 7) :

http://cdn.ithinkdiff.com/wp-content/uploa...009/05/ahci.reg

Wejdź do biosu, zmień tryb pracy dysku na AHCI i odpal system i po problemie.

3). Przy instalacji nowego sytemu w trybie AHCI nie musisz nic robić. Windows przy instalacji sam sobie zainstaluje odpowiednie sterowniki. Natomiast po postawieniu systemu możesz zainstalować sterowniki AMD (nieco zwiększona wydajność w stosunku do sterów Microsoftu (masz na płytce dołączonej do mobaska).

4). Różnicy w działaniu zwykłego HDD na SATA3 w stosunku do trybu SATA2 nie będzie żadnego. To nie SSD.

:wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz problem w bardziej zrozumiały sposób. IDE jest to w tym wypadku, w uproszczeniu tryb pracy kontrolera SATA emulujący zwykły dysk ATA najczęściej w trybie MASTER. AHCI to drugi tryb pracy kontrolera, już bez oszukiwania systemu, że ma do czynienia ze starym dyskiem ATA, pozwala na wykorzystanie pełni możliwości dysku i kontrolera ale nie przez każdy system jest obsługiwany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...