Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zygfryd12

Rozwiązany: Komputer nie uruchamia się po czyszczeniu

Polecane posty

Witam!

Otóż mam problem, czyściłem dzisiaj komputer, który przed czyszczeniem działał bez zarzutu, tzn. system uruchamiał się normalnie komputer wydawał dźwięk. Zaś po czyszczeniu nie chciał się uruchomić bios, komputer reagował na przycisk startu wiatraki zaczęły się kręcić, karta graficzna, procesor, zasilać. Komputer nie wydał żadnego dźwięku a monitor nie reagował wcale jakby nie był podłączony, wiatraki nagle zaczęły kręcić się jeszcze szybciej jakby komputer się bardzo grzał, czasami potrafi zwolnić i chodzić normalnie a czasami się resetuje. Ten sprzęt to HP Pavilion Slimline, niestety nie mam jak podać dokładnych parametrów komputera ale to raczej nie istotne bo windows 7 uruchamiał się normalnie.

Wszystkie kable sprawdzane z 15 razy, wszystkie podłączone, ram dociśnięty na swoim miejscu, karta graficzna także, dysk twardy podpięty, radiator na procesorze dociśnięty, zasilacz nie może być za słaby bo jest firmowy od HP.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak czyściłeś komputer? Sprężone powietrze, odkurzacz, szmatka z wodą, czy cały pod prysznic (przy czym z tej listy tylko pierwszy sposób jest bezpieczny, drugi i dalsze mogą się skończyć zgonem sprzętu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz szesnasty (bo 15 już sprawdzałeś, jak piszesz) sprawdź czy podłączone są wszystkie wymagane wtyczki zasilania oraz czy pewnie siedzą. Sprawdź też czy radiator dobrze siedzi bo jedna obluzowana nóżka może dawać takie objawy.

Jak nie pomoże - odłącz napędy i mysz.

Jak nie pomoże zostaw sam procesor i chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo (miałem podobny problem) pożycz od kolegi części (o ile masz życzliwych kolegów) i poprzekładaj metodą "prób i błędów"

podzespoły (u mnie padła płyta główna) i sprawdź co się mogło zepsuć. BTW. czym czyściłeś (wiem, wiem Allor już zapytał ale ja jeszcze raz pytam) bo jeśli odkurzaczem to mogłeś coś uszkodzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie uszkodzić można też sprężonym powietrzem (dmuchanie na wentylator wprawiające go w ruch może spowodować generowanie przez niego prądu - prawdopodobieństwo uszkodzenia małe i miejmy nadzieję, że do tego nie doszło).

Co do zasilacza - jest on chyba niestandardowy i przed ewentualną podmianą upewnij się, że kształt wymaganych do Twojego sprzętu wtyczek i kolejność przewodów w tych wtyczkach będą takie same.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer czyszczony był odkurzaczem, wymienić części będzie ciężko ponieważ komputer ma strasznie mała obudowę, zasilacz przed długi czas działał bez zarzutu (przy sprzątaniu też go rozkręciłem), jeżeli poszedłby zasilacz to komputer nie włączyłby się przecież wcale. Jeszcze jedno pytanie gdyby to byłą wina dysku komputer by o tym informował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie uszkodzenie zasilacza musiałoby skutkować całkowitym niedziałaniem sprzętu - w zależności co się dokładnie w nim zepsuje, mogą występować różne objawy, w tym takie jak Twoje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie jak pamięci trącę przez przypadek. Wyjmij je i włóż ponownie, może to to. Przy okazji sprawdź, czy wszystko jest podłączone dobrze (wtyki). Później można by popatrzeć na nóżki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożone, przyciśnięte, kabelki na miejscu, dziwi mnie strasznie to dlaczego komputer nie wydaje żadnego piknięcia, żadnej reakcji tylko chłodzenie...

A to ustrojstwo wygląda mniej więcej tak

. Jak widzicie strasznie mało w nim miejsca.

Ps. Komputer przed czyszczeniem miał problem z uruchomieniem biosu, ale monitor się uruchamiał, włączał niebieskie tło z napisem "HP" i nie uruchamiał się dalej, zazwyczaj za 3 razem się udawało, oczywiście było słychać pojedyncze piknięcie teraz zaś nie pokazuje zupełnie nic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio nie zauważyłem, Twojej edycji posta, a to co napisałeś, trochę zmienia postać rzeczy. W sumie i tak to teraz nie ma znaczenia, gdyż wygląda na to, iż masz coś uwalone (zasilacz, płyta, ew. procek).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@behemort Jakby pamieć była źle podłączona (nie stykała by do końca ew. "trącona") mogłoby objawić się to piskaniem (beeeeep.........beeeeep itd.)

Zygfrydzie sprawdź czy masz głośniczek podłączony jeżeli go nie masz to nie usłyszysz piskania które mogłoby ułatwić sporo sprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdejmowałeś chłodzenie z procesora to pastę też wymieniłeś?

Jak pierwszy raz bez żadnego doświaczenia wymieniałem pastę to przy zdejmowaniu chłodzenia stara pasta zadziałała jak klej i boxowy radiator odszedł nieco na siłę, szarpiąc nieco procesorem do góry i później przy uruchamianiu objawy były podobne - brak charakterystycznego "piknięcia", czarny ekran, jedynie chwilowe włączenie wentyli.

Okazało się, że część pinów(nożek na spodzie procka) się wykrzywiła. Po wyprostowaniu wszystko było ok. Upewnij się, najlepiej z pomocą lupy, czy z pinami jest wszystko w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniczek jest podłączony, jak wcześniej pisałem radiator nad procesorem przycisnąłem, co do biosu nie wiem czy to jest na pewno on. Mam pytanie, czy jeżeli trzepnięty jest bios to nie będzie mi wyświetlało nazwy płyty głównej tzn. niebieski ekran HP i przy okazji nie uruchomi się monitor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi co powinno się wyświetlić/uruchomić, a co nie, tylko jak się czasem dzieje. ;)

Ja nie podejrzewam BIOSu jako takiego, ale mogło się coś przestawić (mało prawdopodobne), co uniemożliwia uruchomienie kompa. Miewałem takie przypadki, że gdy zasilacz (lub płyta główna) niepoprawnie działał, to wszystko świrowało i wtedy reset BIOSu czasami, chwilowo, pomagał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne objawy miałam kiedyś na starym kompie ojca.

Pomógł najpierw reset BIOSu i wymiana baterii tegoż (wymiana na nową, reset przez wyjęcie to co innego).

Jak zresetować BIOS?

ALE!

Zanim jednak zaczniesz resetować, posprawdzaj raz jeszcze, czy wszystko jest dobrze powtykane. Jeśli masz kilka kości RAM, odpalaj maszynę kolejno na każdej z nich, zmieniając gniazda. Czyli jeśli masz 4 sloty i 4 kości, odpal maszynę 16 razy, każda kość pojedynczo w każdym slocie.

Przedmuchaj gniazdo GPU, dociśnij dobrze wszystko.

Sprawdź zasilacz. To, że wiatraki się kręcą, nie znaczy, że on działa. Może nie dostarczać odpowiednich napięć do poszczególnych podzespołów. Sprawdź, czy kondensatory nie są popuchnięte etc., próbnikiem posprawdzaj napięcia na podzespołach, jeśli nie masz próbnika - kup, pożycz, zbuduj - z kart tego nie wywróżysz. Jeśli zasilacz nie dostarcza wszędzie prądu w odpowiedniej dawce - wymień go.

To, że wszystko działało przed czyszczeniem, nie znaczy, że zadziała po. Mogłeś coś uszkodzić.

Komputer po włączeniu MUSI piknąć. Jeśli nie pika pojedynczo, to coś totalnie leży, dlatego posprawdzaj wszystko po kolei. To żmudne, ale skuteczne. NIE RESETUJ BIOSU JEŚLI KOMP NIE PIKA POJEDYNCZO PRZY WŁĄCZANIU. Resetować możesz jeśli pojawi się piknięcie, napisy początkowe i informacja o błędzie CMOSu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE RESETUJ BIOSU JEŚLI KOMP NIE PIKA POJEDYNCZO PRZY WŁĄCZANIU.

Niestety, bywa tak, że piknięcia i niczego w ogóle nie ma, dopóki nie zresetujemy CMOS-u.

Co do autora - uruchom komputer z samym procesorem - jak nie piknie to albo zasilacz albo płyta główna poszła (procesor również mógł paść ale prawdopodobieństwo jest bardzo małe).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RAZOR026

Czasem i tak jest, ale (rzadziej bo rzadziej, ale...) czasem jest też tak jak opisałem - samo chłodzenie, bez piknięć.

Prócz tego - tak jak pisali inni: sprawdź kości na wszystkich wejściach, sprawdź nóżki procesorowe. Jeśli nie pika, to najprawdopodobniej coś z MB, ale skoro twierdzisz, że wszystko powtykane dobrze i w odpowiednie miejsca... to pewno coś w środku :( Jeśli masz jakiś inny zasilacz (swój lub kolegi), to spróbuj odpalić na nim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, odkurzanie może się niestety skończyć niemiłym przeskokiem iskry, co bez problemu uwali elektronikę. Więc pad płyty lub procesora po takim czyszczeniu jest jak najbardziej możliwy - to tak w ramach pocieszenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...