Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DeSon

Core temp - jak to interpretować ?

Polecane posty

Pytanie mam takie: które okienko pokazuje temperaturę przy której nastąpi awaria ?

http://img137.imageshack.us/img137/2910/cdam.jpg

Dzisiaj przy około 78 C włączył mi się jakiś brzęczyk, czy temperatura mogła być za wysoka?

Wiem że na biosie kiedyś był jakiś alarm ustawiany ale nie pamiętam na jaka temperaturę i nie potrafi tego sam sprawdzić.

Czy ta wartość Tj jest granicą? Jeśli tak to czemu pokazuje 100 C, skoro dopuszczalna temperatura procesora jest znacznie niższa?

Sprzęt w profilu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

78C to dość wysoka temperatura, blisko akceptowalnych granic. Wg strony Intela maksymalna temperatura całego procesora (Tcase) to 72,4C; trzeba pamiętać że Tcase nie dotyczy temperatur rdzeni, bo one mogą być trochę wyższe. Ile dokładnie - ciężko powiedzieć, zwykle się przyjmuje 5-10C. 100C podawane przez CoreTemp to raczej przesada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem dodatkowy wiatrak i zbiło do 69. Komfort mniejszy przez hałas ale obawiam się ze przy dłuższej rozgrywce może znowu dobić dość wysoko.

Jednym słowem: którego wskaźnika mam pilnować żeby nic złego się nie wydarzyło ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, temat dla mnie, więc choć już yojo2, właściwie wszystko wyjaśnił, to ja nie darowałbym sobie, jakbym czegoś nie napisał (niestety - nieco - to samo). :)

Tak, Tj jest granicą. Dlaczego? Tak to sobie "program" ustalił (niekoniecznie zgodnie z prawdą). ;)

Jest różnica między temperaturą rdzeni, a temperaturą - nazywał ją będę - ogólną procesora. Otóż rdzenie mogą ją mieć wyższą. Dlatego, jeśli przez producenta maksymalna, dopuszczalna temperatura określana jest jako TCase (a nie TJunction), trzeba brać poprawkę o tę różnicę. O ile? Tutaj mam odrobinę inne zdanie niż yojo2, ponieważ uważam, że może być ona trochę większa (w sumie nie ma to znaczenia, zatem nie będę podawał o ile ;P).

Dzisiaj przy około 78 C włączył

mi się jakiś brzęczyk, czy

temperatura mogła być za

wysoka?

Możliwe, że tak, bo po pierwsze to niemało, a po drugie np. jeśli zminimalizowałeś/wyłączyłeś grę, temperatura mogła być w danym momencie sporo wyższa. Ewentualnie - alarm ustawiony jest "za nisko". Nie wiem jaką masz płytę główną - a co za tym idzie BIOS - ale u mnie można sprawdzić temperaturę i ustawić alarm w PC Health Status.

Jednym słowem: którego wskaźnika mam pilnować żeby nic

złego się nie wydarzyło ?

Tak naprawdę, trzeba to robić trochę na czuja, gdyż wszystkie wskaźniki nie są zbyt dokładne.

Myślę, że ostrożność wymaga (prockowi nic się nie stanie, ale Ty będziesz miał "stresa" z powodu alarmów, czy też wyłączenia kompa) abyś na rdzeniach miał parę stopni poniżej osiemdziesięciu. A najlepiej, żeby mieć święty spokój, +/- 70. IMHO dobra zasada: mieć mniej na rdzeniach, od podawanej przez producenta, maksymalnej TCase.

Edit: Żeby "nie było" - yojo2 Twego drugiego posta nie zauważyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy wiatrak wiatrakiem, a być może masz po prostu brudno. Jeśli tak jest rzeczywiście, sprawdź inne podzespoły kompa (głównie - kartę graficzną), bo też mogą mieć ciepło (i oczywiście - wyczyść; przede wszystkim - chłodzenie na procesorze). Jeżeli nie masz programu HWMonitor, to polecam go ściągnąć.

BTW, temperaturę ogólną procka możesz też sprawdzić za pomocą "SpeedFana" (zazwyczaj, w przeciwieństwie do HWM, jest ona czytelna).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję że mimo późnej pory zechcieliście mi poświęcić chwilę czasu.

Rzeczywiście, nie chce mi się wierzyć ale po w sumie bardzo pobieżnym czyszczeniu bez wyjmowania procka jego temperatury spadły o prawie 10 C. Na karcie i tak zawsze jest spoko, dużo poniżej limitu, nawet przy ciężkich grach. Mimo wszystko dzięki za wskazówki dotyczące tempcora. Na razie, o ile moderacja nie zgłasza zastrzeżeń, tematu nie zamykam bo dalej mam zamiar doczytywać o tych sprawach i mogą się nowe wątki pojawić .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...