Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

thomas9626

Chłodzenie!

Polecane posty

Witajcie!

Po grze w SC2 oraz Betę Diablo 3 występująu mnie problemy polegające na osiąganiu przez kartę graficzną (Asus ENGT260) oraz zasilacz (Rasurbo 550W) wysokich temperatur.

Nie czepiajcie się o model zasilacza - od wielu lat mnie nie zawodzi.

Chciałbym grać przy średnich ustawieniach graficznych, więc postanowiłem zamontować w komputerku dodatkowe chłodzenie w postaci dwóch wiatraczków.

Jeden chciałbym skierować na zasilacz, a jeden na kartę graficzną tak, aby obe urządzenia były chłodzone z obu stron ( z jednej przez fabryczne chłodzenie, a z drugiej przez moje).

Nie znam się zbytnio na rozbudowywaniu takiego systemu, więc chciałbym się poradzić forumowiczów.

-posiadam na płycie dwa wejścia 3-pinowe (na procesor i dla obudowy)

To właśnie pod to od obudowy chciałbym podpiąć dwa wiatraczki za pomocą rozdzielacza np.SilentiumPC Snake Rozgałęziacz 3pin na 2 x 3pin.

-dodatkowy chciałbym mieć możliwość regulowania prędkości obrotów(niestety nie mogę tego robić z poziomu Windowsa za pomocą programów),toteż chciałbym zainstalować np.Zalman Fan Mate 2.

Czy podpięcie dwóch wiatraczków pod jedno wejście nie zaszkodzi w żaden sposób płycie?? ;p

Czy mogę podpiąć regulator bezpośrednio pod kartę, a następnie użyć rozdzielacza, tak by jednocześnie kontrolować prędkość obu wiatraczków, czy muszę kupić dwa rozdzielacze i tym samym sterować każdym chłodziwem z osobna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest strasznie stara - firmy Hit Computer(nie wiem czy nadal istnieje). Wentylacja w niej kiedyś polegała na zasysaniu przez przednią część powietrza i wydmuchiwaniu go tyłem obudowy. Sama jest w pełni pozbawiona jakichkolwiek miejsc na dodatkowe wentylatorki, jej boki oraz spód skladająsięz jednolitej blachy (bez jakiejkolwiek siatki).

Aby usprawnić jej funkcjonowanie po prostu z obu stron ściągnąłem boczne ścianki i wymontowałem niepotrzebny już wiatraczek.

W stanie spoczynku sprzęt pracuje w tamperaturze niemal pokojowej, ale kiedy zaczynam grać w wymagające gry, to zaczynają się skoki temperatury.

Pragnę te skoki(nawet niewielkie) wyeliminować, aby nic się nie uszkodziło.

http://ifotos.pl/zobacz/obudowaaa_renasxw.jpg/

Czerwone strzałki pokazują aktualny sposób poboru i usuwania powietrza.

Zielone prostokąty to planowane wiatraczki(zielone strzałki pokazują w którym kierunku będą dmuchać)

Głównie to chodzi mi o sposób ich podłączenia i możliwość regulacji obrotów( 1 czy 2 regulatory? )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek do zasilacza zostanie przymocowany do górnej części obudowy, w której uprzednio wywiercę dziurę tak, by był dostęp powietrza do zasilacza :D

NAtomiast ten na karcie graficznej po prostu położę na karcie, z biegiem czasu zbuduję jakiś fajny mechanizm pozwalający na jego umiejscowienie 0,5 cm nad kartą i wysuwanie go w razie potrzeby ^^

Co do pozbycia się tego wentylatorka, to on praktycznie nic nie robił podczas otwartej obudowy(tak stoi komputer cały czas)

Co do temperatur, to będzie trudno z usyskaniem temperatury zasilacza - SpeedFan pokazuje 60 stopni, choć urządzenie jest całkowicie chłodne.

Kiedy jednak gram, to czuć, że zasilacz i karta graficzna są gorące, więc postanowiłem zwiększyć ich żywotnośc za pomocą nowych wiatraczków.

Tylko czy można je podłączyc tak jak o to zapytałem?? ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mozesz podlaczyc 2 wiatraki do jednego 3pina za pomoca rozdzielacza - nie powinno sie nic stac. Ale jak chcesz wiecej wentylatorow dolozyc - to dzlaczego poprostu ich nie podpiac pod zasilacz?

Najprostsze zasady wentylacji kompa powietrzem:

Wentylatory z porzodu - wdmuchuja powietrze

Wentylatory z boku - wdmuchuja

Wentylatory z tylu - wyciagaja

Wentylatory na gorze - wyciagaja powietrze.

+dla kompa jest lepsze jesli wiecej powietrza jest wdmuchiwanego niz wyciaganego.

Kladzenie wentyla na karcie to slaby pomysl rezultatu specjalnie zadnego nie zobaczysz. Lepiej wytnij pare otworow i doloz pare wentylatorow tak by sama buda byla lepiej chlodzona (ta kratke na tylnej sciany obudowy tez mozesz wyciac ... bo te otworki sa tak male ze przypuszczam ze wentylatorek tam musial niezle szumiec :) ). Zobaczysz ze odbije sie to bardzo pozytywnia na grafie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...