Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ufo400

Rozwiązany: Spadek Klatek w laptopie

Polecane posty

Witam.

Mój problem polega na dosyć mocnym grzaniu się laptopa. Poniżej znajdują się jego parametry:

HP G62-a35EW

Procesor: AMD Turion II Dual-Core Mobile P520

Pamięć RAM: 4GB

Dysk twardy: 500GB

Przekątna ekranu: 15,6''

Rozdzielczość: 1366x768

System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64 bit,

Karta graficzna: HD5470 1Gb

Problem opisze na przykładzie NFS: Hot Pursuit.

Gra uruchamia się normalnie. Gram sobie 5 minut, mam spokojnie 25-30 FPS. Po 5 min. wszystko się wali. Mam nie więcej niż 15 FPS. Próbowałem różnych ustawień i różnych rozdzielczości.

Przy grach jak: TDU 2, NFS Shift 1 problem nie występował.

Pytanie do was: Czy opłaca się kupować w moim przypadku podstawkę chłodzącą? Czy odkładać kasę i zbierać na nowego kompa? Bo mam odłożone ok 1500 zł, brat ma ponad 2k i zastanawiam się czy inwestować w obecny komp (lapka) czy zbierać na nowego PC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć sprzęt mobilny do grania, i wypas kompa, to najlepiej zainwestować w to i to. Ciekawe tylko dlaczego karta grzeje się przy Hot pursuit, a tdu 2 ma gorzej zooptymalizowany silnik graficzny. Pytanie brzmi skąd wiesz że to grzanie laptopa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi skąd wiesz że to grzanie laptopa?
No właśnie. Dlatego, (m.in.) chcę poznać temperatury.

Ciekawe tylko dlaczego karta grzeje się przy Hot pursuit
A dlaczego zakładasz, że - jeśli się coś grzeje - to jest to, akurat karta graficzna? :D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pomiary zrobione.

Spodziewałem się czegoś duużo gorszego, wydaję się, że nie jest najgorzej:

Temp. GPU przy wysokich ustawieniach, cienie na max, rozdzielczość: 1366x768, od 86 do 90 stopni

Temp CPU: 86

Temp GPU przy niskich ustawieniach, z wyłączonymi cieniami, przy najmniejszej możliwej roździelczości to ok. 85 stopni, CPU podobnie

Przy graniu na wysokich miałem spokojnie 23-30 FPS. Grałem chwilę i nagle coś tnie do 7-12 FPS. Naprzemian mam 23-30 fps (ok 20 sec) z ok 7-12 fps (ok 35s) i tak w kółko.

Przy niskich gra wyciąga 30-40 fps, przy spadku mam nie więcej niż 12. To samo co wyżej, 35-40s. mam 12 fps, ok.20 sec mam 30-40 fps.

Przy TDU2 miałem spokojnie 22-26 FPS stabilne, a komputer wydawał się cieplejszy.

Może to wina wiatraka?

Ps. temp. w spoczynku to 66 stopni przy GPU, ok. 68 przy CPU. Dziwi mnie też troszke praca wentylatora - wydaje mi się, że przy TDU pracował szybciaj, a w NFS:HP pracuje jakby do niechcenia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że temperatura karty jak i procesora jest za wysoka.

Sprawdź wentylator, czy działa poprawnie - przy innych grach chłodzi podzespoły, a przy NFS ma wolne obroty. Podzespoły się nagrzewają i spada wydajność, albo sterowniki nie pracują jak należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury, które podałeś, są akceptowalne.

Myślę, że bardziej powinieneś zwrócić uwagę na temp. procesora, niż karty. Poza tym, jeżeli sprawdzałeś wyniki pomiaru, minimalizując grę, to - w tym przypadku - taki pomiar byłby szczególnie niemiarodajny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiego programu używasz, ale IMO najlepiej skorzystać z HWMonitor, odpalić grę i pograć do czasu kiedy pojawią się spowolnienia, program niech działa w tle (wtedy, będzie można sprawdzić, jakie były temperatury maksymalne).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pomiary nr.2 zrobione (przy pomocy SpeedFan'a 4.45 - tak samo jak przy NFS'e)

Gra: FIFA 12 DEMO (nie mam pełnej, a instalacja 11 trwała by długo)

Ustawienia: Średnie, brak wygładzania, 1366x768; trzymało ok. 40 FPS stabilnie, sytuacja się powtarza, spadki do 15 FPS co ok. 45 sec, trwają ok 1/4 min.- Temp GPU: 90 stopni; CPU: 91-90 stopni

Ustawienia: niskie, reszta ta sama; 60 stabilnych, nagle spada do 15-20 i tak w kółko - temp taka sama jak powyżej

Martwi mnie wentylator - pracuje moim zdaniem zbyt wolno. W SpeedFan'ie nie pokazuje prędkości obrotów wentylatora - mam się martwić, czy to normalne?

Pozdrawiam i dziękuje za szybką odpowiedź z waszej strony ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może temperatury są jednak większe (dlatego chciałbym, jeszcze abyś spróbował z HWMonitor), poza tym czujniki nie są zbyt dokładne (w tym wypadku, parę stopni w "nieodpowiednim miejscu" robi poważną różnicę).

Sprawdź, także temperatury występujące w grach, w których nie masz spadków płynności. Jeżeli są podobne, Twoim problemem, raczej nie jest przegrzewanie.

Martwi mnie wentylator - pracuje moim zdaniem zbyt wolno.
O który wentylator Ci chodzi (chcę się upewnić)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatora, to chodzi mi o jeden, będący umieszczony w prawym górnym rogu (patrząc od góry na laptopa).

Zwykle to właśnie w jego okolicach czuję największe ciepło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na Rainbow Six Vegas 2 zrobione.

Rozdzielczość ta sama co w Fifi'e, brak wygładzania, cienie na nisko - 25 FPS normalnie, przy jakieść mocniejszej akcji czy większej liczbie osób spadało do 12-15 FPS.

Temp Gpu i Cpu wynosiła +/- 90 stopni (niewielkie odchylenia).

Przed włączeniem gry miałem 70 stopni na GPU i 73 na CPU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za odkop ale nikt mi do tej pory nie pomógł, więc staram się ciągnąć temat dalej.

Z tydzień temu kupiłem BF:BC 2. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak we wcześniejszych grach. Ustawienia minimalne.

Nie ważne czy SP czy MP - sytuacja ta sama.

Podczas gry klatki skaczą od 40 do 8. I tak w kółko. Serie są długie - dłuższe oczywiście są spadki = mniej płynna gra.

Naprawdę nikt nie wie co może dolegać mojemu sprzętowi?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fps-y Ci "skaczą", może to, jednak świadczyć o tym, iż chwilami temperatury są za wysokie. Myślę, że - jeśli, rzeczywiście tak się dzieje - wystarczy zbić temperaturę o kilka stopni. Zatem, czyszczenie (sądzę, iż najlepiej oddać laptopa do serwisu; kto wie, może konieczna będzie również wymiana pasty lub nawet chłodzenia) albo/i kupienie tej podkładki powinno, w takim przypadku pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za odkop ale chciałbym zakończyć temat:

Mianowicie już jest po kłopocie - przeczyściłem gruntownie komputer.

Skok klatek i zmniejszenie temperatury:

FPS'y już nie skaczą, a temperatura CPU i GPU nie przekracza 65 stopni przy wymagających grach.

Pozdrawiam wszystkich pomagających mi w moim problemie

Marcin

Temat oczywiście do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...