Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Czarski77

Pendrive czyli dziwne "kruczki"

Polecane posty

Witam,

Mam problem, który jest dość nietypowy. Mowa tutaj o moim pendrivie EMTEC 8 GB, niestety nie znam pełnej nazwy ze względu iż był on kupowany jakieś 1000 lat temu. Pewnego razu chciałem coś sprawdzić i standardowo wsunąłem go w gniazdu USB, pierwszą rzeczą jaką zobaczyłem, to dziwne pliki.. z nazwami, które nawet nie da się sprecyzować jako jakiekolwiek znaki. O dziwo, data stworzenia tego pliku, który postrzegany był jako biblioteka .dll posiadał datę utworzenia na rok... 2064.. czy też 2044 itp. Po drugim włożeniu pendriva, system w ogóle nie widzi zawartości, lecz tylko same urządzenie. Nagminnie nakazuje mi go sformatować. Nie mogę nawet się dowiedzieć jaką pojemność posiada pendrive. Czy jest jakakolwiek możliwość odzyskania danych, które znajdowały się na pendrivie?

Dodam, że dwa dni wcześniej pendrive był u kompetentnego znajomego, który kopiował zdjęcia na pamięć pendriva.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej uszkodzenie struktury plików, możliwe uszkodzenie komórek pamięci. Jest szansa na odzyskanie danych. Te należy najpierw jednak zabezpieczyć. Pobierz program DMDE (pewnie GUI dla Windows bo raczej Windows używasz?), zagospodaruj wolne miejsce na kopię całego pendrive (8GB na jakiejś partycji). Podłącz pendrive, oczywiście nie formatuj go ani nie traktuj żadnym innym oprogramowaniem (bo jeśli pendrive jest w agonii to należy go oszczędzać, żeby zdążyć skopiować co się da, zanim padnie całkowicie). Uruchom DMDE. Anuluj wybór urządzenia. W którymś tam menu (chyba narzędzia) będziesz miał funkcję Kopiuj sektory. Wybierz ją. Jako dysk źródłowy wybierz urządzenie fizyczne - Twój pendrive. Jako dysk docelowy wybierz Plik/Obraz - podajesz nazwę i lokalizację tworzonego pliku klona pendrive. Pamiętaj, że będzie on zajmował tyle, ile pendrive ma fizycznie pojemności (czyli 8GB z tego co twierdzisz). Kopiuj. Napisz na forum czy kopia poszła bez problemu, czy były błędy odczytu. Potem będziemy kombinować dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem wszystkie kroki tak jak mówiłeś, zatrzymałem się na jednym. Stworzyłem obraz całego pendrive w formacie .bin. Jednak gdy próbuje go otworzyć Alcoholem. Jest to oporne, gdyż nie ma pliku .cue. Możliwe, że sam coś mylę. Ale byłbym wdzięczny za pokierowanie mnie. Od momentu kiedy mam utworzony obraz, powinienem dalej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej to Daemon toolsem ale ani jeden, ani drugi pewnie nie zadziałają - są przeznaczone do obrazów płyt a nie pendrive i zwyczjanie mogą tego nie obsłużyć (sam plik obsłużą, jego zawartości - inna wielkość sektorów, inna geometria) już niekoniecznie, więc lepiej nie kombinuj (aczkolwiek są programy które obsłużą ten obraz ale zobaczymy czy będzie to w ogóle potrzebne). Obraz potraktuj jako kopię i narazie nic z nim nie rób. Czy były błędy odczytu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas kopiowania pamięci nic problematycznego się nie pojawiło. Sama zawartość pendriva została skopiowana bez problemu. Program nie upominał sie o nic. Aczkolwiek nie wiem czy twoje pytanie nie obejmuje bardziej szczegółowych kwestii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodziło i znaczy to, że nie ma błędów odczytu. Uruchom w wiersz poleceń (koniecznie w trybie administratora jeśli uzywasz Vista/Windows 7 i masz włączoną kontrolę konta użytkownika) i wpisz w nim chkdsk /v /x /f Y: gdzie zamiast Y: wstaw literę partycji na Twoim pendirve. Sprawdź czy pomogło. Podsumowanie podaj na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie przepadam za rozwiązaniami, które są mi obce. Przeglądając internet w kategori "chkdsk /v /x /f" doczytałem się niepokojącej kwestji, odnośnie "/x". Mianowicie /X Wymusza uprzednia dezinstalacje woluminu, jezeli

jest to konieczne .Wszystkie otwarte dojscia do tego

woluminu przestana być prawidłowe. Co to oznacza, w skrócie mówiąc?

Logicznie myśląc. Mam kopię zawartości pendriva w formacie .bin, o którym jak na razie wiem jak na lekarstwo ( Przynajmniej w kwestii obrazów pamięci pendriva). Sama konfiguracja, i "reanimowanie" pendriva jest równoznaczne z formatowaniem (przynajmniej w moim toku myślenia). Jednak czy pomiędzy tymi dwoma punktami, nie powinno być "Otwieranie zawartości pliku .bin" ? Wolałbym posiadać sprawdzoną zawartość najpierw, a potem zająć się próbą zdefiniowania błędów i ich naprawy, lub też postawienia stanowczej diagnozy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/X wymusza dezinstalację, czyli coś jak odmontowanie. Nie jest to dezinstalacja urządzenia ale partycji. Występuje wtedy, kiedy dana partycja jest używana przez jakiś proces systemu. Dojścia przestaną być prawidłowe oznacza, że jeżeli uruchomiłeś z tego pednrive np: plik Worda i zacząłeś skanowanie to Word na czas skanowania przestanie mieć dostęp (dojście) do pliku poprzez zablokowanie (dezinstalacja partycji) dojścia do lokalizacji. I to cała filozofia groźnie brzmiącej informacji. Jeśli nie dasz parametru /X to w przypadku, kiedy pendrive będzie używany przez system (np: antywirus będzie go skanował) checkdisk zostanie wykonany dopiero po restarcie.

Bin możesz przeglądać:

1. W DMDE.

2. W R-Studio.

3. Active Partiton Recovery i Active File Recovery.

4. Dowolnym innym programie obsługującym binarne obrazy dysków.

Bin jest obrazem dysku tak jak ISO jest obrazem płyty (ten BIN z resztą może też być obrazem CD, DVD). Ten obraz może przerzucić z powrotem na pendrive (tak jak obraz CD wgrywa się na CD) pod warunkiem, że będzie nie mniejszy niż rozmiar pendrive źródłowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że sam oczekuje czegoś co inaczej ma wyglądać. Dajmy na to, że otwieram sobie ten obraz w DMDE, i cóż sądziłem, że odzyskam dane z tego obrazu, mianowicie takie dane, które pierwotnie znajdowały się wcześniej na jeszcze działającej pamięci pendriva. Jednak po otworzeniu widzę znajome nazwy plików w gąszczu innych znaczków i różnorakich nazw folderów lub pojedynczych plików, które wcześniej znajdowały się pierwotnie. Pytanie pojawia się jak je odzyskać z tego obrazu? (Wyłącznie foldery z plikami)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Obraz pendriva służy jako kopia zapasowa (gdyby naprawa systemu plików się nie powiodła, pendrive padł itp). Jest to surowa kopia wszystkiego "tak jak jest" łącznie z "pustym miejscem", błędami, uszkodzeniami systemu plików itp. Dlatego w obrazie widzisz dokładnie to, co masz na pendrive (tak miało być). Najpierw spróbuj naprawy systemu plików na pendrive za pomocą checkdiska. W razie "W" masz przecież w pliku kopię zapasową całej, tej widocznej i nie, fizycznej zawartości pendrive.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CMD uruchomiłem oczywiście jako administrator, kontrola konta użytkownika także włączona. Jednak po próbie wykonania chkdsk dostałem następujący komunikat:

Typ systemu plików to RAW

CHKDSK nie jest dostępna dla stacji RAW

Nic poza tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą rzeczą, która jest dla mnie najważniejsza to odzyskanie tych danych. Czy twoje próby naprawienia pamięci, będą równoznaczne z odzyskaniem plików? I czy jest możliwe naprawienie pendriva? Priorytetem są dane.. alternatywą pendrive.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane masz zabezpieczone w pliku kopii. Chce naprawić dane na pendriv-ie bo wygląda na to że sam pendrive jest fizycznie sprawny (skoro nie było błędów przy kopiowaniu). Niestety, skoro checkdisk nie potrafi tego naprawić to obawiam się, że procedura będzie dość skomplikowana. Aczkolwiek to wykonalne i to niezaleznie czy będziemy korzystać z pendrive czy z pliku kopii - na jednym i drugim jest to samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podbijam wątek, gdyż zdarzyła mi się analogiczna historia jak w temacie - pliki na pendrivie (Patriot Supersonic Rage XT 64GB USB3.0 180/50 MB/s) doszczętnie wykrzaczyło.

Postępując zgodnie z zamieszczonymi tu instrukcjami zrobiłam obraz w DMDE. Nie było żadnego problemu. W wierszu poleceń wpisałam komendę chkdsk /v /x /f i coś się zadziało: pendrive jest nadal zapełniony w takim samym stopniu, jednak eksplorator już nie pokazuje żadnej zawartości i nie za bardzo wiem co dalej zrobić, żeby pliki odzyskać.

Przy okazji zwróciłam uwagę, że podłączony do USB pendrive co jakiś czas na chwilę przestaje być widoczny dla systemu tak, jakbym go odłączała i z powrotem podłączała. Czy może to być oznaka jakiegoś mechanicznego uszkodzenia? I czy mogło to być powodem uszkodzenia pamięci?

Oto końcówka komunikatów w cmd:

\+9,`-h?GÝž> Invalid time stamp.

\+9,`-h?GÝž> first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\g0q[¨c9?.ŕ¸+

\g0q[¨c9?.ŕ¸+ Folder has non-zero file size.

\g0q[¨c9?.ŕ¸+ first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\ĐŕČyCq!Ç.PĘ.

\ĐŕČyCq!Ç.PĘ. Invalid time stamp.

\ĐŕČyCq!Ç.PĘ. first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\Ç>YDJţ-â+%C Folder has non-zero file size.

\Ç>YDJţ-â+%C first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\îđ-?˘-'ą.î#?

\îđ-?˘-'ą.î#? Invalid time stamp.

\îđ-?˘-'ą.î#? Folder has non-zero file size.

\îđ-?˘-'ą.î#? first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\s>˝\ü0 [.ŘC*

\s>˝\ü0 [.ŘC* Invalid time stamp.

\s>˝\ü0 [.ŘC* Invalid time stamp.

\s>˝\ü0 [.ŘC* first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\+7ÚŐ˛GÝĆ{Ř Folder has non-zero file size.

\+7ÚŐ˛GÝĆ{Ř first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\¸ő´'´ř-ó-Ý4 Invalid time stamp.

\¸ő´'´ř-ó-Ý4 first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

\˙Ýđ*4+ě+.Lé-

\˙Ýđ*4+ě+.Lé- first allocation unit is not valid. The entry will be truncated.

Removing trailing folder entries from \

\System Volume Information\IndexerVolumeGuid

100 percent completed.

File and folder verification is complete.

Lost chain cross-linked at cluster 320869. Orphan truncated.

Convert lost chains to files (Y/N)? y

49330368 KB in 1224 recovered files.

Windows has made corrections to the file system.

No further action is required.

61 734 944 KB total disk space.

323 488 KB in 2 hidden files.

64 KB in 1 folders.

49 330 400 KB in 1 225 files.

12 080 960 KB are available.

32 768 bytes in each allocation unit.

1 929 217 total allocation units on disk.

377 530 allocation units available on disk.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...