Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Yanki

Maksymalne użycie procesora

Polecane posty

Witam!

Dzisiaj grając mój komputer zaczął pikać - to nie jest ten problem, bo w ten sposób wiem, że powinienem go przeczyścić.

Wobec tego wyłączyłem go, jak zwykle, otworzyłem i przeczyściłem. Postanowiłem też wymontować jeden z wiatraczków który był cholernie brudny.

Po zamontowaniu odczekałem parę minut i włączyłem komputer. Zalogowałem się na swoje konto a komputer zaczął przeraźliwie piszczeć. To nie były krótkie piski tylko jeden, długi sygnał. Odpaliłem menedżera zadań, a tak ukazało mi się, że użycie procesora = 100%, mimo, że wszystkie procesy zabierające najwięcej pamięci ręcznie wyłączyłem.

Otworzyłem peceta jeszcze raz, sprawdzając, czy przypadkiem czegoś nie ruszyłem, ale wszystko było w porządku. Czy ktoś może mi powiedzieć, co mam robić?

Z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem go i położyłem na podłodze.

Śrubokrętem odkręciłem wiatraczek znajdujący się pod zasilaczem i przeczyściłem go suchą szmatką, bo był naprawdę brudny. Zamontowałem go.

Wyjąłem po odkręceniu zasilacz i przetarłem, potem go zamontowałem.

Tradycyjnie posprawdzałem czy wszystko jest dociśnięte no i zamknąłem pokrywę. Potem podłączyłem go, oczekałem parę minut i włączyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że on zaraz po odpaleniu konta zaczyna pikać no i nie za bardzo mogę go używać. Poza tym, nie jestem ekspertem jeśli chodzi o nazwy moich sprzętów bo kompa mam od siedmiu lat a składał mi go, wstyd się przyznać, tata informatyk. Procesor 2,8 GhZ

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że nie rozmawiałeś na temat problemu ze swoim rodzicielem?

Powiem wprost:

Z tych informacji co podałeś można jedynie spekulować co się stało. Najlepiej by było gdybyś zająś się kompem ze spesjalistą.( jak mniemam Twój Tata należy do grona specjalistów od komputerów.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że mieszkam za granicą, nie z nim. Dlatego, jeśli to możliwe, chciałbym to rozwiązać sam.

Czy możliwe jest, żebym po prostu źle zamontował zasilacz lub w/w wiatraczek? Byłoby to jednak dziwne, bo procesora nie ruszałem a zużywa on 100%, bez powodu. Nie sprawdzałem, czy po piętnastu minutach komputer zaczyna normalnie działać, tak dodam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość informacji o kompie można poznać używając programu CPU-Z. A jeśli chodzi o zasilacz, to trzeba samemu zobaczyć. Komputer już rozkręcałeś, ba, nawet wyjmowałeś zasilacz, więc nie widzę problemu abyś przepisał to co jest napisane na jego tabliczce (albo zrobił zdjęcie).

Sprawdź jednak temperatury i daj screena, o którego prosiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz:

Deer

Model: DR-C350ATX

Total Output: MAX350W

Po lewej stronie są już tabelki z Voltami itd.

Rozumiem, że mam ignorować to piszczenie i po prostu ściągnąć dany program i sprawdzić temperatury, tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety temperatury procesora (rdzeni) nie są wykrywane przez ten program albo czujnik jest zwalony (nawiasem mówiąc, korzystam z komórki i niewiele widzę co jest na obrazku - ma trochę nieodpowiednie "gabaryty", więc może coś przeoczyłem). Natomiast TMPIN2 jest wysoka, ale nie wiem za co odpowiada (być może to AUX, a tym nie ma co się przejmować). Spróbuj jeszcze ze SpeedFan'em.

Odnośnie BIOSu: klik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 10 minutach używania TMPIN2 opada i wzrasta(a co za tym idzie - piszczy) co jakiś czas. Jednak przy wyłączaniu komputera znów wszystko zaczyna piszczeć. Obejrzałem teraz cały komputer jeszcze raz i znów po dociskałem czy po dokręcałem niektóre rzeczy jak 4 kołki wokół wiatraczka na płycie głównej które całkiem możliwe że odkręcałem i niedokładnie zakręcałem. Teraz włączę komputer jeszcze raz i spróbuję z SpeedFanem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pewnie naurszyłeś gdzieś jakąś złączke (PIN) , albo spowodowałeś, że kurz się tam osadził pomiędzy wtyczką a gniazdem. Kurz jest bardzo nie porządany i bardzo źle przewodzi prąd, przez co może powodować błędy w pracy procesora. Mimo wszystko to są spekulacje, równie dobrze mogłeś uszkodzić zasilacz albo nadeszła jego granica żywota. Nie chcę Ciebie zachęcać do wyboru, do którego sam nie jestem przekonany, ale powinieneś rozważać możliwość rychłej wymiany zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy mógłbym włączyć komputer, gdyby zasilacz padł?

Gdzie takie złączki mogą być, ew. jak ten kurz wyciągnąć, w jakich miejscach mógł się osadzić?

E: Wietrzę centralnie pod wiatrakiem z największa temperaturą, wylatują spod niego niezłe płaty kurzu, oby to było przyczyną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby padł nie, natomiast jakiegoś uszkodzenia, zestarzenie itp. To mógłbyś uruchomić, ale odczułbyś dopiero problemy przy większym poborze mocy. Natomiast co do kurzu to polecam po kolei rozłączać i podłączać spowrotem złącza,(dotyczy nawet gniazda karty grafy) przy okazji po prostu je przedmuchując sprężonym powietrzem z płuc lub "w spreju". Tylko uważaj by nie napluć :P

PAMIĘTAJ

1. Próbujesz na własną odpowiedzialność.

2. Po odłączeniu radiatora procesora/karty graficznej, będziesz musiał tam położyć na nowo pastę termoprzewodzącą, więc jak już chcesz to robić to uzbrój się w tubeczkę pasty termoprzewodzącej i przeczytaj jak należy nakładać taką pastę.

3. Podczas pisania tego posta jestem śpiący i mogę pisać jakieś głupoty. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, z odłączaniem tych większych części nie ryzykuję, po prostu dmucham dłużej i w każdym możliwym miejscu.

Ale to dziwne, że przed czyszczeniem wszystko szło OK, grałem, itd, dopiero po wyczyszczeniu zaczął piszczeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może coś naruszyłeś. Poza tym pisałeś, że najpierw zaczęło Ci pikać i dlatego czyściłeś kompa, a dopiero potem pojawiło się piszczenie (długi sygnał).

Jak wygląda sprawa temperatur? Sprawdzałeś w BIOSie i SpeedFan'ie? Co z użyciem procesora, dalej jest 100%?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika on mi wtedy, kiedy się przegrzewa, czyli jest brudny. To normalne, po prostu go czyszczę a potem wszystko jest ok.

SpeedFan, 5 minut po włączeniu komputera:

GPU: 43C

Temp1: -55C

Temp2: -2C

Temp3: 60-75C(jest zmienna, kiedy jest w okolicach 60, ten przestaje piszczeć)

HD0: 24C

HD1: 16C

Core: 43C

Ambient: 0C

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, wydaje mi się, że powinieneś wszystko ładnie przeczyścić ze sprężonym powietrzem i nałożyć nowe pasty termoprzewodzące pod radiatory CPU i GPU. Powinno to załatwić sprawę, skoro te pikanie wskazuje na przegrzanie. Samo wytarcie zasilacza z kurzu nie wiele pomoga, a nawet mogę powiedzieć, że prędzej zaszkodzi niż pomoże wyciąganie zasilacza i wytarcie go suchą szmatką. btw. Pamiętaj przed czyszczeniem należy się uziemić(pozbyć wytworzonych ładunków elektrycznych w ciele) np. dotykając żeber kaloryfera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem radiator i trochę go przeczyściłem - fakt, pasta już trochę zeszła. Komputer zaczął piszczeć odrobinę później, wobec tego po prostu kupię nową pastę i go nią nasmaruję. Mam nadzieję, że to pomoże.

Tak czy siak, dzięki wszystkim za pomoc (:

Nasmarowałem go pastą a ten zaczął piszczeć po 5 minutach po włączeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...