Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

qwerton

Rozwiązany: Bad sektory na dysku twardym

Polecane posty

Witam, mam taki problem, że laptop ostatnio coraz częściej zawiesza mi się (czasem jeszcze przed rozruchem windowsa) bez wyraźnej przyczyny ( nie jest przegrzany, Tohiba pc health monitor wskazuje na dobry stan temperatury procesora i dobrą jakość chłodzenia). Wyczytałem w necie, że jest taka możliwość, że mogę mieć na dysku bad sektory, nie wiem nawet do końca czym one są.

Mam pytanie, w jaki sposób mógłbym wykryć, czy na moim dysku znajduje się coś takiego ? Mój laptop - Toshiba Satellite a660. Laptop jest jeszcze na gwarancji, a słyszałem, że w przypadku bad sektorów mam prawo złożyć reklamacje.

Z góry dziękuje za pomoc. :)

EDIT

-Toshiba PC health informuje, że stan dysku jest dobry, ale nie wiem czy on wykrywa bad sektory.

-Kiedy komputer się zawiesza, jeszcze przez chwile słychać dźwięki (np. z filmu), obraz zamiera, a po chwili z głośników wydobywają się trzaski jedynym wyjściem wtedy jest wyłączenie komputera guzikiem włączającym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że z twardym dyskiem wszystko jest w porządku, tu jest screen z programu HD tune z zakładki "Health"

http://imageshack.us/f/528/beztytuumyy.jpg/

Zrobiłem jeszcze szczegółowy scan dysku (ostania z opcji do wyboru w HD tune) i wszystkie pola zaznaczone były na zielono, zatem bad sectorów chyba nie ma.

Jeśli zaś chodzi o mój problem, niestety nadal go "posiadam", wyjąłem baterię z lapka i jedzie na zasilaczu samym, zawiesza się tak, jak się zawieszał. Jedyne co wykryłem, że zazwyczaj wiesza się w grach i filmach na ipli czy yt. Komputer spełnia wymagania zarówno tych gier (najczęściej gram w Ojca Chrzestnego, czy WOT).

Jest sens próbować sprawdzać działanie lapka na samej baterii ? Bez zasilacza ?

EDIT:

Zazwyczaj kiedy komp się wieszał, zdawał się nie być przegrzany, jednak dzisiaj kiedy komp się zawiesił termometr programu healt monitor wskazywał, że wentylator działa prawie na max obrotach (95%), a procesor jest nagrzany w 80% (nie wyświetla temp. w stopniach celc.), niby było napisane, że te temperatury są bezpieczne dla kompa.

Podepnę pod ten temat pytanie o chłodzenie, by nie zakładać nowego :). Zatem w jaki sposób można polepszyć chłodzenie w lapku ? Czy podstawki chłodzące są cokolwiek warte ? Sporo gram zatem chłodzenie lepsze by się przydało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://imageshack.us/photo/my-images/814/beztytuunoo.png/

Na linku wyżej zamieściłem screen, na którym jest dolna część SMARTU.

Jeśli chodzi o temperatury, niestety u mnie w lapku nie da się ich sprawdzić w stopniach celcjusza, program, którego używam (toshiba pchealth monitor) wyświetla temperature w procentach, i to tylko procesora. Sprawdziłem, że temperatura procesora kiedy gram osiąga między 70, a 80 %, natomiast prędkość wentylatorka 90 %. Natomiast teraz, jak sobie w necie siedzę - temp. procka około 50 %, a prędkość wentylatora około 74 %.

Ten problem z wieszaniem miałem praktycznie od początku, kiedy kupiłem kompa (w grach i przy oglądaniu filmów), ale zdarzało się to naprawdę bardzo rzadko. Teraz zdarzyło się parę razy pod rząd, dlatego postanowiłem poprosić o radę :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :), ściągnąłem program i sprawdziłem temperatury, nie wiem czy na dobre okienko patrzyłem, zatem wrzucam screena

http://imageshack.us/photo/my-images/534/beztytuu2jb.png/

EDIT:

Przypomniało mi się, że komp raz nawet zawiesił się w trybie toshiba ECO, w którym (teoretycznie) komputer ma działać na najniższych obrotach i oszczędzać energię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te ustawienia przepisać czy w formie screena będzie Ci wygodniej ? Ja mogę tak i tak :)

EDIT:

A jak te temperatury z tego programu Speed Fan ? Bo jak robiłem test to komp ustawiony był na tryb wysokiej wydajności, teraz przestawiłem na ECO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, rzeczywiście może być problem z zasilaniem/ z jego trybami.

Temperatury, jednak sprawdź porządnie, czyli użyj programu HWMonitor, pograj w coś (mocno obciążającego kompa) z pół godziny, a HWM niech działa w tle. No i na koniec, oczywiście podziel się wynikami przeprowadzonych pomiarów (wrzuć screena). :)

EDIT: Spóźniłem się, testy w OCCT, to dobry pomysł, ale na początek (to nie zajmie, aż tyle czasu), daj screena o którego prosiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten program OCCT, nie chce poprawnie działać, kiedy próbuje w nim robić testy (klikam ON w zakładce CPU OCCT) wyświetla się napis Error i niestety program nie chce "zaskoczyć".

Obok są jakieś wykresiki, to o nie chodzi ? Nie jestem zbyt "obeznany" zatem nie jestem pewien czy dobrze używam tego programu :).

@ Antros, ok to zainstaluje ten program od temperatur, odpalę Mass Effecta (w tej chwili nie mam nic bardziej wymagającego, bo nie lubię "zawalać" dysku masą gier) i wrzucę screena z tego programu i ustawienia trybu ECO, o których pisał Helmud, to może trochę zająć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetowałem program, tym razem zaskoczył, okazało się, że zablokował go Mcafee, odblokowałem i robię test, screeny ustawień też już robię i wrzucę wszystko razem, temperatury z programu Antrosa, te informacje z OCCt i screeny ustawień, wszystko umieszcze w jednym poście by było wygodniej.

PS: Bardzo wam dziękuje za pomoc :), w temacie polityki czuje się jak ryba w wodzie, ale w temacie kompów jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę :P

EDIT:

Niestety program znowu zawiódł, teraz wyskoczyło coś takiego:

http://imageshack.us/photo/my-images/528/qwertya.png/

Może powinienem te testy w trybie wysokiej wydajności robić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powinienem te testy w trybie wysokiej wydajności robić ?
Na pewno.

Poza tym, program wywala błąd, że rdzeń procesora przekroczył dopuszczalną temperaturę, dlatego test został przerwany. Jednakowoż program się myli (chyba - jeszcze to później sprawdzę), gdyż nie jest to, aż tak straszliwa temperatura (jeśli chodzi o rdzeń), a już na pewno nie w laptopach (zazwyczaj mogą przekroczyć setkę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wrzucam screen z temperaturami po grze w Mass Effecta, jeśli chodzi o ustawienia trybu ECO to jutro pewnie wrzucę screeny, jest ich aż 13, a nie mam konta w ImageShack, zatem trochę wrzucanie trwa.

http://imageshack.us/photo/my-images/12/temperaturki.png/

PS: Jak grałem, to kiedy już komputer konkretnie się nagrzał od czasu do czasu gra bardzo delikatnie (prawie niezauważalnie, ale byłem skupiony na płynności) przycinała.

Jeśli chodzi o czyszczenie chłodzenia, jak to zrobić ? Coś rozkręcać trzeba ? Mi się w sumie zdaje, że wentylator dosyć sprawnie działa i dmucha mocno, ale nie znam się :)

Co do OCCT postaram się zrobić ten test pewnie jutro wrzucając wyniki razem z ustawieniami trybu ECO.

EDIT:

Ten Program ciągle jakieś błędy wywala, nie wiem jakie ustawienia tam wprowadzić, a nie chce spalić sprzętu, zatem ten test zrobię w ostateczności :D, sorry, jestem laikiem ;), kiedy zmieniałem ustawienia dla procesora (musiałem wgl. wyłączyć opcję wyłączania programu przy przegrzaniu core 3, bo ustawienie wyższej temp. wgl nie działało) inne sprzęty zaczęły w czasie testu wykazywać przegrzanie, oznaczone jako core, a ja nie chce sam grzebać w tych ustawieniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jak dla mnie, możesz olać OCCT. Wystarczą temperatury, które podałeś, nic się, raczej nie przegrzewa (opieram się na wynikach pomiaru, jak też na innych wskazówkach bądź ich braku :D). W "normalnym" kompie, takie temperatury byłyby za wysokie, ale na Twoim lapku, to norma (sprawdziłem, także wyniki testów). Wydaję mi się, że Twój, konkretny problem polega na czym innym.

Aha jeszcze trochę offtopu: :)

...w temacie polityki czuje się jak ryba w wodzie, ale w temacie kompów jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę
W temacie polityki (czy też, w ogóle w dziale "Poglądy"), myślę, że moja wiedza, również jest dużo większa, niż w "problematyce komputerowej" (sądzę, jednak, że nie jest z nią aż tak źle, hehe). Mimo to, już prawie się w "Poglądach" nie udzielam, ponieważ się tymi tematami znudziłem. Jałowe dyskusje z których nic nie wynika i w kółko to samo. W tematach "pomocowych", też jest ciągle to samo, ale przynajmniej czasem, jakaś moja rada, może się komuś na coś przydać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam w screenach ustawienia zaawansowane trybu ECO :), co do tego OCCT chyba jestem po prostu zbyt zielony by bawić się w zwiększanie temperatur maksymalnych w tym programie. Chyba, że będę musiał by rozwiązać problem. Strasznie dziwne są te zawiechy, bo tak często nie pojawiały by się znikąd.

PS: Co do polityki Antrosie, czasami udzielam się w temacie o poglądach, ale nie za często, czasem jak jest jakiś fajny temat dyskusji, a ja mam akurat wenę to coś tam skrobnę :). Kiedyś pisałem zdecydowanie więcej, teraz zwyczajnie - nie chce mi się :P. Na temat polityki mam często długie rozmowy z kolegą ze studiów, nasze kontakty się nie urwały, bo mieszka 4 klatki ode mnie :).

SCREENY USTAWIEŃ "ECO":

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Tobie, że te problemy coś mi przypominały i wiesz co:

Przypomniałem sobie. Mój komputerek bardzo lubi zasysać kurz, natomiast moja karta graficzna bardzo nienawidzi i przy stosunkowo niewielkiej warstwie kurzy potrafi się ładnie zawiesić komputerek i to nawet podczas zwykłego oglądania filmu. Moim zdaniem po prostu powinieneś dać kompa do czyszczenia, skoro jeszcze jest na gwarancji :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm może masz rację, ale zawiechy kompa zdarzały się sporadycznie już jakieś 2 mscy po zakupie, stworzyłem tu nawet wtedy temat o zawieszaniu sie lapka na który odpowiedział Antros :). Obawiam się, że gwarancja mojego laptopa nie obejmuje zassania kurzu :). Jeśli będzie to konieczne to mogę za to zapłacić, chociaż w sumie nie lubię oddawać kompa do serwisów, zawsze się boję, że coś mi podpierdzielą ze wnętrza kompa :D. Laptopy chyba też jakoś tak strasznie jak stacjonarne nie zasysają kurzy, ale nie wiem :P

Na poprzedniej strony są screeny zaawansowanych ustawień ecergii ECO, zobaczę jeszcze co powie Helmud na nie :)

EDIT:

Co do czyszczenia kompa dokładnego, na forum o lapkach wyczytałem, że takie rzeczy można robić wyłącznie po gwarancji, ja mam tak wentylator usadowiony w kompie, że próba czyszczenia sprężonym powietrzem spowodowałaby tylko wdmuchanie kurzu do środka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia, które potencjalnie mogą mieć wpływ na stabilność (aczkolwiek nie z winy och samych - tak czy tak jest usterka hardware albo software), to:

1. Zarządzanie energią dla napędu dysków optycznych.

2. Ustawienia karty sieci bezprzewodowej.

3. Wstrzymywanie selektywne USB.

4. Zarządzenie energią magistrali PCI-E.

5. Zarządzanie energią procesora.

6. Częstotliwość zegara JavaScript.

Jeśli komputer zawiesza się tylko w trybie ECO to sprawdź jakie są różnice w tych ustawieniach w porównaniu z innymi trybami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejme za pomoc :). Problem niestety pojawia się na wszystkich ustawieniach energetycznych. Mogę pokombinować z tymi ustawieniami, a nóż coś to da. Problem nie jest tak potwornie uciążliwy, ale po prostu irytujący, bo poza tym komputer działa dobrze i bardzo szybko. Tak btw. na innym forum jest opisany podobny problem, którego sprawcą są bad sectoty LINK

A jest możliwość, że sprawcą problemu są przestarzały sterowniki do grafy ? Nie wiem nawet w sumie, jak je przeinstalować, bo jak naciskam w menadżerze urządzeń aktualizacje sterownika do karty graficznej, to niby wyskakuje, że jest aktualny, ale nigdy go nie przeinstalowywałem. Moja karta GE force GT 330 M. Nie wiem czy jest sens szukać sterów, bo nie wiem czy mogą one być przyczyną problemu.

EDIT:

Z ciekawości, pytanie do Ciebie Helmud tak trochę z innej beczki. Jak odczytać czy dysk ma bady ze SMARTU w programie HD Tune ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ilość sektorów oczekujących na remapowanie, wartość surowa tego parametru większa od zera świadczy o tym, że są na dysku sektory z błędami odczytu. Mogą być uszkodzone a mogą być źle zapisane więc to należy najpierw sprawdzić.

2. Ilość remapowanych sektorów, wartość surowa tego parametru większa od zera świadczy o tym, że na dysku są uszkodzone sektory, których uszkodzenie zostało zweryfikowane. Są to sektory fizycznie uszkodzone i pogorszenie tego parametru kwalifikuje dysk do wymiany.

Te dwa parametry są najbardziej uniwersalne diagnostycznie ponieważ występują niemal w każdym dysku każdego producenta i niemal w każdym wypadku kryterium oceny są ich wartości surowe - które jeśli są różne od zera, oznaczają kłopoty. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są w zasadzie przypadki błędów firmware dysku (co oczywiście i tak kwalifikuje dysk jako wadliwy tylko natura usterki jest inna i czasem nienaprawialna w domowych warunkach) ale zdarzają się na tyle nieczęsto, że można tego nie brać pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...