Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wormer

Jak uzyskać dźwięk 5.1 w kinie domowym podłączonym do kompa?

Polecane posty

Mój problem wygląda następująco:

Mam kino domowe to samsung ht-ds 900 z dwoma analogowymi wejściami coaxial chinch i jednym optycznym.

Kupiłem sobie na tę okazję specjalnie kartę muzyczną z wyjściem optycznym Toslink SPDIF, która się zwie Trust 514DX 5.1 SOUND EXPERT OPTICAL.

Wszystko byłoby pięknie gdyby po instalacji nie okazało się, że moje upragnione wyjście optyczne puszcza tylko sygnał stereo gdyż w ustawieniach pisze, że wyjście SPDIF nie działa w trybie innym niż stereo.

Moje pytanie brzmi:

Czy tylko moja karta muzyczna jest badziewna i w specjalnym wyjściu optycznym nie puści dżwięku innego niż stereo?

Jeśli we wszystkich kartach tak to działa, to czy da się w jakikolwiek sposób uzyskać dżwięk 5.1 z kompa na moim kinie domowym(nie ma żadnych wejść dżwiękowych poza wcześniej wymienionymi)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lipa... Może rzeczywiście z tą Twoją dźwiękówką coś nie halo. Też mam kartę z wyjściem optycznym i choć z niego nigdy nie korzystałem, to w ustawieniach jest od groma różnych opcji, w tym na 5.1. Swoją drogą SPDIF to raczej nie jest wyjście optyczne, które nazywa się po prostu OPTICAL... Przynajmniej tak jest u mnie, a SPDIF jest obok i wygląda jak zwykły chinch (w zasadzie nie mam pojęcia do czego może służyć). Mam kartę Sound Blaster Live! 5.1 Platinum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPDIF - to I/O cyfrowe. Istnieja wersje optyczna i kablowa.

Ja mam 8 kanalowa dzwiekowke wbudowana w moba. Mam nastepujace zlacza:

mini jack : przednie, boczne, tylne, centrlany/subwoofer, Line In, Mic

chcinch : SPDIF Out

optyczne : SPDIF Out

Do tego mam wzmacniacz 5.1 Sony.

Ten ma zlacza:

chinch : SPDIF In, oraz wejscia stereo od innych urzadzen (TV, nagrywarka itp. )

optyczne: SPDIF In.

gniazda glosnikowe i antene.

Po podlaczeniu kablem chinch-chinch SPDIF w odtwarzaczu DVD i wzmacnaiczu mam dzwiek 5.1. Natomiast po podlaczeniu tym samym kablem kompa uzyskuje stereo. Takze nie jestes osamotniony. Byc moze podlaczenie przewodem optycznym daloby inne rezultaty, ale mnie nie stac na takie testy.

Tak czy siak winna jest dzwiekowka, bo wzmacniacz normalnie rozpoznaje 5.1 z odtwarzacza DVD. Jedynym sposobem byloby chyba podlaczenie anlogowe, ale akurat moj model nie ma odpowiednich wejsc.

Takze, albo aktualizacja oprogramowania (moze pomoze), albo inny wzmacniacz. Bo inna dzwiekowka i tak sie nie dogada, i tak sie nie dogada.

Zeby mi ktos nie wyskoczyl z tekstem "a probowales zmienic ustawienia, bo trzeba zaznaczyc, ze dzwiek ma generowany byc 5.1" to informuje, ze grzebalem w oprogramowaniu i kombinowalem chyba wszystkie mozliwe ustawienia. Ale to i tak nic nie dalo. Poprostu brakuje odpowiedniego kodeka i juz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest wina kodeka, a techniczna. Bo jak już pisałem u mnie w ustawieniach głośników jest jak byk napisane, że wyjście SPDIF puszcza tylko sygnał stereo(tylko nigdzie w opisie, ani na pudełku tak nie pisało).

Najwidoczniej tak to wygląda w wypadku wszystkich kart.

Tylko niech ktoś powie po cholerę montować w karcie muzycznej specjalne łącze umożliwiające największą jakość dżwięku 5.1 skoro i tak ta karta nie puści nim innego dźwęku niż stereo??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest wina kodeka, a techniczna. Bo jak już pisałem u mnie w ustawieniach głośników jest jak byk napisane, że wyjście SPDIF puszcza tylko sygnał stereo(tylko nigdzie w opisie, ani na pudełku tak nie pisało).

Najwidoczniej tak to wygląda w wypadku wszystkich kart.

Mmmm, to nie do konca tak. Przez zlacze SPDIF przechodza dane zakodowane. Przykladowo mp3. Karta koduje dane dzwiekowe do jakiegos tam formatu i wysyla przez zlacze SPDIF do wzmacniacza. A ten powinien byc w stanie je rozkodowac. Jezeli karta stosowalaby odpowiedni kodek 5.1 to nie byloby zadnyc problemow. Jednak uzywa stereo, czyli albo wogole nie potrafi nadac 5.1, albo posiada kodek inny niz wzmacniacz i nie potrafi sie z nim na 6 kanalach dogadac. Czy jest to ograniczenie techniczne (sprzetowy koder), czy programowe to ja juz nie wiem.
Tylko niech ktoś powie po cholerę montować w karcie muzycznej specjalne łącze umożliwiające największą jakość dżwięku 5.1 skoro i tak ta karta nie puści nim innego dźwęku niż stereo??
Czy Ty chcesz powiedziec, ze ta Twoja karta ma tylko wyjscie optyczne SPDIF i nic poza tym :?: I na dodatek wyjscie to jest stereo, choc w nazwie karty jak wol stoji 5.1 :?: Oddaj ja. Powiedz, ze sprzet nie dziala zgodnie z oczekiwaniami i g...o Cie obchodzi to, ze oni juz zaksiegowali tranzakcje. Wyraznie jest napisane, ze karta jest 5.1, a tak naprawde to jest stereo. Jest to najzwyklejsze oszustwo.

Nauczka na przyszlosc: nie kupowac czegos co sie Toslink nazywa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeem... Trochę źle mnie zrozumiałeś.

Toslink to jest typ złącza optycznego(chyba). Karta Posiada wejście/wyjście optyczne, analogowe i te śmieszne wyjścia na przód, tył i woofer.

Karta obsługuje wszystkie EAX'y i bajery związane z dźwiękiem przestrzennym. I wypuszcza dźwięk 5.1 ale nie na wyjściach SPDIF. W ustawieniach głośików pisze, że tymi wyjściami puszcza tylko stereo.

Twoja karta puszcza sygnał 5.1 przez wyjście optyczne???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja karta puszcza sygnał 5.1 przez wyjście optyczne???
Nie wiem. Jak pisalem, nie stac mnie na takie testy. Metr takiego kabla kosztuje fortune.

Toslink to faktycznie nazwa zlacza optycznego :) Nie wiedzialem.

Ja mam zintegrowana karte Realtek'a. Na codzien korzystam ze wzmacniacza stereo Technics'a. Jednak z checia bym sie dowiedzial jak sprawic, aby dogadala sie z 5.1. Jesli udaloby Ci sie cos madrego ustalic to napisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel optyczny nie jest, aż taki drogi(1.5 metra dodali mi do karty muzycznej). Ja potrzebuje 3m (na allegro za 40zł), ale i tak mi 5.1 nie puszcza więc nie ma sensu go kupować.

Co do mądrych pomysłów to już mi się skończyły(byłem nawet na jakimś audiofilskim forum i napisali mi, że wystarczy karta z wyjściem optycznym).

Dlatego właśnie zwróciłem się tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta Posiada wejście/wyjście optyczne, analogowe i te śmieszne wyjścia na przód, tył i woofer.

Zaraz, zaraz. A nie możesz w takim razie podłączyć głośników bezpośrednio do karty skoro ma na nie wyjścia :?:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę podłączyć kino domowe. Głośniki kina domowego podłącza się indywidualnie do amplitunera więc raczej nie da się ich podłączyć do karty muzycznej tak żeby cieszyć się dobrym dźwiękiem przestrzennym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta Posiada wejście/wyjście optyczne, analogowe i te śmieszne wyjścia na przód, tył i woofer.

Zaraz, zaraz. A nie możesz w takim razie podłączyć głośników bezpośrednio do karty skoro ma na nie wyjścia :?:

Glosniczki do kompa to mozna tak podlaczac, ale prawdziwego sprzetu juz nie. Taki typowy glosnik ma kilkadziesiat watt mocy. Przecietna karta moze dac mysle kilkanascie wogole. Dobra karta da kilkanascie na kanal. Moc sygnalu generowanego przez karte bedzie za mala. Bedzie bardzo cicho.

Poza tym nie wiem jakie impedancje mozna podlaczac do kart dzwiekowych. Moze sie okazac, ze poprostu podlaczysz za duze obciazenie i spalisz karte.

Dlatego wlasnie stosuje sie wzmacniacze :)

wormer daj jakies linki do tej dzwiekowki i do tego forum. Poczytam, moze cos wymysle :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już to czytaleś, no ale:

W celu uzyskania wyjścia dźwięku DVD 5.1 przez S/PDIF do zewnętrznego dekodera/wzmacniacza:

- Przejdź do punktu 30

- Skonfiguruj WinDVD, aby uzyskać dźwięk przez S/PDIF (dekoder zewnętrzny)

- Odtwórz DVD Dolby Digital 5.1 lub DTS

Wspomniany punkt 30 brzmi:

Wyjście S/PDIF OUT: Nagrania cyfrowego dźwięku z komputera do urządzenia (np. nagrywarki minidysków)

Podłącz optyczny kabel do wyjścia optycznego G3 lub kabel koncentryczny do G1

30

A: Wybierz zakładkę „Głośniki” (Speakers) B: wybierz 2 głośniki

C: Wybierz odtwarzanie (Playback) S/PDIF

31

A: Wybierz zakładkę „SPDIF” B: Wybierz częstotliwość próbkowania

C: Kliknij „Wykonaj” (Apply) D: Kliknij przycisk ‘OK’.

Teraz można wgrać pliki z komputera do zewnętrznej nagrywarki. Prosimy zapoznać się również z instrukcjami na temat nagrywania zamieszczonymi w instrukcji obsługi nagrywarki

Niestety, Trust w swej madrosci postanowl wymusic rejestracje, aby dostac sie do pomocy technicznej i FAQ. Takze nie udalo mi sie z nimi pogadac. Swojego maila im nie dam, bo zaczna mi spamowac. Uhhh, narazie brak czasu, zeby szukac dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupi jestem :D. Podobnie to mam opisane w instrukcji.

Tylko jak montuje film na dvd do napędu i daje opcje dźwiękowe to nie mogę wybrać nic innego niż stereo.

Posprawdzam to jeszcze w grach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poszukuję urządzenia, które potrafi odebrać sygnał laserowy z np.odtwarzacza DVD i zdekodować go do 5 kanałów audio.

Czyli inaczej: mam DVD z wyjściem optycznym i wzmacniacz 5.1 ale z wejściami typu chinch, potrzebuję to spiąć razem żeby grało, ale do tego celu musi być zastosowane jakieśurządzenie przetwarzające sygnał optyczny na sygnałanalogowy.

Czy coś takiego już jest w sprzedaży? A może ktoś wie jaki układ siedzi w oryginalnym wejściu optycznym dla dekodera 5.1?

Dziękuję i Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...