Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

BiBiS

GParted - nie wykrywa dysku

Polecane posty

1. Mam problem z programem GParted (w wersji 0.9.1-1) otóż nie widzi on partycji dysku. Wyświetla się komunikat: "No devices detected" (chociaż teraz nie jestem pewny na 100%). Wcześniej wszystko działało jak należy i zrobiłem sobie 10 GB partycję (nie była to partycja tylko niepodzielona część dysku) na Linuxa, gdy już mi się "znudził" pozbyłem się go, chciałem mieć tylko i wyłącznie XP i przyłączyć te 10 GB. Program już "nie wykrywał" dysku. Gdzie jest błąd?

2. Dzisiaj robiłem formata i chciałem te niewykorzystane gigabajty przyłączyć na partycję C, ale także nie mogłem tego zrobić. Usuwałem te niepodzielone miejsce ale nie mogłem dodać tego nieszczęsnego 10GB do partycji systemowej. Tu moje pytanie: jak podczas instalowania Windowsa XP połączyć wszystkie partycje, tak aby był cały niepodzielony na partycje dysk? Jest to wykonalne? Jeśli nie, jakim programem najlepiej to zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można to zrobić to zależy od programu (akurat takiej sytuacji nigdy nie miałem - niektóre programy wymagają przesuwania partycji rozszerzonej inne pracują bezpośrednio na dyskach logicznych). Sytuacja wygląda tak, że masz 4 partycje (max, więcej się nie da na standardowej konfiguracji) - 3 podstawowe i jedną rozszerzoną. Do tej rozszerzonej należą zarówno dyski logiczne D: i L: jak i puste miejsce (nie jest ono nieprzydzielone - należy do partycji rozszerzonej o czym informuje podpis Logical).

Gdzie chciałbyś przydzielić to wolne miejsce?

EDIT>

Już wiem, do partycji systemowej (C:). Jeśli tak to:

1. Zabezpiecz ważne dane - błędy i inne wydarzenia losowe skutkujące przerwaniem procesu spowodują, że na partycji, która jest w danym momencie zmieniana, zamiast danych będzie sieczka.

2. Przesuń dysk L: w prawo, na to puste miejsce. Zastosuj, gdyby komputer poprosił o restart, zrestartuj. Powstanie puste miejsce między D: i L:.

3. Przesuń D: w prawo, na powstałe puste miejsce. Zastosuj, gdyby komputer poprosił o restart, zrestartuj. Powinno powstać puste miejsce między J: i D:.

4. (...) analogicznie aż dojdziesz do C:.

5. Powiększ C: na powstałe puste miejsce, zastosuj (niemal na pewno poprosi o restart bo na C: jest system - oczywiście przytaknij).

Na upartego można zrobić wszystkie kroki a potem wcisnąć Apply ale metoda "krok po kroku" jest bezpieczniejsza - to tak gdybyś miał pecha i coś poszło nie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...