Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smeagol3094

Problem z zasilaczem

Polecane posty

Mam problem z zasilaczem, a mianowicie - kiedy wyłączę komputer zasilacz syczy i piszczy. Sytuacja już ma miejsce od dobrych kilku miesięcy, ale wraz z upływem czasu ten syk i pisk jest coraz gorszy i żeby tego nie słuchać, muszę go całkowicie wyłączyć przełączając tylni przełącznik. A gdy chcę ponownie włączyć komputer - oczywiście pisk i syk a na dodatek w ogóle nie chce się uruchomić. Więc robię coś takiego: przełączam tylni przełącznik na OFF, potem na ON i usiłuję włączyć komputer. Następuje wstępny rozruch podzespołów (wiatraczki itp.) i potem cisza (nie licząc syku i pisku). Oczywiście muszę to zrobić kilkakrotnie żeby w ogóle go załączyć. Podczas pracy kompa zasilacz oczywiście syczy i piszczy niemiłosiernie.

Moje pytanko jest takie - czy zasilacz umiera? A jeśli da się coś z tym zrobić, to co konkretnie?

Z góry dzięki za odp. :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisk to cewki, syk - łuki elektryczne (oznaczające brak dobrego styku), brak możliwości włączenia komputera bez kilkukrotnych prób - padnięta strona pierwotna - pewnie kondensatory (może tam coś nie łączy). Zrób coś z tym jak najszybciej, bo piszczące cewki to właściwie nic groźnego ale łuki elektryczne + prawdopodobnie padające kondensatory. Przy następnym włączeniu może pospalać właściwie wszystko - i nie wiesz kiedy to nastąpi, lub/i spowodować pożar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec marca ub. roku wymieniłem zasiłkę na Aerocool E80-500 500W. Przez kilka tygodni zasilacz był "normalny". Oczywiście po tych kilku tygodniach znowy zaczęły się problemy z piskiem po wyłączeniu komputera (chociaż z tego, co udało mi się wyczytać, problem z piskiem jest dość powszechny). Na dodatek gdy pogram chwilę w jakąś średnio wymagającą grę, zasilacz zaczyna buczeć i wyć. Nie wiem, czy to będzie przydatna informacja, ale już kilka razy, kiedy dotknąłem obudowy, po moim palcu przeszedł prąd, jakby obudowa miała przebicie. Czy przebicie może mieć wpływ na ten pisk zasilacza? Dodam jeszcze, że dla sprawdzenia żródła wycia i buczenie w czasie pracy komputera zdjąłem boczną część obudowy i przysłuchując się skąd może dochodzić to buczenie i wycie, zorientowałem się po chwili, że to wentylator od zasilacza tak strasznie hałasuje. Zatrzymałem go na chwilę i nagle wycie i buczenie ustąpiło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to będzie przydatna informacja, ale już kilka razy, kiedy dotknąłem obudowy, po moim palcu przeszedł prąd, jakby obudowa miała przebicie. Czy przebicie może mieć wpływ na ten pisk zasilacza?

Czy przy mocowaniu płyty głównej zastosowane zostały śruby/kołki dystansowe czy może jest ona przykręcona bezpośrednio do obudowy? Rzecz opisana powyżej nie powinna mieć miejsca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to będzie przydatna informacja, ale już kilka razy, kiedy dotknąłem obudowy, po moim palcu przeszedł prąd, jakby obudowa miała przebicie. Czy przebicie może mieć wpływ na ten pisk zasilacza?

Czy przy mocowaniu płyty głównej zastosowane zostały śruby/kołki dystansowe czy może jest ona przykręcona bezpośrednio do obudowy? Rzecz opisana powyżej nie powinna mieć miejsca.

Płyta główna jest oddalona od bocznej ściany obudowy o jakieś 0,5cm, więc raczej są kołki dystansowe.

Tak jak wyżej i dodam, że komputer gdy nie jest uziemiony to tak się zdarza.

Tzn? Pytam, bo jestem kompletnie zielony w takich kwestiach. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. to, że jak podłączasz komputer to do gniazdka z tym bolcem i tak samo z zasilacza wychodzi kabel z uziemieniem. Jak podłączasz do gniazdka bez tego to coś tam nie ma ujścia ten prąd, coś tego typu. Sam jakoś specjalnie się nie znam, ale to już jest sprawdzone. wink_prosty.gif

Gdybyś się chciał dowiedzieć ocb - http://pl.wikipedia.org/wiki/Uziemienie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...