Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

WiSNiA915

Atrybut "Tylko do odczytu" we wszystkich folderach

Polecane posty

Witam,

mam system Windows 7 Professional 64 bit z Service Pack 1 i zainstalowanymi wszystkimi ważnymi aktualizacjami. Jest on świeżo postawiony.

Ostatnio zauważyłem, że każdy folder jaki znajduje się na komputerze (nawet C:\Windows) ma zaznaczoną opcję "Tylko do odczytu". Pole wyboru jest zamalowane kwadratem, a nie oznaczone ptaszkiem. Co dziwniejsze, poszczególne pliki w folderach nie mają tego atrybutu, a także same foldery zachowują się tak, jakby tego atrybutu nie było. Gdy próbuję odhaczyć tą opcję, wszystko niby przebiega ok, ale gdy ponownie wejdę we właściwości tego folderu, nadal jest zaznaczona.

Usuwanie atrybutu w poszczególnych folderach przez wiersz poleceń także nie skutkuje. System skanowałem avastem i nie znalazł żadnego zagrożenia.

Proszę o pomoc, ponieważ jest to dość uciążliwy mankament.

Pozdrawiam i z góry dziękuję :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole wyboru jest zamalowane kwadratem, a nie oznaczone ptaszkiem. Co dziwniejsze, poszczególne pliki w folderach nie mają tego atrybutu,

Teraz przeczytałem... Tak ma być.

że każdy folder jaki znajduje się na komputerze (nawet C:\Windows)

Akurat ten folder jest w ten sposób chroniony.

Reasumując, wszystko jest w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zauważyłem, kiedy chciałem zrobić screen Frapsem i nie udał się zapis. Po nadaniu praw administratora na stałe wszystko niby jest ok, ale co jeżeli będę chciał dodać ten atrybut do jakiegoś folderu? Jeżeli teraz we właściwościach każdego katalogu domyślnie jest zaznaczony, a pliki w folderze nie mają tego atrybutu, to w jaki sposób mam to zrobić? Poza tym, jeżeli wszystko jest w porządku, to dlaczego po odznaczeniu pola wyboru i zastosowaniu zmian wszystko jest jak wcześniej?

Według mnie coś jednak jest nie tak, skoro po ponownym wejściu we właściwości widzę zaznaczone pole, chociaż chwilę wcześniej je odznaczyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale z tego co pamiętam ten kwadracik oznacza, że w danym folderze masz ukryte pliki systemowe, sprawdzić to możesz pokazując ukryte pliki i odznaczając ukrywanie plików systemowych (opcje folderów).

Dla przykładu w moich dokumentach masz ukryty Thumbs.db.

Sprawdzałem to już na 3 systemach, 2+W7 64 bit iW7 32 bit, wszędzie to samo.

Jezeli zaś chodzi o problemy z prawami do folderów zobacz to:

Tworzysz plik np notepad++, wklejasz to:

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas]
@="Take Ownership"
"Icon"="C:\\Windows\\System32\\imageres.dll,-78"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas]
@="Take Ownership"
"Icon"="C:\\Windows\\System32\\imageres.dll,-78"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\runas]
@="Take Ownership"
"HasLUAShield"=""
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\runas]
@="Take Ownership"
"Icon"="C:\\Windows\\System32\\imageres.dll,-78"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"

Zapisujesz plik jako np: prawa z rozszerzeniem *.reg - możesz utworzyć zwykły plik tekstowy i edytując jego nazwe, zmienić mu rozszerzenie o ile wczesniej masz wyłączoną funkcję ukrywania rozszerzeń znanych plików.

Dzieki temu dodasz do menu kontekstowego (ppm) opcje nadawania prawa "własności" danego folderu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok. Kwadrat (nie ptaszek) oznacza, że jakaś treść w tym folderze (może to być dosłownie jeden pliczek/folder) jest tylko do odczytu. A do tego wystarczy, że system/program utworzy sobie w folderze na chwilę jakiś nawet ukryty pliczek... Niech sobie reszta forumowiczów sprawdzi - część powinna mieć podobną sytuację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...