Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Perth

Problem pod obciążeniem

Polecane posty

Witam!

Mam problem ze sprzętem, mianowicie pod obciążeniem (ok 20 min gry), jakby to nazwać - nie resetuje się, komputer działa normalnie jak wczesniej tylko jakby nie ma sygnału do monitora. Wcześniej miałem też takie problemy, zmniejszyłem taktowanie gpu i jakos leciało. Teraz mam ten problem w przypadku BF3.

Płyta Gigabyte ep43-ds3

Intel q6600

GPU Asus Radeon HD4850 Top

Zasilacz Chieftec 500W GPS-500AB-A

Temperatura gpu pod obciazeniem (BF3, średnie) 66 C.

Dziwi mnie to troche, wszystkie temp. w najlepszym porządku. Maszyna ma ok 2 lata, dzisiaj dokładnie przedmuchałem i troche dłużej podziałał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wysoka ta temperatura.
66*C to całkowicie normalna temperatura. Na tej konkretnej karcie, pod obciążeniem oscyluje (mniej więcej) w granicach 60 - 75 stopni. Natomiast na "zwykłych" HD4850 temperatura w stresie, powyżej 90* często się zdarza i nic złego, z tego powodu nie ma prawa się dziać.

Karta autora nie ma chłodzenia na sekcji zasilającej i w tym, ewentualnie może tkwić problem (tu się grzeje).

...dzisiaj dokładnie przemuchałem i

troche dłużej podziałał.

Jeżeli rzeczywiście to coś dało, być może, jest coś na rzeczy w tym co pisałem wyżej. Albo też, czujnik/program niepoprawnie wskazuje temperaturę i jednak ogólnie się przegrzewa. Jeżeli tego nie robiłeś, to ustaw na próbę obroty wentylatora na 100% (na stałe), odpal BF3 i zobacz czy będziesz mógł pograć dłużej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 80 na HD4850 wyskakują różne ciekawe artefakty, ale temp. 80 stopni po bardzo mocnym OC można tylko osiągnąć tzn. 784/1184 (moje ustawienia) i wtedy się zgodzę.66 stopni to normalna temp. mi dochodzi do 70 i jest ok.Więc to nie problem z temp. na karcie.Ja bym odpalił HWMonitor, odpalił BF3 i potem bym po 10 minutach gry wył. i wrzucił screen z całego HWMonitor.

@EDIT

A temp. procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Nie wiem dlaczego tak twierdzisz, gdyż powszechnie wiadomo, że HD4850 osiągają dość wysokie temperatury (a przy 80*C, właściwie żadna karta nie powinna sypać artefaktami; tym Radkom zdarza się mieć tyle, nawet w spoczynku). Tu masz przykładowy test: klik, a są testy w których mocniej męczono te karty i niektóre modele miały temperaturę powyżej setki.

Wracając do tematu: bardziej niż obrazkowi z HWM (choć screen z tego programu może być pomocny), wolałbym się przyjrzeć temperaturom karty z GPU-Z, ponieważ - o ile będzie je pokazywał - można by zobaczyć temp. pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beztytuuxawe.jpg

Śmiało można dodać do każdej wartości ok 2 C, chociaz nawet z tym to wyglada nieźle, grałem ok 20 min na Metro - na większych mapach pograłbym może 5 min- ustawienia grafiki średnie. Nie wiem za bardzo czym regulować wentylator gpu, riva nie pozwala.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są w porządku, choć nie wyglądają jakby były mierzone pod obciążeniem (być może wyłączyłeś grę i dopiero sprawdzałeś). Mniejsza jednak z tym, na pewno przez krótką chwilę nie spadłyby o jakieś czterdzieści stopni (musiałoby być powyżej setki, żeby móc stwierdzić, że karta się przegrzewa).

Odnośnie obrotów wentylatora: spróbuj programu MSI Afterburner (btw w CCC nie można?).

Jeżeli ta próba (zwiększenie obrotów) nie da żadnego efektu, to najprawdopodobniej przyczyna problemu nie tkwi w temperaturach karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem 20 min, alt+tab i print screen, ale nawet na oko temperatura szybko opadała.

Luzów żadnych nie stwierdzono, ale na wszelki wypadek wszystko od nowa podłączyłem.

Sciągam ten program, później napisze jakie są efekty.

Dałem wentylator na 95%, rundka na wiekszej mapie, komfort gry lepszy, ale znowu - 5 min i zgon. Może temp procesora? zanim się wyłaczył zobaczyłem ile było ~ 50 C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Tak też napisałem, ale autor tego nie zrobił :)

Nie wiem dlaczego tak twierdzisz, gdyż powszechnie wiadomo, że HD4850 osiągają dość wysokie temperatury (a przy 80*C, właściwie żadna karta nie powinna sypać artefaktami; tym Radkom zdarza się mieć tyle, nawet w spoczynku)

Twierdzę tak ponieważ sam mam tą kartę i przy 80 stopniach po OC sypie artefakty...mam Ci film nagrać albo screen zrobić? ;-) Poza tym Sapphire to nie ASUS.Wiem że to ta sama karta aczkolwiek inny producent :) Poszukaj takich ASUS.Poza tym to jest bez OC po OC na pewno byłyby artefakty.

PS. Te testowe mają jakieś cienkie chłodzenie :D Widziałeś chłodzenie od ASUS?

SA12.jpg

Troszkę się różnią, prawda? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Przeczytaj lepiej dokładnie, mojego pierwszego posta, wyraźnie pisałem o "zwykłych" Radkach tego typu, a także, jaka jest mniej więcej temperatura pracy takiej karty, jaką ma autor tematu (60 - 75*C).

Ponadto OC nie ma tu nic do rzeczy (podkręcenie nie obniża odporności karty na temperatury), ewentualnie wyższe napięcia mogą ją uszkodzić; przy wyższych, również temperatura się zwiększa (jeśli będzie za wysoka - wiadomo, też może uszkodzić grafę), tyle, że na tej, konkretnej karcie jest ona niższa, niż na większości HD4850. Dodatkowo: wszystkie te karty mają ten sam procesor, więc obowiązuje je taka sama wytrzymałość termiczna.

A jeśli Twoja grafa sypie artefaktami przy temperaturze 80*C, to znaczy, że jest zrąbana. ;P

P.S. I lepiej skończmy tę dyskusję, bo jeszcze "ktoś" odniesie nieuzasadnione wrażenie, że się kłócimy. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Wcale nie uważam, że Twojej karcie coś dolega (chyba, że masz jeszcze jakieś problemy).

"Na oko", wydaję mi się, iż po prostu czujnik/program nie pokazuje dokładnie temperatury i ją zaniża. Nie jest to nic wyjątkowego, dlatego sądzę, że interpretacja wyników pomiarów temperatur powinna być indywidualna (wbrew pozorom nie jest taka prosta). Na dobrą sprawę, właściwie nie powinno się mierzyć temperatur bazując na czujnikach i programach, gdyż zawsze wyniki obarczone są jakimś błędem. Na czymś trzeba się jednak opierać. To, że u jednego, "teoretyczna" temperatura (powiedzmy: takiej samej karty graficznej) będzie np. wynosiła 85*, a u drugiego 95* nie musi mieć znaczenia (u tego, który niby ma niższą, może się przegrzewać, a u drugiego nie), ważne jak zachowuje się komp/karta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak karta jest uwalona? Porób testy w OCCT lub 3DMarku. Co do twojego przypadku to miałem taką kartę Geforce'a 8800GT z takim małym wiatraczkiem i na jednej płycie głównej z procesorem Pentium 4 działała poprawnie i nic się nie wyłaczało, a na innej płycie głównej i procesorze Athlon 5200+ Dual Core karta po jakimś czasie gry się wyłączała, tzn. gasł monitor i pisało brak sygnału. Też tego problemu nie rozwiązałem, dzisiaj mam nowy komputer, ale możliwe, że coś jest nie tak, podobnie jak było u mnie. Btw, takie problemy miałeś od samego początku i zmniejszenie taktowania pomogło, ale później przyszło BF3 i lipa, tak? Czyli może jednak karta nie jest sprawna w 100%?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej by było jakiś program co by dane do pliku zapisywał i wtedy przed samą zwiechą byłoby chyba widać najlepiej.

Tak dla informacji: Jakiś program ma taką opcję i tym programem jest GPU-Z, który miałeś odpalony. I z tego co widzę to opcja "log to file" jest zaznaczona, pozostaje tylko zobaczyć gdzie to się zapisuje(czyli kliknąć na tą opcję). Wtedy masz info o tym jak karta była obciążona i jaką miała temperaturę nawet jeśli wystąpił reset komputera.

A jeśli dajesz zwykłego screena z GPU-Z - ustaw żeby pokazywało maksymalne wartości we wszystkim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...