Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

artulappi

Rozwiązany: Pomóżcie

Polecane posty

Dokładnie to mostek południowy jeśli on ci się przegrzewa to możesz przyczepić do niego wiatraczek. Jeśli co innego np. procesor to możesz przeczyścić radiator i włożyć dodatkowe wiatraki [wiewający i wywiewający] i problem powinien zniknąć ; ]

Ps. Jeśli nie możesz kupić wiatraczków to w ostateczności otwórz obudowę ; ]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak mam do tego wiatraczek podczepić???

Obudowę mam otwartą i nic nie pomaga

a miejsca na przykręcenie wiatraczka niema

a reszta konfiguracji to:

preocesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5000+

Karta Graficzna: Gforce 8600 gt

Ram:2 GB

Win:XP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed świętami pracowałem na tej płycie i problemów z temperaturą nigdy nie miałem... A nie modyfikowałeś przypadkiem żadnych ustawień w BIOSie dotyczących zasilania (napięcia)?

Jeśli tak, to proponuje reset tych ustawień (ewentualnie BIOS'u) zanim sobie coś spalisz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komp się wyłącza? Piszczy z głośnika systemowego?

To wcale nie musi być przegrzewanie chipsetu (radiator powinien być ciepły). Jeśli komp normalnie chodzi, to wrzuć screena z programu HWMonitor i zobaczymy co się grzeje. Sprawdź też czy wiatraki (wszystkie) się kręcą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@antros22: ubiegłeś mnie :D w trakcie edycji posta w kwestii poruszonej przez Ciebie zaliczyłem zawias systemu - znów modem mi nawala, w tygodniu chyba ponownie walka o wymianę...

@artulappi: wejdź do BIOS'u --> PCHEALTH STATUS (o ile dobrze pamiętam) i zmień wartości wzbudzania alarmu dla CPU na trochę wyższe.

Cool&Quiet masz włączone?

EDIT: sprawdź jednak też w BIOSie wartości napięć. Kręciłeś CPU?

No i zrób dokładnie to co radzi antros22 + sprawdź ustawienia w BIOS'e

A korzystasz z wynalazku EasyTune? Może w SmartFan coś zmieniłeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X2 5000+ było kilka wersji. Ich temp. max opisywane przez producenta są w zakresie od 55 do 74 st. C, więc myślę że 70 będzie optymalne...

http://products.amd.com/pt-br/desktopcpure...p;f11=&f12=

EDIT: Cool&Quiet to funkcja, która - w skrócie - polega na automatycznej regulacji przez BIOS taktowania i napięcia CPU w zależności od aktualnych potrzeb systemu, co ma też znaczenie dla jego temperatury i pracy chłodzenia.

Nie wiem dlaczego, ale strona z linku wskakuje po hiszpańsku... Hmmm... W każdym razie kliknij na: "Exibir detalhe" swojego CPU [po OPN najlepiej - Código de refer?ncia (aberto)] i tam masz opisane Temperaturas máximas ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem właśnie w instrukcji do płyty. Lekko się zdziwiłem, bo mam opisany BIOS w wersji FAa, a wydaje mi się że w wersji FIB było to albo w opcjach zasilania albo w M.I.T. albo w PCHealth Status. Tylko powiem Ci szczerze, że zacząłem się zastanawiać, czy mi się płyty główne nie pokiełbasiły...

EDIT: no i rzeczywiście zamieszałem :P Ja miałem GA-M55plus-S3G, więc możliwe że u Ciebie tej opcji nie ma... Chyba w ogóle mi się coś pośmigało w głowie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj najpierw te temperatury (nie widzę sensu w robieniu czegokolwiek, jak się nie wie, co się grzeje). BTW, np. przy 50 stopniach na radiatorze może parzyć, a nie jest to jakaś wybitnie wysoka temperatura.

EDIT: Zapomniałem dodać, że jak już szperałeś w BIOSie, to szkoda, iż nawet nie zerknąłeś na temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty Gigabyte miały zawsze problem z mostkiem południowym. Często spotykane to jest w słabszych modelach niestety.

Ale jak bym miał ci coś na to poradzić, to powinieneś nałożyć pastę na ten układ scalony(mostek południowy), no i w ostateczności wymienić na chłodzenie aktywne.

Jest jeszcze taka opcja byś na radiator włożył na górę wentylator i zakręcił jakąś, ale pod żadnym pozorem nie kleił:D

Możliwości jest wiele, ale małe będzie prawdopodobieństwo że to coś pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jakiś podzespół się rzeczywiście nagrzewał do krytycznie niebezpiecznego poziomu, system łapałby zawias, blue screen albo restart. Skoro kończy się tylko na alarmie z PG (ciągły pisk) - może to oznaczać, że CPU albo chipset się grzeje powyżej wartości alarmowych, bo pod obciążeniem raczej wentylatory nie stają.

Na screenie zalecana konfiguracja:

post-460036-1326114258_thumb.jpg

Jeśli przy takiej konfiguracji BIOS'u i standardowych napięciach CPU i innych elementów alarm się będzie nadal włączał (ciągły pisk z głośnika podłączonego do PG), oznacza to ni mniej ni więcej, że chłodzenie nie wyrabia - wówczas sprawdź (np. za pomocą HWMonitor) temperatury pod obciążeniem - do wywołania alarmu i będziesz wiedział co się grzeje - możesz to też zrobić w pierwszej kolejności.

@Antros22 - a no mógłby zerknąć ;) tylko nie mam zielonego pojęcia jakie są "normalne" temperatury CPU i system w idle pod BIOS'em na standardowym, boksowym/fabrycznym chłodzeniu.

@Strusiek123: Zawsze? Odkąd pamiętam, korzystam z płyt Gigabyte'a (poza epizodem z Epox'em) i nigdy nie miałem problemów z jakimś tragicznym przegrzewaniem się elementów, chyba że sam coś zmodyfikowałem (napięcie). Jak można zauważyć w tej płycie (GA-M56-S3) chłodzenie chipsetu jest lepsze niż w GA-M55plus-S3G - a w tamtej też mi się nic nie grzało i siostrze - pomimo nieszczególnego przeciągu w jej budzie - nie grzeje się powyżej 40 st. C., nawet biorąc pod uwagę inny chipset, przez co też: różnice w konstrukcji, prądożerności i charakterystyce cieplnej - temperatura nie powinna być bez powodu ekstremalna (w sensie: wynikać z fabrycznych ustawień). Chyba że doszło do jakiejś usterki, ten konkretny egzemplarz ma jakąś wadę. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Nad funkcjonalnością produktu w każdej szanującej się firmie pracuje sztab ludzi, więc "niemodyfikowane" funkcjonowanie produktu jest pod każdym kątem sprawdzone, a wartości referencyjne podawane z odpowiednim marginesem. Więc nawet jeśli już się coś bardzo grzeje i nie wynika to z dysfunkcji, to jest to norma.

Sorry za łopatologię - stworzona z myślą o tych osobach zaglądających na Forum, które w przeciwieństwie do autora wątku/tematu - nie orientują się w korzystaniu z BIOS'u - tak na wypadek, gdyby jakiś specjalista zarzucił mi łopatologiczne humanistyczne wywody i rozpoczynał po raz kolejny personalne wycieczki :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś się za bardzo grzeje. Mogłeś napisać o tej drobnostce w pierwszym poście :P

Wejdź do BIOS'u i sprawdź temperatury na karcie PCHealth Status dla procesora i chipsetu. Najlepiej zaraz po restarcie. Niech PC w BIOS'ie popracuje ok 10 minut i spisz najniższe temperatury.

Nie ruszałeś chłodzenia CPU ostatnio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie za bardzo grzeje się chipset. Sprawdź, czy radiator dobrze przylega do chipu. W razie co wybierz się do sklepu i kup pastę termoprzewodzącą. Wskazania napięć w granicach normy, choć nie wiadomo do końca jak z dokładnością tych wskazań.

Core #0 i #1 to temperatury rdzeni i one są zawsze wyższe od ogólnej temp. CPU.

Temperatury na które trzeba zwrócić uwagę to TMPIN1 i TMPIN2 (CPU i chipset) - sprawdzałem na swoim kompie co jest co.

edit: A czy masz w obudowie jakieś dodatkowe wentylatory?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiator masz też na chipsecie (to w kółeczku z pierwszego Twojego posta to też jest radiator, dopiero pod nim jest chipset). W każdym razie sprawdź czy się nie "poluzował", czy się nie rusza, etc. - chyba że informacyjnie dopisałeś gdzie masz radiator z wentylatorem - to przepraszam za łopatologię.

EDIT: no i dokopałem się do C&Q: w BIOSie na karcie Advanced BIOS Features pierwsza pozycja: AMD K8 Cool&Quiet Control - oczywiście na Enabled

Jakimś rozwiązaniem może być też wstawienie wentylatora jako IN w okolice zatoki twardych dysków (na frontowej blasze obudowy powinieneś mieć możliwość wrzucenia wentyla).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@glock45 - "Zawsze? Odkąd pamiętam, korzystam z płyt Gigabyte'a (poza epizodem z Epox'em) i nigdy nie miałem problemów z jakimś tragicznym przegrzewaniem się elementów, chyba że sam coś zmodyfikowałem (napięcie). Jak można zauważyć w tej płycie (GA-M56-S3) chłodzenie chipsetu jest lepsze niż w GA-M55plus-S3G - a w tamtej też mi się nic nie grzało i siostrze - pomimo nieszczególnego przeciągu w jej budzie - nie grzeje się powyżej 40 st. C., nawet biorąc pod uwagę inny chipset, przez co też: różnice w konstrukcji, prądożerności i charakterystyce cieplnej - temperatura nie powinna być bez powodu ekstremalna (w sensie: wynikać z fabrycznych ustawień). Chyba że doszło do jakiejś usterki, ten konkretny egzemplarz ma jakąś wadę. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Nad funkcjonalnością produktu w każdej szanującej się firmie pracuje sztab ludzi, więc "niemodyfikowane" funkcjonowanie produktu jest pod każdym kątem sprawdzone, a wartości referencyjne podawane z odpowiednim marginesem. Więc nawet jeśli już się coś bardzo grzeje i nie wynika to z dysfunkcji, to jest to norma."

Pracujesz w serwisie? Hmn bo raczej wątpię skoro jesteś humanistą czyż nie ?

Wiec po co się wypowiadasz i narzucasz komuś swoje zdanie?

Jesteś zadowolony z GIGABYTE? Ok ale nie wciskaj ciemnoty ze ta firma jest wydajna.

Bo gdybyś wetknął swój czubek nosa do jakiegoś serwisu takiego nawet naj prostszego i zapytał ile płyt ?GIGABYTE? idzie na reklamacje to gwarantuje ze gdybyś się dowiedział jakie są to horrendalne liczby to byś się chyba na forum już więcej z wrażenia nie udzielał.

Wiec następnym razem nim cos napiszesz na tak wielka skale jak to opisałeś to bardzo cię proszę zastanów się a nie pisz czegoś co jest niemal 90% wyssane z palca.

Zaglądają tu osoby które szukają pomocy w związku z PC i lapkami.

I co jak kupi taka osoba płytę GIGABYTE bo przeczytała twoja bajkę , i okaże się ze płyta padła po miesiącu bo się nagrzała to co zwrócisz tej osobie wszystkie nerwy które przeżyje i czas który straci na reklamacje bo w sumie mogła kupić cos innego ale sugerowała się twoja IDEALNA BAJECZKA?

Niektórzy wydają polowe wypłaty na wymarzony sprzęt.

I liczą że będzie działał lata a nie tylko miesiące!

Wiec weź pod uwagę co piszesz .

I zapomniałeś zwrócić uwagę na to że, kolega napisał tak w prosty ujmujący sposób "przez parę lat dobrze było a teraz"

A wracając do problemu artulappi to może czas pomyśleć nad lepsza płyta skoro ta nie wytrzymuje przy twoich grach bo spójrzmy prawdzie w oczy im nowsza gra tym nowszego sprzętu wymaga, i większość ludzi ma z tym problem ze chce pograć a nie może bo komputer dostaje kopa po bebechach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...