Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Shurikan

Komputer "piszczy", co robić?

Polecane posty

Witam wszystkich i życzę na wstępie Szczęśliwego Nowego Roku!

Mam problem z komputerem, który mocno mnie irytuje, i którego nie potrafię sam rozwiązać. Otóż gdy gram w gry, komputer zaczyna mi "piszczeć" (chyba to słowo jest najbardziej odpowiednie). Nie ma to nic wspólnego z dźwiękiem wydawanym przez głośniczek w obudowie.

Precyzując: gdy uruchamiam grę, od razu pojawia się ten problem. Już podczas wyświetlania początkowych napisów/animacji typu logo nvidii, producenta itp. Potem także w menu gry jak i podczas samej rozgrywki. Piszczenie słyszę zarówno przez obudowę , jak i przez słuchawki podpięte do panelu obudowy. (gdy są podłączone od tyłu, nie słychać w nich pisku, ale fizycznie nadal on jest. BTW może jest to związane z innym problemem, który opisałem TUTAJ). Piszczenie jest tak samo głośne niezależnie od głośności ustawionej w systemie czy w grze. Co ciekawe, piszczenie "reaguje" na ruchy myszą w menu i w grze (jak przesunę mysz, to zmienia ono trochę dźwięk/głośność).

Próbowałem zlokalizować źródło tego piszczenia, ale nie jestem pewien. Jest to w okolicy zasilacz - płyta główna - karta graficzna. Skoro jest słyszalne przez słuchawki, to czy to najprawdopodobniej płyta główna jest wadliwa? Co robić?

Bardzo proszę o pomoc, gdyż irytuje mnie to i mi przeszkadza :sad:

Testowałem gry: STALKER Cień Czarnobyla (piszczy najgłośniej), Mass Effect oraz Gothic 3 (ciszej niż w STALKERZE)

PS Komputer jest nowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja podłączyłem swego czasu mikrofon do zintegrowanej dźwiękówki (na Epox 8-RDA3i), to na nagraniu słyszałem pracę dysku (w sensie zakłócenia jej odpowiadające), więc jest możliwe że i u Ciebie łapie jakieś zakłócenia, co myślę powinno podlegać reklamacji :P

Postaraj się jak najdokładniej zlokalizować piszczący podzespół... Sprawdź czy piszczy podczas każdego obciążania procesora/KG czy tylko w grach. Np. spróbuj sprawdzić to z użyciem tego programu: http://www.programosy.pl/program,novabench.html

Myślę - na chłopski rozum, bo elektronikiem nie jestem - że może piszczeć jakiś kondensator na PG lub w zasilaczu gdy płynie przezeń więcej prądu pod obciążeniem (odpowiednio do CPU lub GPU)...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak, jak poleciłeś: zrobiłem test tym programem i piszczy, gdy program testuje GPU. Ponadto zauważyłem też, że piszczy przy uruchamianiu windowsa oraz jak wkładam pendrive'a (przez sekundę jak system go wykrywa). Można na tej podstawie powiedzieć coś więcej?

Jak przykładam ucho do zasilacza i do karty, to piszczenie wydaje mi się takie samo; zasilacz mógłbym ewentualnie wyjąć poza obudowę i w ten sposób go sprawdzić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem identyczny problem z moim SeaSonic 500W. Winny był zasilacz, który w moim przypadku generował dźwięki zbliżone do licznika Geiger'a i tylko podczas wyświetlania grafiki 3D (np. w ArmA ,gdy włączałem edytor misji, odgłos mijał). Odesłałem zasilacz do wymiany i teraz jest OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Skarap1 za podzielenie się doświadczeniami ale u mnie jednak jest inna sprawa. Po pierwsze, odgłosy nie przypominają wcale licznika Geigera. Po drugie, wystawiłem zasilacz za obudowę, słuchałem pół godziny i zasilacz nie piszczy. Płyta główna albo grafika. Piszczenie dochodzi mniej więcej z okolic tego metalowego "A" na płycie głównej (załączam obrazek), a że jest tam też karta graficzna, to nie wiem dokładnie.

P67%20Pro3(m).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jesteśmy w domu...

Znalazłem w necie dość świeżą dyskusję na podobny temat, tylko że tam mieszają przy okazji kwestię pisków w głośnikach. W każdym razie jeden koleś wyeliminował piski bezpośrednio z GPU (wypróbował w sumie 3 sztuki), więc pozostała mu tylko PG. Ma ją wysłać do serwisu...

To coś z literką A o którym piszesz, to chipset - którego zadaniem jest miedzy innymi zarządzaniem gniazdami PCIe na płycie - o ile się nie mylę. I ta okolica właśnie może piszczeć (cewki czy cośkolwiek innego związanego z zasilaniem i chipsetem) momencie gdy GPU ma zwiększone zapotrzebowanie na prąd... Jeśli masz możliwość sprawdź to z inną kartą graficzną...

P.S. Podoba mi się rozwiązanie resetu BIOS'u na tej płycie... Mała rzecz a cieszy ;)

Link do wspominanej dyskusji: http://forum.pclab.pl/topic/753729-Problem...idnows-7-64bit/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ten forumowicz ma ten sam problem, co ja (jak szukałem w necie przed świętami, to niczego nie mogłem znaleźć). W takim razie, tak jak mówisz, trzeba by sprawdzić z inną grafiką i w miarę możliwości z inną płytą główną, a najlepiej tego samego modelu. W przyszły weekend spróbuję to przetestować ze znajomym informatykiem.

Dzięki, glock45, za pomoc i zaangażowanie! :) Innym, którzy się wypowiedzieli, również dziękuję :)

Jak podłączę inne komponenty, to napiszę, co się okazało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, zajmowanie się takimi sprawami jest dużo milsze niż bezmyślne gapienie się w TV :P

Czekam z niecierpliwością na ostateczny werdykt i polecam się na przyszłość :D

P.S. Dodatkowo na PG może wskazywać to, że piszczało w czasie startu Win - czyli zanim załadowało sterowniki, odpowiadające za pracę urządzeń, czyli również ich zasilanie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że się odezwę, tak więc się odzywam :D

Dałem kompa informatykowi do diagnozy. Na drugi dzień oddał mi go i powiedział, że testował go 1,5 h i nic nie słyszał (więc nie wkładał innej grafiki/płyty). Oczywiście zonk, bo ja głuchy nie jestem, a dlaczego wg niego wszystko gra, nie wiem. Chyba po prostu wyślę płytę główną do serwisu. Albo poproszę o diagnozę jeszcze kogoś innego, chociaż jeśli wszystko wskazuje na to, że to płyta, to nie wiem czy to warte zachodu.

W każdym razie jak sprawa ostatecznie się wyjaśni to napiszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wg. mnie to są cewki na karcie graficznej. Ten sam problem miałem z poczciwym 8600GT i 7900GTX - obydwie karty tak "skwierczały" w grach, że nie dało się spokojnie skupić - oddałem na gwarancję, problem zniknął. Czy w trakcie ruszania postacią w grze zmienia charakter brzmienia, ton itd. ? Poprostu oddaj grafikę na gwarancję (Jeśli możesz) z opisem problemu.

Pozdrawiam,

Kuba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...