Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Plague

Laptop wyłącza się, choć nie jest gorący

Polecane posty

Witam. Proszę o pomoc doświadczonych użytkowników komputerów.

Otóż mam problem ze swoim HP Probook 6540b (Intel i5 M430, ATI Mobility Radeon HD 4550, 4 GB RAM)

(nadmienię na wstępie, że dziś odebrałem laptop z serwisu, gdzie został gruntownie "przedmuchany" z kurzu i system chłodzący ma sprawny i drożny; ponadto zmniejszyłem obciążenie procesora poprzez opcje zasilania CPU na poziome 80-90%).

Grając w nowe gry typu CoD MW 3 laptop po krótkim czasie wyłącza się. Gra chodzi płynnie, wentylator nie zaczyna "szumieć" wysokimi obrotami, powietrze wyziewające z kanału went. jest CIEPŁE i PACH! laptop wyłączony. Dziwi mnie to po pamiętam jak kolego grał na swoim Dell'u Vostro i można było kiełbaski piec robić przy "wydechu" jego laptopa)

Co dziwne takie zjawisko pojawiało się nawet w Half-Life (pierwszej części) czy też w STALKER'ze (pierwszej części) - druga strona medalu: niekiedy grałem w gry naprawdę wymagające sprzętowo i nawet po paru godzinach nic się nie działo (np. CoD Black Ops na dość ładnych ustawieniach graficznym).

Nie mam pomysłu co się może dziać - nie pomagają aktualizacje sterowników (z którymi i tak biednie), patch'e itp. Próbowałem zmieniać ustawienia w ATI Control Center ale czuję, że robię to po omacku i potrzebuję fachowej porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości. ~y

Nie to jest przyczyną opisanego przeze mnie zjawiska. Kiedy zasilanie procesora nastawione jest na wartość 100% komputer wyłącza się jeszcze szybciej (przed chwilą sprawdziłem aby się upewnić).

Generalnie jestem trochę zdziwiony i lekko zniesmaczony takim stanem rzeczy - na litość boską - w końcu to i5 (nie jest może demonem wydajności i prędkości ale powinien prezentować już jakiś poziom a tu się wykłada na starcie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie wyklucza problemów z zasilaniem (a być może nawet potwierdza). Jak lapek działa na baterii, a jak na zasilaczu (czy w obu przypadkach się wyłącza)?

BTW trzeba jednak wyeliminować możliwość przegrzewania, więc daj screeny z temperaturami -najlepiej z programu HWMonitor - w spoczynku i stresie (pograj trochę w jakąś grę, przy której masz ten problem - oczywiście, ile zdołasz, tylko musisz przerwać zanim komp się wyłączy - a program niech działa w tle).

P.S. Dlaczego oddawałeś laptopa do serwisu, czy był jakiś konkretny powód, usterka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury (korzystając z programu CPUID HWMonitor) [tryb pracy na zasilaczu - 100% zasilania dla CPU]

1) stan spoczynku komputera

stanspoczynku.jpg

2) odtwarzanie animacji z dużą ilością efektów

stanrenderingscen.jpg

3) chwila gry po scenie z efektami

stangra.jpg

Odpaliłem CoD MW 3 na odłączonym zasilaczu i komputer nie wyłączył się nawet po kilku minutach (płynnej) gry, ale zauważyłem pewną prawidłowość - przy trybie pracy na baterii zakres zasilania procesora jest następujący: MIN 5%, MAX 70% i takie wartości nie spowodowały wyłączenia się komputera.

P.S. - laptopa oddawałem do przedmuchania z kurzu bo od nowości (ok. 1,5 roku) wentylacja nie była czyszczona, a po tych przygodach z resetami od razu moje podejrzenia padły na niewydajne chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HP mają z gatunku bardzo kiepskie układy chłodzenia i ta wersja też się zalicza do tego, co mniej więcej przyczyna jest taka że musisz bardzo często ten model czyścić od środka. Bo inaczej będzie ci się dalej przegrzewał.

helmund7543 test OCCT, nie jest dobrym pomysłem, ten laptop sie wyłączy jak zrobi test Power supply.

wyjście będzie takie same, ale spróbować można mocnego testu dla tego lapka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz co zrobi laptop? Chcę zrobić ten test żeby właśnie ustalić co on zrobi :-) Dalszej części to w ogóle nie rozumiem więc napisz o jeszcze raz.

Z tymi niezbyt udanymi HP to prawda ale to jeszcze nie znaczy, że w pewnym zakresie nie można co nieco samemu poprawić. Więc: niech autor jednak zrobi test za pomocą OCCT (test procesora gdyby ktoś pytał).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury nie są jakieś porażające (jedna mnie trochę niepokoi), tyle, że HWMonitor nie wykrywa temperatury karty graficznej (w każdym razie nie ma jej przy karcie, a niestety nie wiem dokładnie, za co wszystkie czujniki odpowiadają; nie sądzę, jednak aby temperatura karty była uwzględniona). Nie wiem, też czy jakiś inny program to zrobi. Co prawda na moim kompie ten program, także jej nie wykrywa (GPU-Z już tak; możesz spróbować), lecz u mnie w ogóle karta się nie pojawia (u Ciebie jest inaczej).

Toteż, "grzania" nie wykluczam (poza tym lapek chodził za krótko), co więcej uważam za całkiem możliwe.

OCCT nie jest złym pomysłem, ale rzeczywiście komp może się wyłączyć i nic się wtedy nie uda zaobserwować.

Dwie dodatkowe sprawy-

Pierwsza, to niestety, ale niezbyt pomyślna wieść, przeczytaj-> to;

Druga - być może lepsza (jest jakieś rozwiązanie): klik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

helmud7543 : postaram się jeszcze jutro wykonać ten test - jeżeli nie napotkam żadnych przeszkód i uzyskam wyniki, wrzucę je do tematu - bardzo prosiłbym wtedy o ich interpretację

strusiek123 : nie od dziś jest dla mnie rzeczą wiadomą jaki poziom wydajności reprezentują układy chłodzenia w laptopach HP, ale jeżeli o mnie chodzi wymiana nie wchodzi w grę; muszę zatem szukać skutecznych rozwiązań problemu

antros22 : pierwszy link, który podałeś jest mi znany (co ciekawe temat został odświeżony takim wpisem "Jakiś czas temu wypuścili jednak 2-3 aktualki BIOSu i teraz tego nie ma, poza tym jest znacznie ciszej.") Z drugim linkiem na spokojnie zapoznam się jutro, bo faktycznie daje jakąś perspektywę na konkretne działanie.

Swoją drogą dziękuję Wam, że zainteresowaliście się tematem ;) dobrze jest mieć oparcie merytoryczne w ludziach, którzy znają się na rzeczy bo samemu "nabroić" jest niestety bardzo łatwo.

______________________________________

Wygląda na to, że rozwiązaniem problemu jest aktualizacja sterowników karty graficznej oraz BIOS'u :) W moim przypadku pomogło. Po operacji aktualizacji włączyłem CoD MW 3 i... żadnych problemów! :) Mam nadzieję że jest to rozwiązanie definitywne, a nie odwlekanie resetu o 30-40 min. Jestem jednak dobrej myśli - na forum HP użytkownicy wypowiadają się, że aktualizacja była końcem ich problemów.

Jeżeli ktoś ma podobne problemy ze swoim HP ProBook 6540b zamieszczam linki:

Sterowniki karty graficznej ATI

Aktualizacja BIOS'u

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pospieszyłem się z wnioskami. Po aktualizacji reset następuje później, ale problem nie zniknął. Postaram się jednak wykonać test CPU z pomocą OCCT

helmud7543: zrobiłem test programem OCCT (5 minutowy), oto wyniki (zespoliłem na jednym obrazie)

wynikimk.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię.

Dodam tylko, że aktualizacja sterowników bardzo pomogła - pracowałem godzinę w AutoCAD, potem od razu włączyłem MW3 i grałem około 40 minut - żadnego resetu, gdzie wcześniej nawet nie przeszedł by intra misji.

Niedługo wrzucę wyniki godzinnego testu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...