Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zolwik03

Linux - problem z instalacją sterownika karty graficznej

Polecane posty

OK, kilka dni temu udało mi się zainstalować Linuxa w dystrybucji Mandriva 2010 Spring, więc jestem bardzo początkującym użytkownikiem tego systemu. Mój sprzęt:

Laptop: ASUS X52J

Windows 7, 64-bit

Procesor: Intel Pentium P6100, 2.0 GHz

VGA: ATI MR HD 5470, 512 MB

3GB RAM

Korzystając z wielu różnych poradników na internecie zainstalowałem nośniki, kodeki i zaktualizowałem system. Zauważyłem później, że przy oglądaniu filmów albo przewijaniu strony internetowej obraz klatkuje, więc wydedukowałem, że muszę zaktualizować sterownik do karty graficznej. Znalazłem 2 sposoby na internecie:

1) Wejść do konfiguracji komputera i tam zaktualizować

2) Ściągnąć ze strony producenta i jego zainstalować.

Próbowałem dwoma tymi sposobami, lecz po rozpoczęciu instalacji wyskakuje komunikat:

"Niektóre z wybranych pakietów nie mogą zostać zainstalowane: glibc-devel-2.13-6.1-mdv2011.0.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu glibc-devel-2.13-6.1-mdv2011.0.i586) Czy kontynuować mimo to?"

Gdy kliknę tak, to na koniec instalacji wyskakuje komunikat, że instalacja nie powiodła się.

Druga sprawa to to, że w Windowsie, gdy podłączyłem głośniki lub słuchawki do wejścia, to głośniki laptopowe wyłączały się. W Linuxie nie wyłączają się i działają dwie pary urządzeń.

Będę wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj puścić te dwie komendy:

sudo aptitude upgrade
sudo aptitude update

Jeżeli dalej nie będzie działać to możesz też ściągnąć ten problematyczny pakiet z sieci i go dograć do systemu.

Nie jestem w stanie bardziej pomóc, ponieważ nie korzystałem nigdy z Linuxa przy użyciu karty ATI.

Co do ustawień głośników, to musisz pewnie poszukać opcji z ustawieniami urządzenia wyjściowego i zmienić je z wbudowanych głośników na wyjście audio karty muzycznej. W tym linku masz przykładowe rozwiązanie problemu, tylko nie wiem czy będzie pasowało w twoim przypadku. Jak nie to trzeba będzie prawdopodobnie zmodyfikować je do twojej sytuacji (zmiana modelu karty muzycznej).

Jak trochę poczytasz i podłapiesz pisanie skryptów, to pokombinuj nad zrobieniem takiego, który by sprawdzał ustawienia urządzenia odpowiedzialnego za dźwięk i odpowiednio ustawiał czy dźwięk ma się wydobywać z głośników czy z wyjścia analogowego (słuchawki, inne głośniki). Problem w tym, że prawdopodobnie będziesz musiał odpalać taki skrypt przy każdej zmianie urządzenia.

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś z trochę lepszymi i mniej trywialnymi sposobami rozwiązania tych problemów. Ja miałem ostatnio przerwę w pracy z Linuksem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Ja mogę od razu powiedzieć co wyskoczy po tych dwóch pierwszych komendach. Będą to komunikaty, że komenda aptitude jest nieznana. Mandriva korzysta z pakietów rpm, a nie z apta.

@Zolwik Za pomocą MandrivaUpdate uaktualnij glibc oraz glibc-devel do najnowszej wersji. Możliwe, że glibc-devel będzie trzeba zainstalować, bo jeszcze nie ma tego w systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zainstalować Ubuntu, już ściągnąłem, lecz nauczyciel w szkole powiedział, że Ubuntu rozwalił im kiedyś Windowsa, więc wziąłem ze szkoły Mandrive. Taka oto historyja :wink:

Co do tematu: No więc tak. Zainstalowałem ten pakiet glibc-devel i próbowałem zainstalować sterownik, ale znowu wołało o pakiet, tym razem gcc (chyba). Podobnie jak wcześniej włączyłem instalację oprogramowania, a tu taki error: "Ten program został niespodziewanie zakończony". Nagle. Bez żadnego uprzedzenia. No nic, wpisałem w konsoli urpmi gcc i zainstalowało się. Dobrze, że wcześniej ściągnąłem sobie sterownik na dysk, więc mogłem odpalić z konsoli. Sterowniki niby się zainstalowały, jednak dalej obraz klatkuje, może troszeczkę mniej. Jakieś sugestie? No i czemu nagle wyskakuje ten błąd? Czyżby coś się rozwaliło podczas instalowania pakietu glib-devel?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...