Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

atari

Szybka diagnoza

Polecane posty

Witam! Zmienne zachowanie komputera.

Podczas odpalania PC pojawia się napis HDD SMART: Enable - system się ładuje - wszystko gra.

Czasami jednak po resecie itp. pojawia się HDD SMART: None i komunikat: Błąd ładowania systemu.

W Biosie włączałem, wyłączałem SMART - bez efektu. Przy komunikacie None - w ogóle nie widzi dysku w BIOSIE.

Na moje oko dysk jest uszkodzony. Testów w windowsie nie mogę zrobić, bo xp przestał się odpalać. (nie ma więc screena żeby dać na forum)

Gdy ładuję xp z płyty - niebieski ekran z wywalonymi błędami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj markę i model zasilacza, dysku dysku i płyty głównej. Sprawdź poprawność połączeń zasilacz > dysk oraz płyta główna <> dysk. Ściągnij obraz iso mhdd i uruchom. Wybierz swój dysk (będzie pod jakimś numerkiem, MHDD obsługuje jedynie dyski Master więc jak masz ustawiony na Slave to nie wykryje - przestaw go wtedy na master). Wpisz komendę EID i podaj wynik. Wpisz komendę SMART ATT i podaj wynik. Zrób skanowanie poleceniem SCAN (na domyślnych ustawieniach czyli cały zakres LBA, zerowanie sektorów opóźnionych - wyłączone, remapowanie - wyłączone) i wynik też podaj.

Objawy pokazują że dysk raz jest wykrywany raz nie. Powodem może być uszkodzony kabel lub niełącząca wtyczka i to zarówno zasilania jak i danych, może być też uszkodzenie samego dysku jak i kontrolera, może być niska wydajność zasilacza. Narazie nie można więc postawić diagnozy dopóki nie podasz danych o które proszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholercia - dzięki za fachowe podejście - następnym razem tak zrobię. Kompa już nie mam -danych, więc nie podam. Kable sprawdziłem. Wszystko grało. Dysk dziwnie "piłuje" gdy system nie chce się odpalić. Ogólnie jest to usterka, która się zaczęła pojawiać. Wcześniej było ok. Nic nie było ruszane, nic dostawiane itp. Nic nie piszczy na "dzień dobry". Wywala blue screen gdy zapakuję płytę z windą xp. W każdym razie dzięki za HELP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...