Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

haz111

Kłopoty z dyskiem twardym

Polecane posty

Witajcie!

Mam aktualnie Seagate 500 GB z wadliwej serii - właśnie niedawno zdechł (właśnie z powodu wadliwych sterów), ale udało się go odratować. Niestety tata wrócił z nim w poprzedni od naprawy, i tak się zdarzyło, że dysk spadł na ziemię z obudowy komputera - ponoć mocno uderzył (nie ja go montowałem - mnie nawet wtedy w domu nie było). Teraz co prawda działa (zrobiłem już kopie najważniejszych plików) ale Windows wyświetla co kilkanaście minut info o tym, że jest uszkodzony - takie jak na zdjęciu poniżej.

Macie jakieś pomysły co może się z nim dziać?

bddysku2.png

PS. Jak robiłem dwukrotnie Windowsowym narzędziem kopię zapasową to po nagraniu 3 płyty DVD ten przerywał działanie.

UPDATE: Zapomniałem dodać, że od czasu naprawy (czyli również upadku na podłogę) dysk czasem wydaje dziwne dźwięki. Takie coś pomiędzy cichym chrobotaniem, a piskiem. Ale niestety nie pamiętam jak to było wcześniej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, oto cały odczyt z HD Tune w postaci tekstowej:

HD Tune: ST3500320AS Health

ID                               Current  Worst    ThresholdData       Status  
(01) Raw Read Error Rate         114      100      6        72199166   Ok      
(03) Spin Up Time                93       93       0        0          Ok      
(04) Start/Stop Count            100      100      20       20         Ok      
(05) Reallocated Sector Count    100      100      36       0          Ok      
(07) Seek Error Rate             17       15       30       1954294    Failed  
(09) Power On Hours Count        95       95       0        4660       Ok      
(0A) Spin Retry Count            100      100      97       0          Ok      
(0C) Power Cycle Count           98       98       20       2513       Ok      
(B8) (unknown attribute)         100      100      99       0          Ok      
(BB) (unknown attribute)         100      100      0        0          Ok      
(BC) (unknown attribute)         100      100      0        65537      Ok      
(BD) (unknown attribute)         100      100      0        0          Ok      
(BE) Airflow Temperature         71       71       45       487587869  Ok      
(C2) Temperature                 29       40       0        29         Ok      
(C3) Hardware ECC Recovered      40       35       0        72199166   Ok      
(C5) Current Pending Sector      100      100      0        0          Ok      
(C6) Offline Uncorrectable       100      100      0        0          Ok      
(C7) Ultra DMA CRC Error Count   200      200      0        0          Ok      

Power On Time         : 4660
Health Status         : Failed

I zdjęcie na którym widać, że niektóre linijki podejrzanie się świecą:

hdtunehealthst3500320as.png

Co to może oznaczać?

UPDATE: Zapomniałem dodać, że od czasu naprawy (czyli również upadku na podłogę) dysk czasem wydaje dziwne dźwięki. Takie coś pomiędzy cichym chrobotaniem, a piskiem. Ale niestety nie pamiętam jak to było wcześniej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na elektroda.pl

"Seek Error Rate

Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta. Więcej błędów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku. W nowych dyskach firmy Seagate np. serii 7200.11 ten parametr jest wysoki i jest to normalne dla tych dysków."

Pozdrawiam SW

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po historii dysku (upadek) możliwe jest uszkodzenie głowicy, skrzywienie osi talerza lub ramienia głowicy. W pierwszym wypadku (uszkodzenie głowicy) dysk może paść całkowicie w każdej chwili (z tym że jest to mniej prawdopodobne niż pozostałe hipotezy bo przy uszkodzonej głowicy pogarsza się też RAW error rate a u Cibie póki co tego nie widać [jeszcze?]). W dwóch pozostałych (skrzywienie osi talerza, ramienia głowicy) dysk powinien działać z pogorszoną wydajnością (zakładając, że nie ma uszkodzeń powierzchni talerza, które póki co się nie ujawniły ale nie są wykluczone). W każdym razie zalecam skopiowanie danych i wymianę dysku.

P. S. Oczywiście wysoki parametr dla Seagate dotyczy wartości RAW, u Ciebie wartości przeliczone wskazują na bardzo znaczne pogorszenie tego parametru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten parametr się ciągle pogarsza, ale z tego co wyczytałem (http://www.searchengines.pl/Wysoki-Seek-Er...te-t117291.html) jest to normalne. Nowe zdjęcie:

hdtunehealthst3500320as.png

A jeżeli zrobię benchmark lub error scan to może wam to coś powiedzieć? Może mógłbym porównać to z wynikami z dobrego dysku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podałeś (to na tej stronie internetowej) to błąd interpretacji programu (programy czasem błędnie opisują parametry - np: dobre jako failed albo świadczące o uszkodzeniu jako pass). W tamtym dysku parametr Seek error rate świadczy o lepszym stanie niż u Ciebie (aczkolwiek do dobrego to mu też sporo brakuje). U Ciebie spadł znacznie (teraz jest 17, najgorszy zanotowany to 15) poniżej dopuszczalnej wartości (graniczna wynosi 30, wyjściowa pewnie była 100 chociaż pewności nie mam). W linku który podałeś wartość wynosi 49, najgorsza odnotowana to 41, graniczna 30 - więc nawet nie spadło poniżej 30. Na wartości surowe nie patrz bo dla tych dysków tak wyglądają i trudno cokolwiek po nich wnioskować. Skan błędów nic nie da a propo tego parametru (co najwyżej dodatkowo wykryje uszkodzenie powierzchni) więc nie musisz go robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak miałem kupić sobie jakiś dysk... Ale teraz ceny tak podskoczyły przez tą powódź w Tajlandi, że masakra. Postanowiłem kupić jakąś używkę z demontażu. Wiem, że może być już zużyta, ale cóż... To tylko tymczasowo na pół roku, aż ceny nówek się ustabilizują. Tymczasem ten będzie pędził swój żywot jako składowisko niepotrzebnych śmieci. Może padnie, a może nie?

Temat chyba do zamknięcia, ale proszę moderatorów o przytrzymanie go jeszcze jeden dzień. Może ktoś będzie miał coś ciekawego do dopowiedzenia? Zapraszam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - jest szansa że spokojnie dokończy swych dni za parę ładnych lat pracując jedynie z obniżoną wydajnością. Jest też możliwość że padnie całkowicie uniemożliwiając odzyska danych w domowych warunkach. Tego nie da się przewidzieć - jeśli chcesz to dla pewności można zrobić jeszcze kilka testów sprawdzających czy nie ma poważniejszych defektów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...