Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Cezetus

Freezy lapka pod obciązeniem

Polecane posty

Witam.

Zwracam się do forumowiczów z prośbą o pomoc w rozwiązaniu mało oryginalnego problemu, który jednak spędza mi sen z powiek. :wink:

2 lata temu kupiłem lapka - Lenovo Y550, cud, miód i orzeszki. Wszystko śmigało - do czasu. Kilka miesięcy temu zaczęły się problemy z dziwnymi zwiechami/freezami komputera: podczas gry ekran gaśnie, a w głośnikach powtarza się ostatni wydawany dźwięk. Po kilku(nastu) sekundach zaczyna się reboot.

Problem ten występował na tyle rzadko, że praktycznie mi nie przeszkadzał, ale wraz z upływem czasu częstotliwość jego występowania zwiększała się - teraz dzieje się po kilku minutach od włączenia gry. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby zwiecha występowała pod dużym obciążeniem, ale Lenovo postanowiło mnie zaskoczyć i zawiesza się praktycznie kiedy chce. Małe podsumowanie:

- Men of War (maks. detale) - działa idealnie,

- Darksiders (maks. detale) - działa idealnie,

- Civilization V (średnie detale) - śmiga,

- WoT (niskie/średnie) - freeze po 10-14 minutach,

- Battlezone II Combat Commander - zwiecha od razu po załadowaniu mapy (0_o),

- Dark Messiah of M&M - 10-15 minut,

- Bad Day L.A. (tak, ze starego CDA :D ) - pod koniec ładowania planszy czasami się zawiesza, a czasami zwalnia tak, że dźwięk brzmi jak z 8-bitowców.

- spoczynek - git malina,

- filmy HD - jak wyżej,

- konwersja filmów - wszystko w porządku.

Lista rzeczy, których próbowałem:

1. Kontrola temperatur - przed zwiechą temp. procka i GPU nie wzrasta nawet o stopień.

2. Przeczyszczenie wnętrza komputera - profilaktycznie.

3. Czyszczenie "systemowe" - CCleaner itp.

4. Zmiana systemu na W7.

5. Format.

6. Gra w oknie.

8. Różne tryby zgodności.

9. Skanowanie dysku w poszukiwaniu błędów - HDTune nic nie wykazał.

10. Skanowanie RAMu - zero błędów w MemTeście.

11. Praca na samej baterii/zasilaczu - żeby wyeliminować udział któregoś z nich.

12. Praca z otwartą obudową - dla lepszego chłodzenia.

13. Reinstalacja gier.

14. Instalacja sterowników ze strony Lenovo i Nvidii.

15. Aktualizacja BIOSu.

Itd. - jeśli o czymś zapomniałem to odpowiem na ew. sugestie.

Dokładna specyfikacja komputera:

Intel Dual-Core T4200 2GHz

NVIDIA GeForce GT130M 512 MB GDDR3

4 GB RAM

Dysk 500 GB

Windows 7 Home Premium 64-bit

MOBO - Everest nie rozpoznaje.

Zasilacz i bateria oryginalne, dołączone do lapka.

TL;DR - Lapek się zawiesza, nikt nie ma pojęcia dlaczego. Na poprzednim forum nikt mi nie odpowiedział.

Odpowiem na wszelkie pytania, żeby tylko naprawić lapka. Beta BF'a się zbliża i tylko on go może pociągnąc. :D

Moje gratulacje dla tych, którzy przebrnęli przez ścianę tekstu - wolę od razu napisać wszystko, co wiem.

~Cezet

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwię się, że nikt Ci nie odpowiedział, gdyż właściwie wszystko sprawdziłeś. Użyj jeszcze może programu OCCT aby dokładnie sprawdzić kartę graficzną i procka. BTW jeśli to jest problem sprzętowy, to z lapkiem, raczej samemu wiele zrobić się nie da, może powinieneś oddać go do serwisu.

Dodatkowo: próbowałeś różnych częstotliwości odświeżania ekranu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się właśnie nad oddaniem go do jakiegoś serwisu, ale najpierw sam chciałem wszystkiego spróbować.

Po południu sprawdzę Twoje sugestie i dam znać.

EDIt:

Lapek najprawdopodobniej pójdzie w przyszłym tygodniu do naprawy. Do tego czasu czekam na dalsze sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCCT:

http://imgur.com/D4T83

http://imgur.com/NM7q4

http://imgur.com/amVv7

Temperatura jednak rośnie, ale lapek mógłby dalej tak pracować, a by się nie zwiesił. Co innego w grach. Może przeinstalować DirectX?

SMART:

http://imgur.com/AL8Lf

PS Kajam się, nawet nie sprawdziłem przyklejonych szukając czegoś o Smarcie. :E

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk w porządku. Za to wyraźne problemy z odprowadzaniem ciepła z grafiki - na wykresie wyraźnie widać, że pomimo tak wysokiej temperatury miała ona nadal tendencję rosnącą. Nie znam tego modelu ale jak chcesz i masz go rozkręconego to daj zdjęcia układu chłodzenia - zobaczymy jak to wygląda. Mam kilka hipotez ale muszę to zobaczyć najpierw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skanowanie w HD Tune pokaże tylko czy są błędy odczytu. SMART mierzy bardzo wiele parametrów.
Hm, a

zakładka Health, to nie SMART?

@autor- Moja ciekawość została zaspokojona. :) Od początku wydawało mi się, że to może mieć coś wspólnego z przegrzewaniem się karty, ale skoro sprawdzałeś temperatury...

Jeśli nawaliło chłodzenie, to i tak serwis będzie konieczny. Jeżeli czujesz się na siłach, to chociaż lapka odkurz. Warto, również zastanowić się nad zakupem podstawki chłodzącej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@antros

Od pewnego czasu lapek stoi na improwizowanym podwyższeniu (pod narożnikami umieściłem gąbki ze słuchawek grubości ok. 3cm :D) , więc ma swobodny dostęp do chłodnego powietrza. Podstawka chłodząca to już wydatek, więc dalej kombinuję z diagnostyką.

Obiecane zdjęcia wnętrza:

http://imgur.com/a/wS6Sx

Główny wentylator jest tylko trochę przykurzony. Mógłbym też dla pewności zerwać te naklejki - chyba były niezbędne do uznania gwarancji, ale ta już się skończyła.

PS Wczoraj grałem z wyciągniętą baterią - liczba FPSów w WoT skoczyła o jakieś 15-20 0_o. Potem niestety komputer się zawiesił, ale po restarcie grałem ponad godzinę w betę BF'a i wszystko było w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...