Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gofrus

Problem z twardzielami.

Polecane posty

Witam. Kupiłem sobie ostatnio, zgodnie z zaleceniem z forum dysk HD322GJ, z tej aukcji http://allegro.pl/samsung-hd322gj-f4-320gb...1823271858.html. Dzisiaj dysk przyszedł, podłączyłem go do kompa, odpalam hd tune i się zdziwiłem. Dysk jest czyściutki, co prawda go nie formatowałem, zrobiłem test na takim, jaki przyszedł i jest dosyć wysoki access time.

Moja konfiguracja:

Typ procesora DualCore AMD Athlon X2 250, 3000 MHz (15 x 200)

Nazwa płyty głównej MSI 770-C35/C45 (MS-7599) (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Karta wideo Gainward GeForce GTS 250

Pamięć GoodRam DDR3 2GB 1333MHz CL9

zasilacz StealthXStream 2 400W 80+ PSU 120mm

z everlasta o dyskach:

Storage Controller AYXWV1IW IDE Controller

Dysk fizyczny SAMSUNG HD322GJ ATA Device (298 GB, IDE)

Dysk fizyczny WDC WD5000AADS-00L4B1 ATA Device (465 GB, IDE)

Dysk fizyczny WDC WD800LB-00DNA0 ATA Device (74 GB, IDE)

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST DVD-ROM GDR8163B ATA Device (16x/52x DVD-ROM)

Napęd dysków optycznych TAREB R8X6B8P SCSI CdRom Device

Status dysków SMART OK

Jak widać proces jeszcze nie podkręcony, wszystko na ustawieniach fabrycznych, praktycznie sam nowiutki sprzęt.

Dla porównania dodam screeny z pozostałych dysków.

Stary - na nim mam postawiony system, sredni to dysk na filmy, mp3, generalnie pierdoły, nic na nim nie instaluję, a nowy to ten świeżo zakupiony.

post-76833-1316615788_thumb.jpg Nowy1 post-76833-1316615794_thumb.jpg Nowy2

post-76833-1316615822_thumb.jpg Stary1 post-76833-1316615807_thumb.jpg Stary2 post-76833-1316615814_thumb.jpg Stary3

post-76833-1316615801_thumb.jpg Średni1 post-76833-1316615830_thumb.jpg Średni2

Przy każdym z testów komputer był w ogóle nie używany, zbędne procesy powyłączane.

A teraz zestaw pytań - dlaczego mam taki wysoki access time? Skąd taki wysoki spadek wydajności na każdym z dysków? Czy jest na to jakiś sposób? Dlaczego Rellocated(...) (screen stary 3) jest na żółto? Przy każdym innym dysku wszystko jest na biało, ok. Czy tak jak jest dobrze - screeny 2 wszystkich dysków? Czy może coś włączyć/wyłączyć, pozmieniać w biosie?

Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek wydajności jest całkowicie normalny. Wiąże się to z tym, że transfery są różne po wewnętrznej i zewnętrznej stronie talerzy dysku.

Dysk "stary" ma 12 relokowanych sektorów, co nie jest dobrą wartością. Plus, jest sporo błędów UDMA CRC. Możesz zobaczyć czy kabel sygnałowy jest w porządku i jest dobrze wciśnięty; jeśli ilość relokowanych sektorów się będzie zwiększać, to nie ryzykowałbym trzymania niczego ważnego na tym dysku.

Co do access time - nie mam pojęcia czemu jest aż tak źle. Może spróbuj zainstalować HDTune w wersji PRO, i zwiększyć parametr AAM. Swoją drogą dziwny pomysł, żeby system instalować na najwolniejszym dysku :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego SMASUNGA to daj jego SMART bo nie mam pewności co do jego kondycji. Co do dysku WD którego SMART wstawiłeś to wystąpienie realokowanych sektorów kwalifikuje dysk do wymiany (12 realokowanych sektorów za jednym razem - jedna próba remapowania) - po prostu już w tym momencie istnieje już duże ryzyko utraty danych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie zamieściłem Smartu Samsunga, bo wszystko było ok post-76833-1316641244_thumb.jpg

ale zainstalowałem wersję pro i ku mojemu zaskoczeniu: post-76833-1316641205_thumb.jpg

Następnie porobiłem kilka prób, może Wam to coś ułatwi (różny rozmiar pomiaru)

post-76833-1316641213_thumb.jpg post-76833-1316641226_thumb.jpg post-76833-1316641232_thumb.jpg post-76833-1316641239_thumb.jpg

Próbowałem zgodnie z zaleceniem z Ultra DMA(...) zmienić kabel z tym z drugiego dysku, jednocześnie zmieniając wejście na płycie. Ale niestety dalej to samo (dysk średni ma wszystko ok, również w Pro).

Mam świadomość, że dysk stary nadaje się na złom, dlatego kupiłem Samsunga. Ale chcę mieć pewność, że nie kupiłem byle czego, dlatego od razu skan, na świeżutkiej partycji, w razie czego oddam na gwarancji. Docelowo jest on pod system ;)

Dzięki za pomoc Panowie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło po instalacji PRO oprócz interpretacji (podkreślenia na żółto) przez sam pogram (popatrz z resztą na liczby). Wysoka ilość błędów UDMA także na tym dysku wskazuje na problemy z samym chipem kontrolera dysków na płycie głównej (pod warunkiem, że powstały u Ciebie a nie u poprzedniego właściciela - jeśli były już w momencie zakupu to możesz je narazie zignorować). Dysk ogólnie (oprócz błędów trybu UDMA, które jednak nie wskazują na usterkę samego dysku) jest w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości wrzucę jeszcze SMART z trzeciego, średniego dysku.

post-76833-1316699383_thumb.jpg

Próbowałem wpinać dysk w inne sata, ale nic się nie zmienia. Na żadnym z dysków, podobnie z kablem.

Czy błędy UDMA to poważne błędy? Czy bardzo to spowalnia dysk, ewentualnie czy może prowadzić do dalszych uszkodeń? Nie wiem, czy powstały u mnie, czy były już wcześniej, od razu po podpięciu dysku zrobiłem mu test. Skąd w takim razie tak wysoki access time na każdym z dysków?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie interesuje mnie przedewszystkim ten samsung, jest świeżo kupiony po wcześniejszym, półrocznym użytkowaniu.

Nie znam się na tym, dlatego to, że jest wysoki jakiś parametr nic mi nie mówi, generalnie interesują mnie skutki danych parametrów czy błędów i przyczyny, ewentualnie jak je wyeliminować.

Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G-sense Error Rate są to błędy spowodowane wstrząsami, zły montaż w obudowie, upuszczenie dysku, złe wyważenie talerzy dysku, itp.

Też miałem zwiększający się ten parametr dopóki nie wytłumiłem sobie gumami (też mam samsunga).

Ale jak napisałeś, to mogło powstać u poprzedniego właściciela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm w takim razie spróbuję coś pokombinować z jakąś gumą, te testy, który wyżej podałem są robione na solidnie przykręconych dyskach.

Teraz zauważyłem (komp aktualnie chodzi z całkowicie rozebraną obudową, na leżąco), że drży mi obudowa, a właściwie wszystko co jest wewnątrz niej i podłoga dookoła. Gołym okiem nic nie widać, ani nie słychać, dopiero przy dotyku lekko czuć. Co prawda nie wiem co jest powodem, trwa to około pełną sekundę, sekunda przerwy i znów, ale spróbuję coś z tym zrobić.

Powiedzcie mi jeszcze, jaka temperatura jest w miarę bezpieczna dla dysków? Mam obecnie 3, jeden pod drugim przykręcone no i grzeją się pod 50C, a może i więcej (tyle zauważyłem, a nie zwracałem na to szczególnej uwagi)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Spróbuj programem CrystalDiskInfo sobie dysk ustabilizować.

Zainstaluj-następnie wejdź w Funkcje-potem Advanced Features i w opcje AAM/APM Control-i włącz.

Spróbuj, może pomoże. Mi pomogło, a mam ten sam rodzaj dysku, tylko że 1TB. :smile:

Masz tu link: http://www.programosy.pl/program,crystaldiskinfo.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli błędy UMDA mogą być powodem wysokiego access time'u? Jak duże jest ryzyko, że w obecnym stanie dysku (samsung) utracę jakieś dane? - czy jest sens go odsyłać i czekać ileś tygodni, biorąc pod uwagę, że system stoi na starym dysku w złym stanie, a komputer potrzebuję cały czas, a innej możliwości niż zostawić/odesłać samsunga nie mam?

Ile mniej więcej wyniesie żywotność tego Samsunga, tak, żeby w miarę bezpiecznie(niskie ryzyko utraty danych) można z niego było korzystać?

Zrobiłem co trzeba CrystalDiskInfo, ale nie ma żadnej poprawy. Próbowałem kilka opcji, zmiany są mikroskopijne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że błędy trybu UDMA mogą być powodem wysokich czasów dostępu, ale tu pewności nie mam - wpływa na to wiele zmiennych łącznie z tym, że test robisz pod Windows (a ten korzysta z dysków w tle), nie wiem też jakie procedury stosuje HD Tune. To jednak narazie bym zostawił. Samsunga zostawiłbym w spokoju, błędy trybu UDMA nie są najczęściej związane z samym dyskiem. Masz jednak dwa dyski z tego typu błędami. Nie wyzerują się one (i jeśli ich wartości zostaną takie jakie są to znaczy że już jest ok) ale jak zaczną rosnąć (i to na kilku dyskach jednocześnie) to prawi na 100% kontroler na płycie głównej jest padnięty. Co do utraty danych to potencjalne problemy komunikacji z dyskiem mogą powodować utratę np: wyników bieżącej pracy, błędy przy kopiowaniu itp. Ale już uszkodzenia fizyczne (obecność realokowanych sektorów na jednym z dysków) informują, że ryzyko, że ten dysk w pewnej chwili może odmówić całkowicie posłuszeństwa i o ile nie jesteś bogaty (wydatek liczony w tys. złotych) to dane z niego przepadają. Poza tym, nie wiemy w jakim stanie ogólnym jest jego powierzchnia a więc jest duże ryzyko, że to co na nim zapiszesz, trafi na uszkodzony obszar i już nie da się odczytać. Więc ten jeden dysk kwalifikuję do wymiany. A już na pewno stawianie na nim systemu to proszenie się o kłopoty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem dysk SAMSUNG za pomocą mhdd.

komanda SCAN:

<3ms 2450389

<10ms 977

<50ms 174

EID:

Lba: 625 142 448

Bios: 81H

SN: S2BJJ90ZC07340

FW: 1AR10001

CACHE: 16382

SUPPORT: LBA48 HPA DLMC LBA MS16 DMA(UDMA6, MWDM2)

SMART: ENABLED

SELFTEST & ERRORLOG: SUPPORTED

SECCURITY: HIGH, OFF

SIZE: 305245

SMART - identyczny jak na screenach wyżej, z hd test.

Pomógłby ktoś zinterpretować wyniki/pokierować dalej?

Access time nadal wynosi ~17m.

Chciałbym na nim postawić w końcu system, ale obecny dysk (stary, ten w najgorszym stanie) ma lepszy access time niż nowy(mimo iż na starym wciąż stoi system i niego odpalam test)!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia jest w porządku. Nie widać nadal przyczyny podwyższonych czasów dostępu. Jeżeli masz możliwość przeprowadź jeszcze test u kogoś - może to wina kontrolera? Jeśli nie to zostaje niskiej jakości wykonanie dysku - czasem się to zdarza i powoduje, że dysk nie wyciąga fabrycznych parametrów wydajnościowych, mimo, że usterki nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...