Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Bluminator

Czwarty kwartał 2011

Polecane posty

Witam, od przeszło 4 miesięcy mam zamiar złożyć sobie komputer specialnie pod bf:3. W sumie przeglądając jakoś tydzień temu odpowiedzi yojo2 w dziale "Składamy komputer - kupujemy części" byłem już bardzo bliski kupna (napiszę w skrócie) i5, 6950 i pozostałych komponentów do nowej budy. Ale niestety stwierdziłem że poczekam jeszcze i zakupie to jakoś 2tyg przed premierą bf3, myślałem że może jeszcze coś stanieje... A tu jak na złość euro podskoczyło do 4.40 praktycznie, co miało odbicie na cenach elektroniki. Coś koło 15% w górę potrafiły niektóre części podskoczyć. Teraz euro delikatnie spadło do 4.30 no i lekko ceny też spadły, ale niestety nie powróciły do poprzedniego stanu :( No to zdenerwowany tym zaczełem sobie szperać po sieci szukając jakiejś nadziei na tańszy sprzęt, no i znalazłem artykuł z Komputer Świat pod tytułem "AMD. Nowe procesory A-series już w sprzedaży, FX-series w drodze" Cytuje:

Przy okazji premiery dwóch nowych A-series, wypłynęły także nowe informacje na temat głównego jesiennego hitu w ofercie AMD, procesorów FX-series (Bulldozer). Dedykowane dla entuzjastów, pod koniec września zaczną napływać do tzw. kanałów dystrybucyjnych. Za tym hasłem kryją się dostawy skierowane bezpośrednio do dystrybutorów i dalej do detalistów. Oznacza to, iż zaplanowana na październik premiera wydajnych 8-rdzeniowych procesorów AMD, najprawdopodobniej nie zaliczy kolejnego poślizgu.

Ponadto dużą zaletą AMD FX ma być także niska cena. Procesor z ośmioma rdzeniami zakupimy w cenie około 300 dolarów!

Cena mnie zaskoczyła, po dzisiejszym kursie będzie to 906,39zł nawet jeżeli dołożyć do tego jakieś tam marże powiedzmy 100zł to 1k za 8 rdzeni w porównaniu do intelowskiego 1k za 4 robi dużą różnicę. Więc zapewne ostro spadną ceny i5 oraz i7.

Więc mam pytanie czy opłaca się teraz kupować tą i5 za 890zł, czy może poczekać ten miesiąc i sprawdzić co wtedy się stanie z tymi procami, bo przecież nie ma opcji aby zdrożały gdy wejdzie tak tania i mocniejsza konkurencja. Aha i następne pytanie czy w ogóle będzie sens (dla gracza) zakupienia takiego buldozera z ośmioma rdzeniami? I chciałem się jeszcze pytać jak wygląda obecnie rynek kart graficznych, czy planowane są jakieś mocne premiery itp. :)

uff dziękuję za przeczytanie moich rozmyślań;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to jest 8 rdzeni, ale w teorii. W praktyce ten procesor jest zbudowany z czterech modułów, każdy po dwa rdzenie, które nie są sobie równe wydajnością. Poniekąd trzeba ten procesor rozpatrywać więc jako 4+4 rdzeniowy (4 wydajne, 4 wolniejsze). A czym jest i7-2600k? Procesorem czterordzeniowym z HT, czyli mającym 4 rdzenie ale 8 wątków... czyli właściwie również 4+4. Oczywiście ze względu na zupełnie odmienną budowę nie można tego aż tak łatwo porównać, ale fakt jest faktem - AMD FX-8XXX to nie są pełnoprawne procesory ośmiordzeniowe.

Czy będzie sens kupić Buldożera? Zapytaj się po premierze, jak w końcu się pojawi jakieś info na temat jego wydajności.... przez ostatnie tygodnie nastąpił taki wysyp różnej maści fałszywych wyników z testów, że aż szkoda gadać - wszyscy są zdezorientowani. I myślę, że do czasu premiery nic się nie wyjaśni. Z pewniejszych informacji to mogę powiedzieć, że (to informacja z blogu AMD) FXy na chłodzeniu powietrznym mają się kręcić powyżej 5GHz - czyli nieco lepiej niż statystyczny i5/i7. Nawet jeśli więc te procki będą nieco w tyle za Intelami, to może OC uratuje sprawę.

Tak na marginesie te $300 to chyba cena hurtowa jak dobrze pamiętam (przy kupnie 1000 sztuk). I nie jestem w tej chwili pewien czy zawiera VAT.

Co do kart graficznych - nie ma potwierdzonych informacji. Chodzą ploty, że AMD ma wypuścić HD7870/HD7850 (bazujące na obecnych HD6970/HD6950) jeszcze w tym roku. Gdzieś słyszałem również, że na podobny krok (tzn. wypuszczenie najpierw mid-endu, potem high-endu) ma się zdecydować nVidia.

@Melon: oficjalnie potwierdzone jest, że premiera ma nastąpić w Q4 2011. Nie jest to zbyt dokładna data, ale chociaż orientacyjnie cokolwiek mówi :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a teraz alternatywą dla i5 jest jaki procesor? Bo przeglądając składane przez Ciebie komp już od w sumie kilku tygodni widzę że króluje tam AMD PHENOM II X4 955 QuadCore 3.2GHz Black Edition (HDZ955FBGMBOX) BOX z czym że piszesz iż jest on mniej wydajny od i5 ale jest o połowę tańszy. Faktycznie jest dużo wolniejszy?

I tak wychodząc poza procesory to 6950 już się nie da modować na 6970 prawda? Bo wszędzie czytam że producenci jakoś w czerwcu zaczeli blokować zapisywanie;(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...