Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ylthin

Dziwne zachowanie komputera - prawdopodobnie wirus

Polecane posty

Dosłownie przed chwilą zainstalowana w miejsce avasta, zaktualizowana do najnowszej wersji Avira poinformowała mnie, że wykryła wirusa w pliku Launcher.exe. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że... plik ówże znajdował się w folderze z Resident Evil 5 (z covera CDA). A Akszyn raczej nie dałby zawirusowanej gry. Inne tytuły z covera (np. DMC 3 i 4, BloodRayne 2 czy King's Bounty) nie sprawiały zresztą problemów (chyba, że coś sama spartoliłam i w związku z tym wysypywał mi się plik .exe - ot, los moderki).

Wcześniej nie otrzymywałam też żadnych komunikatów odnośnie tego pliku.

Równocześnie mój system (Win Vista Home Premium 32-bit SP 2) wykrywa niezidentyfikowaną sieć bezprzewodową - nawet (a raczej zwłaszcza), gdy przełącznik sieci bezprzewodowej/bluetooth (korzystam z laptopa) jest ustawiony na "Off".

Ponadto system działa dziwnie ociężale, nawet jak na Vistę. Programy typu Xfire czy Energy Management ładują się wolno, podobnie dzieje się z reagowaniem na niektóre polecenia - ot, choćby na otwieranie folderów.

Uprzedzam, że system jest regularnie aktualizowany, nie dalej, jak niecałe 2 tygodnie temu defragmentowałam dysk (osobnym narzędziem, Defragmentator na Viście nadaje się do tego, żeby go sobie o kant czterech liter potłuc), planuję też wyczyścić rejestr i dysk z użyciem CCCleaner'a.

Jakieś pomysły? I jakiego antywirusa mogę używać w miejsce Aviry (prócz avasta, AVG czy innych)?

EDIT: Avira wykrywa "TR/Crypt.XPACK.Gen2". Cokolwiek to jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wirus. Po prostu plik exe jest jakoś zaszyfrowany i część antywirusów traktuje to jako potencjalne zagrożenie, ale w większości przypadków to fałszywe alarmy.

Może tak, ściągnij i uruchom program OTL. We wszystkich sekcjach ustaw opcję Użyj filtrowania, następnie kliknij Skanuj. Po jakimś czasie w notatniku otworzą się dwa logi, które wrzuć na wklej.org, a na forum daj do nich linki. Zobaczymy jak tam system wygląda. Mi to raczej na szkodniki nie wygląda, ale przyczynę warto by było znaleźć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom OTL i kliknij przycisk Sprzątanie.

Nie widzę jakichś poważniejszych błędów. Szkodników też nie widać. To, co się rzuca w oczy, to to, że pozostał zapis po jednej usłudze Aviry. Ten program powinien ten problem rozwiązać.

Możesz spróbować wyczyścić pamięci tymczasowe programem Temp File Cleaner (TFC), a następnie zdefragmentować porządnie dysk. Defragmentację najlepiej przeprowadzić programem UltraDefrag (zainstaluj wersję 5.0.0 Beta 3) w trybie boot (wtedy defragmentowane są również pliki, których normalnie nie można zdefragmentować). By włączyć skanowanie w trybie boot, należy ustawić opcję Ustawienia > Skanowanie podczas rozruchu > Włączyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa sieć może się czasem pojawiać. Czasem jest to spowodowane różnymi programami, a czasem - sygnałem. Raczej nie ma się co martwić.

Co do ew. wirusa w rozmaitych launcherach, to nie ma się co bać, o ile korzysta się ze sprawdzonych płyt. Mnie w kupionym egzemplarzu Kronik M&M pojawiał się wirus, a po skonsultowaniu - uznałem, że to bujda na kółkach. Tak też się okazało.

Także również polecam jakieś przeczyszczenie rejestru i tempów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@behemort - rzecz w tym, że z przełącznikiem sieci bezprzewodowej na "Off" sprzęt nie ma prawa wykrywać żadnej sieci bezprzewodowej. Koleżanka, która jest nieco bardziej obcykana w temacie (i ma Vistę) mówi, że to wynik zainstalowania aktualizacji na Viście z zawartym w niej błędem - po zahibernowaniu komputera OS wariuje i wyświetla nieistniejącą sieć.

@Sevard - wyczyściłam dysk i rejestr za pomocą CCleanera. AVG dwukrotnie skanował dysk i nie wykrył problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard - wyczyściłam dysk i rejestr za pomocą CCleanera.

CCleaner nie radzi sobie z usuwaniem części rzeczy, z czym radzi sobie TFC. Czyszczenie rejestru na krótką metę nie poprawia wydajności, a na dłuższą ją obniża (większa fragmentacja rejestru). Jeśli chcesz się bawić z rejestrem, to zrób jego kopię (np. za pomocą programu ERUNT), a następnie go zdefragmentuj (tu można użyć programu NTREGOPT lub QuickSys RegDefrag). Zrobienie kopii jest obowiązkowe, bo jeśli coś pójdzie nie tak, to bez niej będzie po systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...