Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pysio

Problem z kartą graficzną, prawdopodobnie

Polecane posty

Witam.

Dziś rano uruchomiłem komputer, posprawdzałem coś w Internecie, uruchomiłem Minecrafta i pograłem z pół godzinki. Nagle on zawiesił się i na ekranie było widać tylko kolorowe paski. Komputer nadawał się do resetowania. Więcej na filmie poniżej.

http://www.youtube.com/watch?v=OKLefR2uXuk

Ram, procesor, płytę główną wymieniałem z miesiąc temu. Prawdopodobnie może to być wina 3 letniego Asusa GeForce 9800 GT Ultimate. Co prawda tamte podzespoły wymieniałem pod BF3 to i tą kartę graficzną wkrótce czeka namiętne rozkładanie się w pudełku w szafie ale wiecie jak to jest, bez komputera jak bez ręki :/

Czekam na wasze diagnozy, propozycje czy to się nadaje już tylko do wymiany czy da sie naprawić, a może piekarnik :). Może to w ogóle nie wina grafiki tylko czegoś innego?

Grafika : Asus GeForce 9800 GT Ultimate

Proc: AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3.2 GHz

Ram: Goodram 2x2 GB 1333 MHz

Płyta: G. Gigabyte 870A-USB3

Zasiłka: Chieftec 500W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdjąć wszystko co się da. Przed włożeniem do piekarnika koniecznie obejrzyj jakiś poradnik jak to robić, bo ryzyko uwalenia karty na amen jest spore.

Aczkolwiek ja bym zaczął od gruntownego przeczyszczenia karty (bo aktualnie się przegrzewa), a metody tak inwazyjne jak piekarnik pozostawiłbym na sam koniec.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem i nie bardzo to poszło :/ Troszkę ciekawych rzeczy w środku znalazłem.

08092011343.th.jpg

08092011341n.th.jpg

08092011340.th.jpg

08092011337.th.jpg

08092011335.th.jpg

Oczywiście żeby nie było za lekko miałem akcje z wiertarką i rozwiercałem jedną śrubkę bo jakiś złośliwiec tak mocno przykręcił że ukręciłem.

Po złożeniu i uruchomieniu komputera temperatura to:

odpalenie.jpg

po 30 minutach bez żadnej pracy

po30minutach.th.jpg

W momencie gdy piszę tego posta skoczyło już o 1 stopień, 56 -.- I stoi. Myślicie że akcja "piekarnik" coś pomoże? Co ona w ogóle mi da?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie karta też mi pada. A właściwie od czerwca :D. Mam 8800GT i miałem identyczny problem. Artefakty i zwiecha kompa. Nie mając nic do stracenia włożyłem ją do piekarnika (ok. 200 stopni na 9-10min). I pomogło! Wszystko śmigało, ale do czasu. Teraz karta mi pada (już ta metoda nic nie daje) i zamawiam nowego GTS 450. Podsumowując, kartę uda ci się uratować, ale nie na długi okres czasu. Lepiej zacząć odkładać pieniążki na nową :) Dodam jeszcze, że ta metoda była skierowana głównie do GeForców serii 8XXX, ale innego wyboru raczej nie masz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekarnik temperatur nie zmniejszy, bo i jak... a temperatury definitywnie są problemem i mogą być przyczyną artefaktów (aczkolwiek karta oczywiście może być po prostu uszkodzona). Spróbowałbym wymienić pastę termoprzewodzącą.

no chyba że naprawdę czujesz iż nic nie masz do stracenia, to próbuj piekarnika. Ale po piekarniku i tak trzeba pastę wymienić (to jest wymóg by się operacja udała).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest za bardzo wysoka temperatura, jak na procesor karty graficznej. Speed fan domyślnie zaznacza płomyczkiem wszystko co jest powyżej 60 C (można sobie to ustawić inaczej jak ktoś chce). Co do piekarnika - toż to się robi forum kulinarne :-) Żart. W każdym razie piekarnik narobi więcej szkód jak pożytku (tu trzeba punktowego podgrzania a nie całej karty - temperatura będzie najprawdopodobniej za niska żeby naprawić usterką (jeśli to w ogóle to) za to na tyle wysoka żeby prawdopodobnie uszkodzić kartę. Rosyjska ruletka. Daj screen z GPU-Z - powinny być tam temperatury pamięci jak dobrze pamiętam (bo tu bardziej na pamięć wygląda nie na procesor).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że z tym płomykiem Speedfan przesadza, niemniej te 55-60C w spoczynku dla karty graficznej mało nie jest. Pod obciążeniem prawdopodobieństwo przegrzewania się jest wysokie.

Zgadzam się również że piekarnik to trochę ryzykowna metoda, ale naprawdę dużo osób naprawiło w ten sposób swoje karty. Oczywiście że to będzie naprawa tymczasowa, ale pomóc może.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... wygląda to trochę dziwnie. Wg GPU-Z karta nie przechodzi w tryb oszczędzania energii - może stąd te wysokie temperatury w idle. Jeśli możesz ściągnij HWMonitor, pograj kawałek w jakąś grę (jeśli stabilność karty na to pozwala) i zobacz do ilu maksymalnie się rozgrzała karta (HWMonitor rejestruje maksymalną temperaturę). Być może jednak temperatura nie jest problemem.

Co do cen to mówiłem o ogóle kart. W przypadku HD6770 tanie i dobre są Vertex3D (a z droższych np. Sapphire lub Gigabyte), w przypadku HD6790 dobre są Sapphire i XFX, chłodzenie Vertexa3D sprawdza się już tutaj trochę gorzej ale jako że jest tańszy to mu można wybaczyć (w przypadku HD6770 chłodzenie Vertexa jest w porządku).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro karta się wiesza w BF od razu, to może jednak nie o temperatury tu chodzi... bo też widać że w Strongholdzie się nie nagrzała. Przepraszam za zbyt pochopny osąd w takim razie.

W takim układzie może i faktycznie karta jest uszkodzona, bo mi już pomysłów brakuje (acz niech się wypowiedzą inni).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W minecrafcie też się wiesza po paru sekundach grania.ehhhh...tak czy siak, dzięki za pomoc i zainteresowanie. Karta będzie wymieniana. Na jaką, to już założę jutro osobny temat bo mam jeszcze parę pytań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikonki speedfan są nieco... enigmatyczne, gdyż po odpaleniu gry w oknie potrafił pokazywać mi płomyk przy temp. karty graficznej gdy ta się nagrzewała do swojej typowej temperatury w stresie, a gdy temperatura przestala rosnac to płomyk zamieniał sie w czerwoną strzałkę, mimo że temperatura nie spadła choćby o jeden procent.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows chyba odrzucił ta kartę. :D Mam rozdzielczość teraz 800x600, 4 paski na monitorze a w menedżerze urządzeń przy "Karty graficzne" jest wykrzyknik. Stan uzrądzenia: "System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)

Kliknij przycisk Wyszukaj rozwiązania, aby wysłać dane o tym urządzeniu do firmy Microsoft i sprawdzić, czy jest dostępne rozwiązanie." Chyba już padło na amen bo w speed fan nie mam juz nawet GPU :D

A zapomniałem dopisać. Nowa karta już do mnie idzie. Starej zrobię gablotkę i pomnik. Można zamknąć. ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...