Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

siex

Ciagly reset kompa...

Polecane posty

Witajcie, po raz kolejny mam problem ze swoim slrzetem i po raz kolejny prosze forumowiczow o pomoc...

na poczatek moja specyfikacja:

plyta asus p5q

proc c2d e8400

grafika gigabyte hd 8670 oc (wczesniej asus hd8470)

4 gb ddr2 (2x1 geil ultra, 1x2 noname)

zasilacz aerocool e80 500W

Otoz problem jest dosc dziwny.

wymienilem niedawno grafike(hd4870 na hd 6870), a wraz z nia zasilacz na mocniejszy(z neotec magnus 400w na aerocool e80 500W).

Wtedy pojawil sie 1 zgrzyt komp zaczal sie resetowac, jednak po wywaleniu starych sterownikow wszystko bylo ok. do czasu.

podkrecilem proca do 3,6 ghz. stabilnosc sprawdzona w orthosie, 3dmarku no i na garch. wszystko bylo ok przez jakis tydzien.

wczoraj komp sie zamoczynnie zresetowal, byl w stanie spoczynku. zaniepokoilo mnie to i odpalilem skan systemu w kasperskim po pol godzinie nastepny reset.

dzis kompa nie dalo sie odpalic, ciagle resety. raz podczas ladowania windowsa raz po 2 minutach a raz komp nawet nie zdazyl "piknac"

zamontowalem stara grafike,

wyciagnalem 2 kosci ram, zostala 1kostka i system ruszyl

po 10 minutach dodalem 1 kosc ramu - wszystko ok, nastepnie dodalem ostatnia(dokupiona stosunkowo niedawno, jakis noname chyba, pozostale 2 to geile ultra pomaranczowe) i znowu resety. kosc wyciagnalem. komp sie zaladowal ale niespodziewanie po jakis 10minutach

znowu reset!

dodam ze resetowalem bios poprzez wyciagniecie bateryjki i zaladowalem ustawienia standardowe.

juz sam nie wiem co o tym myslec. pomozcie prosze.

przepraszam za brak polskich znakow i ewentualne bledy - pisze z telefonu :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mecz:D

ogolnie komp sie pozbieral puki co. przeinstalowalem stery od grafy i wyminilem baterie na plycie glownej. Kaspersky wykryl jakies 2 syfy. odlaczylem rowniez regulator obrotow wiatrakow.

czy bateria mogla spowodowac takie zachowanie...?

i czy moglo byc ono spowodowane oc proca? moze ram nie wytrzymywal?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem dzis nagle powrocil. po wlaczeniu kompa pochodzil 2 min i reset...

ma ktos jakies pomysly?:/

edit

podlaczylem kompa pod inny zasilacz i dalej resety...

czy problem moze byc "programowy"?

no nic zostala mi chyba tylko mozliwosc podpiecia innego twardziela

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli reset występuje nawet podczas procedur POST (przed załadowaniem systemu - a pisałeś że "raz nawet pisnąć nie zdążył") to podejrzanymi są w pierwszej kolejności zasilacz, następnie płyta główna. Najpierw powróć do fabrycznych ustawień (pisałeś, że robiłeś OC, może trzeba będzie zrobić jeszcze raz ale nieco mniej) po czym sprawdź stabilność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up:

może za mocno podkręciłeś procek a przy najmniej na ten zasilacz za dużo

A co jest nie tak z tym zasilaczem? Jesteś to w stanie wyjaśnić?

PS. Istnieje coś takiego jak przecinki i kropki.

@wszyscy:

Jako że to drugi podobny post w krótkim odstępie czasu, jedna mała prośba - zanim napiszecie coś w stylu "część X to złom" (zwłaszcza zasilacz), zdobądźcie choć trochę wiedzy na jej temat. To, że jakaś marka nie jest wam znana nie znaczy, że jest kiepska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to drugi podobny post w krótkim odstępie czasu, jedna mała prośba - zanim napiszecie coś w stylu "część X to złom" (zwłaszcza zasilacz), zdobądźcie choć trochę wiedzy na jej temat. To, że jakaś marka nie jest wam znana nie znaczy, że jest kiepska.

Właściwie chodziło mi o to, że objawy pasują najbardziej do awarii zasilacza, stąd tak naciskałem na podmianę. Kolega zasilacz podmienił, więc następnym podejrzanym jest płyta główna (a konkretniej układ zasilania procesora). Jest możliwe jeszcze wiele przyczyn ale te są najbardziej prawdopodobne (przy np: uszkodzonej pamięci częstsze będzie zawieszanie, przy awarii dysku zawieszanie lub reset ale programowy - w wyniku blue screena). Teraz (zasilacz podmieniany, prawdopodbieństwo że obydwa zawiodły znikome - chociaż żeby nie było - nie zerowe) sprowadziłbym komputer do ustawień fabrycznych (było pisane że miał OC) i sprawdził stabilność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@helmud7543:

Do Ciebie pretensji nie mam, tym dobrym zasilaczom też się awarie zdarzają i rozumiem twą propozycję podmiany. Przestrzec chcę jedynie innych przed pochopnym ferowaniem wyroków. Dwukrotnie w temacie padło stwierdzenie, że zasilacz jest kiepski, podczas gdy z testu (to akurat wersja 600W, ale platforma ta sama) wynika, że największe zarzuty to okablowanie + sprawność poniżej 80% przy pełnym obciążeniu.

czy problem moze byc "programowy"?

Nie wykluczone. Nie zaszkodzi sprawdzić komputer pod kątem występowania błędów systemu oraz szkodników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Szczerze mówiąc, to nieszczególnie wygląda to na problem software'owy, jeśli reset potrafił się trafić nawet podczas POSTu.

RAMki były sprawdzane MemTestem? Najlepiej chyba ściągnąć i zrobić bootowalną płytkę z PartedMagic - jest tam kilka bardzo fajnych narzędzi, m.in. MemTest i MHDD, który też się może przydać do testów.

Zrób sobie tę płytkę i odpal MemTest (menu bodaj Extras) na kilka godzin lub do wystąpienia problemów. Opisz, jak poszło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze tego posta juz 3 raz, 2 razy ktos zadzwonil i sie pokasowalo:/

Ok, do rzeczy:

Niestety, podlaczylem kompa pod inny dysk z systemem i nic to nie dalo.

Kurcze, watpie ze oc moglo zaszkodzic temu procowi, ludzie pisza, ze dochodza do 4ghz na stockowym chlodzeniu, a ja mam troche lepsze. No i w 100% stesie wszystko bylo ok. Ale moge sie mylic.

Jak juz wczesniej pisalem, podlaczylem kompa pod inny zasilacz oraz powrocilem do ustawien fabrycznych w biosie.

Jesli chodzi o zasilacz, to chyba nie jest az taki zly? Przed zakupem czytalem jego recenzje i rozne opinie na forach.

Wiec zostaje plyta glowna lub procesor.

Dalo by sie to jakos ustalic?

ew. ram, ale to musialyby poleciec wszystkie kosci naraz Oo

Jescze jedno pytanie. Poprzedni zasilacz mial jeden kabelek z wyjsciem 4 pinowym, podlacza sie go w lewy gorny rog plyty. Nowy zasilacz ma 2 takie wyjscia i rzeczywiscie na plycie sa 2 takie sloty(?)

obok siebie, wiec podlaczylem oba.

Do czego one sluza?

@Alaknar

Dopiero teraz przeczytalem twoj post. Dzieki za rade, tak zrobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze jedno pytanie. Poprzedni zasilacz mial jeden kabelek z wyjsciem 4 pinowym, podlacza sie go w lewy gorny rog plyty. Nowy zasilacz ma 2 takie wyjscia i rzeczywiscie na plycie sa 2 takie sloty(?)

obok siebie, wiec podlaczylem oba.

Do czego one sluza?

Jest to dodatkowe zasilanie procesora.

Jesli chodzi o zasilacz, to chyba nie jest az taki zly?

Platforma HEC TE-2WX, jakościowo dobra, użyta również w Tacens RIV i Thermaltake Purepower. 444W @12V w tym modelu. Z resztą w mym poprzednim poście masz link do testu wersji 600W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjasnienie. To dodatkowe zasilanie wykorzystuja jakied konkretne proce? Dobrze, ze sa oba kable podlaczone?

Wydaje mi sie, ze ten sam test ogladalem przed zakupem zasilacza :P

Zaraz przeprowadze memtesta. Puki co zmienilem ustawienia w biosie co do ramu z auto na takie jakie sa podane na ramie geila. kosc noname wyciagnalem.

Narazie juz ponad 5min uruchomione windowsowe "starup repair" i narazie nie bylo reseta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A testowałeś z tą kością no-name, czy bez niej? Bo wcześniej pisałeś, że po jej wyjęciu komp zaczął chodzić raczej sensownie, prawda?

Sprawdzałeś, czy bez tej kości system działa stabilnie?

Aha, jeszcze znajdź instrukcję płyty głównej, znajdź dokładne nazwy kości RAM, jakie masz wetknięte i sprawdź, czy są kompatybilne z płytą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja objawy miałem podobne - komputer się cały czas resetował (zaraz po włączeniu do kilku minut). Po wymianie zasilacza na mocniejszy komputer chodził dobrze 2-3 dni, po czym problem znowu występował. Zasilacz zmieniłem na mocniejszy, sytuacja się powtórzyła. Na próbę ponownie rozkręciłem kompa i przepiąłem kable. Po skręceniu komputer działał bezproblemowo 3 dni. W momencie kiedy nie chciał się włączyć (resety), poruszałem kabelkami i komputer ruszył.

Dla mnie ewidentnie to była wina płyty głównej, sprawdź, może podobnie jest u ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziś problem się znowu pojawił i samo ruszanie kabelkami nie pomogło, komputer dalej się wieszał. Przepiąłem ponownie wszystkie kable i komputer chodzi. Płyty głównej nie wymieniałem, u mnie też przez 4 lata było wszystko w porządku, problem miałem mniej więcej od roku.

Szkoda, że ci to nie pomogło, widocznie wina leży gdzieś indziej, a może płyta jest bardziej uszkodzona. Nie jestem znawcą, nie chcę cię w błąd wprowadzać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko, dzieki za wiadomosc.

Chyba siegne po pomoc informatyka. Zeby byla 100% pewnosc.

Ciekawi mnie tylko czy bedzie sie to dalo naprawic, czy kupic nowke:/

Napisze jak bedzie cos wiadomo. Jakby ktos mial jeszcze jakis pomysl, to prosze sie nie krepowac :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...