Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kuba114

Rozwiązany: Wysoka temperatura - Radeon HD 4770

Polecane posty

Otóż jest taki problem - mam wysoką, 60 *C, temperaturę na karcie graf w spoczynku. Co ciekawe, w największym ścisku, np na Metro 2033 na dx 10, po ok godzinie grania, podciąga tylko do 64 stopni - więc źle chyba nie jest.

Wcześniej (dziś rano) temp była podobna (bodaj 58-59 stopni) więc pomyślałem, że to dużo - choć w sumie nie patrzyłem na necie jaka jest prawidłowa temperatura na tą kartę. Więc wziąłem się za wymianę pasty. I tak:

- przeczyściłem dokładnie alkoholem i grafe i cooler (cooler standardowy jaki zakładają na XFX - myślę, że nie taki zły)

- nałożyłem pastę (wiem jak się nakłada, cieniutką warstwę), roztarłem takim specjalnym "patyczkiem" co był dołączony z pastą (jego też w alkoholu wymaczałem) - pasta, wiem, kupa (tak mi się wydaje bo nic o niej nie znajdę na necie - ale lepsza taka niż zapieczona stara :D) Ag Silver - choć cena 25 zeta za 3g to dziwne jak na taką nijaką pastę :P

- założyłem i dobrze skręciłem chłodzenie

Dodam, że to samo robiłem z procem (Phenom X2 550 BE), który miał w spoczynku 31 stopni, teraz ma około 26.5 - więc tu jest ok, zmalała temperatura nawet jak pasta jest od jakichś 5 godzin - choć to może być zasługa wymiana coolera boxowego na Arctic Freezera.

Wie ktoś, jaka może być tego przyczyna? Dodam, że karta pracuje na standardowych zegarach i wentylator działa w najlepszym porządku. Obudowa ma wewnątrz 5 wentylatorów dodatkowych i zrobiony porządny obieg powietrza, w dodatku jest tyle co wyczyszczona, więc to napewno nie jest tego powodem.

Parę miesięcy temu (w okolicy zimy) miałem gdzieś koło 52 stopni - ale wtedy, wiadomo, było o wiele chłodniej to i temperatura kompa była niższa.

Komp (jakby się przydało) :

Proc : Phenom X2 550 BE

Ram : 2GB Goodrama 1333

Płyta : Asrock M3A770DE

Grafa : w tytule :P

Zasilacz: Chieftec 450W

Winda - Win 7 Enterprise Sp1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, problem w sumie rozwiązany, ale do tego za moment.

Zrobiłem sobie po napisaniu wcześniejszego posta test FurMarkiem, to by grafę obciążyć. Efekt był, co najmniej, niespodziewany - temperatura z 62 stopni w ciągu 10 sekund skoczyła mi na 90, w kolejne 5 prawie dobiła do 100 - na 98 zatrzymałem test.

Po tym rozebrałem znów grafę, wyczyściłem z pasty, nałożyłem znów (ciut więcej niż wcześniej) i dokręciłem mocniej chłodzenie. I voila, magicznie temperatura w spoczynku spadła z 62 do 46. Co lepsze, podkręciłem zegary karty o jakieś 20% i cisnąłem ją w FurMarku przez ponad 30min - temperatura dobiła maksymalnie do 76 stopni i to przy wymuszonej szybkości wentylatora na 50%.

Także myślę, że albo problemem było za mało pasty albo (co wydaje mi się bardziej prawdopodobne) za słabe przykręcenie chłodzenia - wydaje mi się, że chłodzenie i karta się nie stykały i karta jechała bez chłodzenia kompletnie.

Melon co do twojej odpowiedzi - na reinstalacje sterów nie było w sumie potrzeby i tak, ponieważ robiłem system jakieś 5 dni temu i instalowałem najnowsze stery Ati + Directx'a tylko raz - więc o burdelu nie ma mowy. Wybacz, że nie wspomniałem, że komp świeży po formacie - jakoś nie przeszło mi przez myśl to, że to może mieć znaczenie.

Temat, prawdopodobnie, do zamknięcia - chyba że ktoś będzie miał jakieś pytania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...