Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

JohnCena32

Przegrzewający się komputer

Polecane posty

Witam

Ostatnio kupiłem komputer na części.Sam go złożyłem i niby wszystko fajnie działa, ale przy grze w wiedżmina 2 strasznie się nagrzewa, nawet po dziesięcio-minutowej grze.

Screen zrobiony świeżo po wyłączeniu gry

post-131894-1313742896_thumb.png

I przy przeglądaniu internetu

post-131894-1313743023_thumb.png

Na procesorze (Intel core i5 2500k) mam oryginalny wiatrak. Dwa wiatraki w obudowie (mam jeszcze miejsce na dwa) oraz posiadam kartę geforce gtx 470 wersję z jednym wiatrakiem i zasilacz 550W.

Możliwe, że tak się przegrzewa przez złe podłączenie, czy to problem ze sprzętem?

Raz też karta graficzna osiągneła temperaturę 92 stopni, a dzisiaj w trakcie gry zrobiły się szare plamy na ekranie i na monitorze wyskoczył napis ,,Błąd urządzenia'' lub coś podobnego (już nie pamiętam), po czym odłączyłem szybko prąd, więc screena nie mam.

Proszę o pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, maksymalna temperatura tej karty graficznej to 105C więc nie daleko byłeś od poziomu krytycznego, na twoim miejscu zrobiłbym coś z chłodzeniem dokupił wiatraczek skierowany na kartę graficzną. Wyrzuciło Ci z błędem ponieważ system bronił przed uszkodzeniem sprzętu, kable cóż niewiele w tej sprawie się mogę wypowiedzieć to już niech eksperci powiedzą, generalnie na taki sprzęt potrzeba większego chłodzenia i wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie według mnie tego wszystkiego.

Wymień zasilacz na lepszy ponieważ całą moc przeznaczyć musi praktycznie na kartę graficzną gdyż jest ona bardzo wymagająca i wymaga 550W zasilacza. Radziłbym Ci kupić nowy zasilacz lepszy od tego problem sam zniknie gdyż dostarczy on komputerowi więcej mocy, będzie moc na chłodzenie będzie moc na kartę graficzną, kupując taki sprzęt powinieneś pomyśleć i kupić lepszy zasilacz aby wystarczało mu energii na zasilenie wszystkiego. Sama karta go zżera praktycznie a co z resztą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moim zdaniem tutaj może chodzić o kwestię zasilania. Najlepiej będzie jeśli podasz pełną konfigurację komputera, wtedy można będzie obliczyć ile mocy pobiera komputer. Możesz też sprawdzić podczas kilkuminutowej gry, czy przypadkiem zasilacz nie jest ponadprzeciętnie ciepły. Jednak osobiście uważam, że problem może mieć kilka przyczyn.

Dlatego miałbym kilka pytań:

1. Napisałeś, że sam składałeś komputer. Czy już kiedyś samodzielnie dokonywałeś montażu? Możliwe, że chłodzenie (tylko CPU, bo GPU jest już zamontowane w standardzie) jest źle zamontowane.

2. Czy komputer ma odpowiedni przepływ powietrza. Za mały odstęp od ściany lub biurka, może utrudnić cyrkulację powietrza.

3. Jakiej marki masz ten zasilacz? Jeśli jest to zasilacz typu no-name, to jestem prawie pewien, że to jest przyczyną problemów z prostej przyczyny. Komputer przegrzewa się, bo nie dostaje odpowiedniej mocy. W tym przypadku należy niezwłocznie wymienić zasilacz. Chociaż, nawet w przypadku markowego zasilacza, według mnie należałoby obliczyć całkowity pobór mocy wszystkich elementów komputera. Wtedy można by było stwierdzić, czy przypadkiem nie brakuje mocy. W stanie spoczynku komputer nie pobiera tyle mocy, co podczas obciążenia. Ponadto, karta wymaga minimum 550W, kupując zasilacz, należy dokonać zakupu z zapasem mocy (w tym przypadku najlepiej 600-650W). W tym przypadku jestem w 85% pewien, że to zasilacz stoi za problemem. Jednak poczekam na Twoją odpowiedź.

@JohnKramer

1.To pierwszy mój komputer, który samodzielnie złożyłem, ale jak włączyłem go pierwszy raz włączyłem, miał zdjętą boczną obudowę i widziałem, że chłodzenie działa.

2.Tak komputer ma przepływ powietrza, ponieważ stoi z dala od szafek i ścian.

3. Zasilacz posiadam marki XFX, a dokładna nazwa to XFX Core 550W 135mm 80+.

W razie czego wypiszę wszystko co mam:

Procesor Intel CORE I5 2500K 3.3GHz

Karta graficzna Zotac GeFORCE GTX 470 1280MB DDR5 320 bit

Płyta główna MSI P67A-C45 (B3) Intel P67 LGA 1155

2x Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9

Napęd Samsung SH-S223C SATA CZARNY BULK ASAP

Dysk Western Digital Caviar GP SATA II 500GB 7200rpm 32MB

Tak na marginesie, jak złożyłem PC, to nie podłączyłem jednego wiatraka od chłodzenia obudowy. Później domyśliłem się, że go przeoczyłem i podpiąłem do płyty głównej.W programie SpeedFan nie jest już pokazywany procesor(załączone przy pierwszym poście screeny były zrobione przed podłączeniem drugiego wiatraka). Możliwe, że już się normalnie chłodzi się procesor?

P.S Ale jak by co to karta grzeje się tak jak wcześniej, więc problem dalej jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o procesor to jego temperaturę najlepiej sprawdzić zwykłym miernikiem do pomiaru temperatury. Jeżeli go nie masz, to możesz użyć zewnętrznego programu to pomiaru temperatury proca i karty graficznej - np. Aida64 Extreme, a do karty graficznej najlepsze będą sterowniki :

post-18431-1313773188_thumb.jpg

A co do procesora, to ustaw sobie w biosie alarm na np. 80C dla procesora i kiedy ten ją osiągnie, to włączy się alarm z głośniczka systemowego.

:smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest napewno dobrze podłączony(do gniazdka CPUFAN). Radiator też jest dobrze doczepiony, sprawdziłem wczoeraj.Pasta na CPU jest, ponieważ była tam od razu, ale jak warto, to mogę kupić porządną.Nie sprawdzałem tej karty w biosie, bo nie pamiętam jak się go włącza, ale na pewno używa gtx 470, ponieważ Wiedźmin 2 działa mi na ultra i się nie przycina.

Nie cytuj takich kobył, jeśli odpowiedź to dwie linijki ;).-org

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilacz, to jest on markowy. Jednak do tego komputera przydałby się zasilacz o mocy 600-650W.

Nie przesadzajmy. Tu nawet 500W spokojnie by wystarczył. Karta pod największym, niespotykanym w grach obciążeniem (testy stabilności) ciągnie max. 230W. Ten XFX ma na linii +12V 528W, nie ma możliwości by miał za mało mocy.

Główny problem jaki tu widzę, to wysoka temperatura procesora wynikająca zapewne ze źle zamontowanego lub wadliwego chłodzenia tegoż.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JohnKramer

Obudowa ,,SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD BT-410''. Wydaje mi się, że jest bardzo przewiewna, a co do chłodzenia, to może ono być wadliwe, jak się wiatrak kręci?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wie ktoś może o co co jest z moją kartą graficzną? Wydaje mi się, że to jest chwilowo większy problem, gdyż nagrzewa się do 90C

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JohnKramer

W jednym z postów napisałem,że po podłączeniu drugiego wentylatora obudowy cpu zniknęło ze speedfana. Sprawdziłem programem AIDA64 Extreme Edition i pokazoał, że mam dobrą temperaturę.

A co do karty graficznej, to możliwe jest, uszkodzona, skoro osiąga temperaturę 92 stopni C, choć chłodzenie działa? Bo jak coś to mam ją na gwarancji i nie wiem, czy konieczna nie jest reklamacja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne błąd programu; swego czasu SpeedFan brał temperaturę bodajże chipsetu z nikąd, pokazując stale 120 stopni Celsjusza. Można się przekonać organoleptycznie, jeśli jakaś część jest tak nagrzana, to szybko się poparzymy 2.png.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...