Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KamcioKowal

Gry komputerowe a islam

Polecane posty

Od dawna nurtuje mnie ten temat i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi (nawet, o zgrozo, wujek google nie pomaga).

Temat jest niszowy i nie zdziwię się jeśli ten topic zniknie w otchłani forum.

Czy ktokolwiek ma pojęcie o

Grach komputerowych w świecie muzułmańskim: co mówi o nich religia, czy są jakieś restrykcje, w CO grają bliskowschodni ludzie, jak bardzo popularny jest gaming. czy mają jakieś portale/magazyny growe i czy były kontrowersje z rami-o-strzelaniu-do-talibów? :D

Ten temat to dla mnie prawdziwa czarna dziura, IMHO bardzo fajnie by się sprawdził w publicystyce CDA.

Ciągle słyszę o gamingu w Europie, w Ameryce, w Azji Wschodniej, ale przecież Bliski Wschód i świat muzułmański nie jest straszliwie zacofany i na pewno znalazłoby się tam parę milionów graczy.

Zresztą, grając w Call of Duty 2 (i w mniejszym stopniu, w czwórce) bardzo często spotykałem Turków z tych ich śmiesznymi literkami ;)

Czy ktoś przebywał dłuższy czas na bliskim wschodzie, bądź ma tam rodzinę/ znajomych/ sam jest muzułmaninem (przecież nie jest to dziwne czy rzadkie) i mógłby mnie/ nas oświecić JAK POSTRZEGANE SĄ GRY PRZEZ MUZUŁMANÓW?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych odłamach islamu nawet gra w szachy jest zakazana, hehe. Ogólnie jest tak: granie, które odwraca uwagę od Allaha (a więc praktycznie prawie każda gra), jest jeśli nie grzechem, to przynajmniej stratą czasu, zatem przemysł gier video nie ma żadnego wsparcia władz państw w których islam jest oficjalną religią, a wręcz odwrotnie władze są mu niechętne. Turcji bym w to nie mieszał, gdyż jest to państwo świeckie i aspirujące do UE, a więc tam to wygląda w miarę podobnie jak w każdym innym kraju. Inny aspekt tematu porusza ten artykuł: klik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat i może jest ciekawy, ale bardziej pasowałby do Action Maga niż do działu publicystycznego w CD-A. Dlaczego? Religia. Czasopismo CD-Action to nie Fakt i czego, jak czego ale polityki i religii tam nie powinno być (mówię o artykułach, bo wiemy że w komentarzach, gamewalker'ach pojawiały się sugestie polityczne).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego, jak bardzo religijne jest dane panstwo. W przypadku krajow muzulmanskich swieckich (lacznie z najbardziej swiecka Turcja, ale i np. ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Kuwejtem) nie ma problemu z ogladaniem TV czy graniem. Co innego w ortodoksyjnych krajach muzulmanskich bedacych republikami islamskimi, gdzie duchowni maja olbrzymi wplyw na decyzje wladzy, a religia stanowi o prawie i zasadach zycia codziennego. W takim przypadku praktycznie kazda forma rozrywki jest zabroniona, bo w mniejszym badz wiekszym stopniu odciaga ludzi od najważniejszego, czyli praktykowania wiary i przestrzegania surowych zasad moralnych narzucanych nie tylko przez Koran, ale i duchownych, ktorzy go interpretuja. Warto tez nadmienic, ze w tych krajach wiekszosc wytworow Zachodu, wlaczajac w to styl zycia, kulture, nauke, mode, literature czy wlasnie rozrywke jest uznawane za dzielo szatana. W ortodoksyjnych republikach islamskich jesli cos jest swieckie, to zazwyczaj jest uznawane za przynajmniej niewlasciwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...