Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DeMola

Wydajność i stabilność mojego zestawu

Polecane posty

Głównym problemem i pytaniem jest tu stabilność, więc pomyślałem że temat nie będzie się nadawał do subfora "Podkręcanie".

Pytanie o podkręcaniu jest tak przy okazji :)

Witam. Chciałbym lekko wzmocnić mój zestaw odblokowując dodatkowe rdzenie i leciutko go podkręcając:

Procesor - AMD Phenom II X2 545 @ AMD Phenom II X4 B45

Grafika - Palit GeForce GTX260 896 MB DDR3 448bit core 216

Zasilacz - Amacrox Warrior AX450

Płyta Główna - Gigabyte GA-MA770T-UD3P

Tak więc. Jak widać procesor udało mi się odblokować ale mam kilka pewnych wątpliwości czy działa całkowicie stabilnie.

Sprawa Pierwsza. W programie HWMonitor pokazuje mi że Procesor maksymalnie żre 178,20 W. Czy nie jest to zbyt zawyżona wartość ?. W CPU-Z program pokazuje Max TDP - 158 W.

Programem OCCT dosyć niedawno testowałem stabilność około półtorej godziny i nie wykazało żadnych błędów.

Sprawa druga. Jak sprawdzić temperaturę Procesora ?. Niestety po odblokowaniu rdzeni, HWMonitor pokazuję wartość 0 stopni celsjusza.

Sprawa trzecia. Do jakiej wartości mogę podkręcić procesor aby chodził stabilnie na BOXowym chłodzeniu, bez zmiany napięcia ? Nie chodzi mi tu o żadne bicie rekordów tylko przynajmniej lekką zwyżkę wydajności.

Sprawa czwarta. Czy zasilacz Amacroxa 450W nie sfajczy się jeśli będę pracować na 4 rdzeniach ?

I ostatnia Sprawa piąta. Gdzie mogę sprawdzić, ile obecnie W żre mi karta graficzna. ( miło by było poznać jakiś programik bo niestety HWMonitor i CPU-Z nie pokazują mi tego )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Skoro OCCT nie wykazał błędów, to dziwne wskazania TDP możesz z czystym sumieniem olać.

2. Tu jest zagwozdka... Niestety to, że czujniki po odblokowaniu rdzeni nie działają to jest standard. Może Speedfan odczyta temperaturę, ale głowy uciąć nie dam.

3. Ciężko dokładnie powiedzieć, musiałbyś się samemu przekonać. Póki procesor się nie będzie przegrzewać (dajmy na to ~65C w stresie), to jest OK. Choć tu się rodzi pytanie - jak sprawdzić temperaturę... Myślę że do ~3,5GHz powinno być OK.

4. Zasilacz spokojnie podoła.

5. Skoro HWMonitor nie pokazuje, to prawdopodobnie nie da się tego zmierzyć programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No nie wiem czy mogę to olać. W przypadku awarii ( a czego tu na pewno nie chcę ) była by lekka lipa.

2. O tym że po odblokowaniu rdzeni nie pokazuje temperatury to wiedziałem ale głównie chodziło mi o programy jakimi mogę sprawdzić temp. I speedFana w najbliższym czasie sprawdzę :).

3. Bez zmian napięcia 3,5 GHz ? No zobaczymy :). Już kiedyś podkręcałem procesor i nie wiem co się stało... wcisnąłem F10, resecik no i komputer już się nie podniósł :). Musiałem do znajomego mi Informatyka lecieć i podobno coś się przyjarało na płycie. Wymienił i komputer działa jak widać :). ( chociaż i teraz występują problemy i pisałem w innych wątkach o tym - przyp. błąd pamięci w Biosie Award )

4. Dosyć niedawno gdy po odblokowywaniu dodatkowych rdzeni, próbowałem wejść na xp to za każdym razem zawieszało mi system... Nie jestem w stanie sprecyzować czy problemem jest Phenom B45 czy może jakiś inny komponent/problem.

5. HWMonitor pokazuje tylko napięcie, temperaturę i prędkość wiatraczka ( procentowo ) w moim przypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w OCCT nie ma błędów, to znaczy że komputer jest stabilny. Ewentualnie możesz jeszcze przetestować stabilność w programie LinX.

A no tak, ty chciałeś bez zmiany napięcia ;) No to 3,5GHz może się nie udać. 3,4 już bardziej realne.

Skoro HWMonitor nie pokazuje, to pewnie się zwyczajnie nie da sprawdzić. Nie wiem zresztą czy tego czasem nie wprowadzili dopiero w GF z serii 400.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie co do kwestii podkręcania procka.

Wiem że zapewne wałkowałeś ten temat tysiące razy, ale wolę się upewnić i nie chce powtórzyć tego co zrobiłem kiedyś :).

Poza tym, Kto pyta, nie błądzi. :)

Obecnie mam tak ustawione w biosie:

CPU Clock Ratio - [Auto]

CPU NorthBridge Freq - [Auto]

CPU Host Clock Control - [Auto]

xCPU Frequency (Mhz) - 200

PCIE Clock (MHz) - [Auto]

HT Link Frequency - [Auto]

Set Memory Clock - [Auto]

xMemory Clock - x6.66 - 1333MHz

Reszta to Voltage control jak wiadomo.

CPU Vcore ustawiony jest na 1.3500V

Co mam zmieniać po kolei i o jakie wartości :) ??

I jeszcze jedno małe pytanie. Cool'n'Quiet ma być wyłączony jeśli odblokowałem te 2 dodatkowe rdzenie ? czy ma pozostać tak jak jest podstawowo ?

No bo czytałem jakieś tematy o podkręcaniu i taki temat był tam podjęty. I nie jestem pewien.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy innaczej to dzięki wielkie za pomoc Yojo. I tak dużo mi pomogłeś a z prockiem raczej dam sobie radę :). Jeśli poradnik mi nie pomoże ( a w co wątpie, choć nie jestem pewien czy dam radę bo nie znam się na tym ^^ ), to jakiś inny doświadczony użytkownik może się wypowiedzieć w mojej sprawie :).

Ten poradnik lekko niejasny dla mnie jest...

Wystarczy zmienianie samego CPU Frequency ?. Najwyższa możliwa wartość to 500 była bodajże tam. ( wiem żeby nie walić maksimum :P )

Czy jeszcze muszę HT Link zmieniać ??...

Szkoda że nie mam procesora z odblokowanym mnożnikiem to bym miał dużo łatwiej :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkręcasz procesor przez CPU Frequency. Podnosisz o małe wartości (np. 5MHz) i sprawdzasz stabilność. HT Link musisz po prostu pilnować, by nie miał zbyt wysokiej wartości (podkręca się razem z CPU Freq jak dobrze zrozumiałem). Tak samo musisz pilnować taktowania pamięci, by nie pracowały zbyt szybko (no chyba że je też chcesz podkręcić).

Jeszcze co do CnQ - generalnie na czas OC to się wyłącza; jak już dobierzesz optymalne taktowania to możesz z powrotem włączyć i zobaczyć czy będzie stabilnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra więc już troche to ogarnąłem.

Zauważyłem że mnożnik podstawowo jest ustawiony na x15 więc teraz wiem na czym stoję.

Na dzisiaj CPU Frequency ustawiłem na 210 Mhz ( 210x15=3150 MHz ) i niech tyle chwilowo zostanie.

Potestuje trochę OCCT i mam nadzieje że będzie ok :). Na obecną chwile to by było na tyle ale jeśli ktoś miał/ma podobny zestaw do mojego to proszę powiedzcie do jakiej wartości przekręcaliście maksymalnie CPU Freq. :) Z góry dzięki wszystkim.

@Yojo. A nic się nie stanie jeśli c'n'q będzie na czas oc włączony ? Chciałbym tylko się upewnić.

Co do temperatury, to po prostu na czas podkręcania wyłączyłem dodatkowe rdzenie i teraz widzę temperatury.

Przy 3150 MHz w spoczynku mam 29 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem w HWMonitor, to przy starcie systemu Procesor zaczyna od 39 stopni C i od maksymalnego poboru W ( czyli 89 W ), po czym powoli ciągnie coraz mniej i ochładza się do 28 stopni. Czy tak powinno być ? Możliwe że to jest moim problemem z uruchamianiem komputera i ciągłymi sygnałami dźwiękowymi biosu. Raz na starcie zawiesił mi się ale teraz gdy wskaźniki pospadały do normalnych wartości to komputer chodzi stabilnie.

Jeśli to by było problemem, to co zrobić aby nominalnie komputer startował tak aby procesor chodził z normalnym napięciem i temperaturą ??.

Chciałbym dodać też, że na pewno nie jest to wina podkręcania procesora i odblokowywania rdzeni ( obecnie na 2 rdzeniach pracuję ), ponieważ już wcześniej występował ten problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, czyli dalej muszę szukać problemu czemu jest jak jest. :/

Już coś około 3 tygodni głowię się nad tym problemem ale nikt nie potrafi mi pomóc ...

A teraz gdy zaobserwowałem, że komputer się zawiesza tylko wtedy gdy procesor chodzi początkowo na obciążeniu to myślałem że wpadłem na jakiś trop... Ale skoro sądzisz że tak jest normalnie no to trudno ... :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiechy jak były tak i są nadal.

Przy podstawowym zegarze, bez OC również występowały.

Ale głównym problemem jest rozruch komputera. Jeśli komputer usypiam, a nie zamykam to przy wybudzeniu go nie mam żadnych problemów.

Próbowałem hibernować komputer aby wcale prądu mi nie żarł, lecz hibernacja działa niemal tak samo jak włączenie komputera a do tego, na początku chodzi strasznie ślamazarnie i wolno ... i jeszcze do tego budzi się ponad dwukrotnie dłużej niż po normalnym włączaniu komputera.

A co do OC to szczerze nie spodziewałem się że przy lekkim podkręceniu ( tylko o 150 Mhz ) zauważę jakieś duże różnice w osiągach.

Dla przykładu jako benchmarka używałem Trackmanię United Forever, i co mnie zdziwiło... różnice widać nawet pomiędzi 2 a 4 rdzeniami ... ( od kiedy to ta gra korzysta z 4 rdzeni ?? :rolleyes: )

Bez podkręcania :

2 rdzenie ( wszystkie ustawienia ultra ) - 74 fps

4 rdzenie ( wszystkie ustawienia ultra ) - 77 fps

2 rdzenie ( wszystkie ustawienia średnie ) - 193 fps

4 rdzenie ( wszystkie ustawienia średnie ) - 207 fps

Z podkręceniem o 150 MHz ( 3000@3150 ):

2 rdzenie ( wszystkie ustawienia ultra ) - 77 fps

4 rdzenie ( wszystkie ustawienia ultra ) - 84 fps

2 rdzenie ( wszystkie ustawienia średnie ) - 205 fps

4 rdzenie ( wszystkie ustawienia średnie ) - 216 fps

Zamierzam kręcić dalej...

@EDIT2: Podkręciłem procesor do wartości 3300 MHz i poniżej podaje screeny pracy systemu podczas spoczynku i obciążenia.

SPOCZYNEK@3300MHz

OBCIĄŻENIE@3300MHz

Co o tym sądzicie ? Wszystkie pomiary są w porządku, w granicach rozsądku ?

Mogę dalej kręcić ?

Podkreślam że podwyższałem tylko CPU Frequency i nie dotykałem innych opcji. Dobrze robię ? Czy lekko nierozważnie ?? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda OK.

Co do Trackmanii, to różnica jest ale niewielka. I raczej wniosek nie jest taki że TM obsługuje 4 rdzenie, a raczej że system nie wykorzystuje już tych samych rdzeni co TM (i stąd ta drobna różnica).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Postanowiłem podkręcić procesor do 3600 MHz i w systemie gdy próbowałem włączyć CPU-Z wyskoczyło mi coś takiego :

CO TO JEST ?

Zmieniła się nazwa procesora na AMD K10 i nie widzę opcji Clocks Core. Powinienem się tym martwić ??

Za chwilę sprawdzę stabilność OCCT a jak będzie źle to wracam do poprzednich ustawień.

EDIT: Nikt nie wie ?? Chciałbym szybko się dowiedzieć bo nie chce aby coś mi sie zjarało ^^ :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zwykły błąd programu. Jeśli wydajność i stabilność jest w normie to bym się nie przejmował.

Ahh tak. Jak ja kocham to CPU-Z. Włączyłem spowrotem program i jest normalnie ^^.

Więc tak. Pierwszy test procesor niestety zawalił. Przy 3600 MHz chciałem zobaczyć jaką maksymalnie osiągnie temperaturę grając w F.E.A.R 3. W połowie gry wywalił BSOD'a i zresetował komputerek. Więc wszedłem do biosa i zmniejszyłem CPU Freq. do 235 Mhz i obecnie Procesor chodzi na taktowaniu 3525 MHz. Ponowny teścik w tej samej grze i żadnych błędów.

HWMonitor pokazuje mi maksymalną temperaturę 48 stopni podczas gry, więc chyba o to mogę być spokojny, czyż nie ?

W OCCT jaki mam priorytet ustawić ?? Lepiej im wyżej czy niżej ?

@down No dobra, dzięki za szybką odpowiedź :)

Za godzinkę dam znać czy jest stabilnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPIS TREŚCI:

Ad1. Podsumowanie podkręcania

Ad2. Wydajność w liczbach

Ad3. Mój problem z komputerem.

Ad1. Podsumowując:

FSB procesora byłem zmuszony zmniejszyć do 225 MHz ( na 230 i 235 podczas OCCT wywaliło BSOD'y ) i podczas 30-minutowego testu ( niestety chwilowo nie mam czasu aby zrobić dłuższy pomiar stabilności ) nie wyskoczyły żadne błędy. Temperatury niestety nie jestem w stanie podać, gdyż jak wiadomo po odblokowaniu dodatkowych rdzeni... temperatury HWMonitor nie jest w stanie pokazać :).

Ad2. OC w Trackmanii:

Wydajność na Niepodkręconym procesorze 2-rdzeniowym ( zegar 3000 MHz ) - 73,9 fps ( Ultra ) ||| 193 fps ( Medium )

Wydajność na Podkręconym procesorze 4-rdzeniowym ( zegar 3375 MHz ) - 80 fps ( Ultra ) ||| 216 fps ( Medium )

||| dodatek ||| Wydajność na Podkręconym procesorze 2-rdzeniowym ( niestety niestabilnym ) ( zegar 3450 MHz ) - 77,8 fps ( Ultra ) ||| 213 fps ( Medium )

||| dodatek ||| Wydajność na Podkręconym procesorze 2-rdzeniowym ( niestety niestabilnym ) ( zegar 3600 MHz ) - 82 fps ( Ultra ) ||| 218 fps ( Medium )

Tak więc jak widać, różnica w przypadku tej gry, pomiędzy 2 rdzeniowym niepodkręconym, a 4 rdzeniowym podkręconym procesorze wynosi 6,1 fps ( Ultra ) i 23 fps ( Medium ).

Proszę nie pisać, że jest to niemiarodajny test, gdyż robiłem to tylko dla własnej informacji i zabawy, oraz chciałem się dowiedzieć jaka może być zwyżka w wydajności.

Ad3. A teraz moja sprawa.

Teraz koniec z zabawą w OC i przejdźmy do głównego problemu.

Już dosyć dużo powiedziałem o tym problemie w poprzednich postach i chciałbym abyście, wy forumowicze dali znać co o tym sądzicie i być może podsuwali jakieś pomysły. Ja waszych porad się posłucham i postaram się sprawdzać nowinki, na tyle ile pozwoli mi sprzęt i możliwości :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...