Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość lynenhynenh

Rozwiązany: problem z pamięcią

Polecane posty

Gość lynenhynenh

Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu, kiedy to użyłem 3d marka 2011 na mojej nowszej karcie (odblokowany Asus 6950 1GB) - jeden z testów, obliczający jednocześnie grafikę i fizykę (chyba piąty) nie mógł się wczytać, po czym wywalało błąd, że test został zakończony z powodów bezpieczeństwa. Wtedy pomyślałem że może to być efekt zabawy w odblokowywanie karty. Po jakimś czasie zaczęła mi się ścinać gra Empire: Total War, na początku podczas dłuższej gry wieloosobowej, później nie można było rozpocząć normalnie gry, wywalało do Windowsa w trakcie wczytywania. Podobny los potkał grę Napoleon: TW. Przy awariach tych gier wywalało komunikat:

post-296111-1310645945_thumb.jpg

Standardowo sprawdziłem pamięć memtest86+ i program nie wykazał żadnych błędów.

Założyłem, że to problem softwarowy i strzeliłem reinstalkę Windowsa. Po postawieniu systemu na nowo 3d mark i gry, z którymi wcześniej były problemy działają prawidłowo ale za to zauważyłem że mam dostępne tylko 3,25GB, mimo iż system widzi podłączone 4GB. post-296111-1310647119_thumb.jpg

BIOS i CPU-Z prawidłowo pokazują ilość pamięci.

Dzisiaj wyjąłem kość pamięci i widzę że ma takie jakby małe "przebarwienia" w kolorze czerwono brązowym, w kilku miejscach, na styku z MoBo. Niestety nie widać ich na zdjęciach, nie wiem też czy takie coś mieści się w granicach dopuszczalnych odchyłów.

Innym wątkiem sprawy jest procesor - przy zmianie chłodzenia, ze standardowego na Noctuę, proc wyleciał z gniazda mimo założonej blokady - pasta termoprzewodząca zadziałała jak klej (nie nie był ciepły). Po tym nie zauważyłem jednak żadnych mechanicznych uszkodzeń procesora ani gniazda. Wydajność np. konwertowania plików była taka sama, jak przed wypadkiem, więc nie sądzę by procesor/płyta główna były uszkodzone, niemniej polećcie jakiś mocno obciążający procesor test...

Jako że memtest działa niezależnie od systemu, nie widzę sensu powtarzania go. Czymś jeszcze jakoś można sprawdzić pamięć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lynenhynenh

No dobra, sam sobie poradziłem - zapałką nadtopiłem jeden z pinów stykowych na kości i teraz działa prawidłowo - było wygięte.

[temat do zamknięcia]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...