Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

grzesiek1306

"Mroczne Materie" Philip Pullman

Polecane posty

Okładki:

post-130425-1310054671_thumb.jpg post-130425-1310054695_thumb.jpg post-130425-1310054707_thumb.jpg

Książka opisuje podróż 2 głównych bohaterów: Lyry Belaqua oraz (w późniejszej częśći) Willa Parry'ego.

Powieść w niektórych momentach ma charakter symboliczny (np. nawiązania do Kościoła). Wykorzystano również czarownice, jako odwołanie do fantastyki bardziej popularnej

Wstęp: Akcja powieści dzieje się w kilku równoległych światach:"naszym" (współczesnym, takim, jakim my go znamy) oraz w świecie równoległym, w którym nie ma Boga i jako takiego Kościoła. Istnieje jedynie Autorytet (pierwszy anioł stworzony z Pyłu, o którym dowiadujemy się podczas czytania powieści). Główna różnica polega na istnieniu dajmonów (jest to odzwierciedlenie duszy człowieka w postaci zwierzęcia, które przez cały czas towarzyszy "właścicielowi" i jest z nim powiązane duchowo).

Istnieją również Pansjerbony (pancerne niedźwiedzie), które mówią "po naszemu", ale niezbyt lubią ludzi z wzajemnością.

Nie ma również żadnych partii politycznych, a jedyną strukturą rządzącą jest Magistratura, która stara się rządzić wszystkim i wszystkimi.

"Złoty Kompas":

Lyra (główna bohaterka) żyje jako 11-latka w Kolegium Jordana ucząc się i rozwijając. Wychowuje się tam od dzieciństwa, nie zna rodziców (których poznaje w dalszych częściach). Chcąc zobaczyć swojego wuja, Lorda Asriela, zakrada się do pokoju, w którym ma się odbyć spotkanie rektorów (czyli nauczycieli) w Kolegium. Oglądając slajdy (jak w Harrym Potterze - ruchome obrazki, czyli nasze gify) odkrywa, że wśród przedstawionych ludzi krąży "coś". Słysząc nadchodzących nauczycieli, chowa się, ale pozostaje w pokoju. Okazuje się, że to "coś" to Pył (swego rodzaju materia, która otacza wszystkich oprócz dzieci).Chcąc się dowiedzieć czemu tak jest, Lord Asriel wybiera się na północ, do pancernych niedźwiedzi.W międzyczasie znika przyjaciel Lyry, a ona w wyniku pewnych okoliczności zostaje uratowana przez Cyganów przed porwaniem, od których dostaje Alethiometr (tytułowy Złoty Kompas), który dzięki odpowiedniej wiedzy potrafi przepowiadać przyszłość. W ten sposób Lyra udaje się na północ, a w następnych częściach do innych światów.

W praktyce (czyli moja opinia o książce):

Czytając książkę, potrafiłem wyobrazić sobie opisywane wydarzenia, więc tu należy się plus dla autora (a może to tylko moja psychika?). Lektura naprawdę wciąga, aż ciężko się od niej oderwać (mniej więcej tak, jak "jedna tura" w HoMM). Książki wydają się być długie, ale można czytać je "jednym tchem" i nie wiedzieć, kiedy zdążyło przeczytać się ponad 1000 stron (a może i więcej, już nie pamiętam). Powieść (zabrakło mi już synonimów do książki :ohmy: ) jest wspaniale opisana, zarówno dla starszych czytelników i młodszych (każdy zrozumie i zapamięta z niej coś innego). Osobiście, czytając ją ok. 5 lat temu, nadal pamiętam wiele momentów z niej, które "zatrzymują" się w mózgu i nie chcą zniknąć.

Podsumowując::Serdecznie zapraszam do czytania książki (jest to wspaniała powieść na dłuższy okres wolnego czasu, którą czyta się świetnie i momentami chce się być uczestnikami tych wydarzeń).

Autor:Philip Pulmann

Rok wydania:

Złoty Kompas (Zorza Polarna) - 1995

Magiczny Nóż - 1997

Bursztynowa Luneta - 2000

Powstały również:

Film pt. "Złoty Kompas"

Gra komputerowa pt. "Złoty Kompas"

Strona na Wikipedii (UWAGA:MNÓSTWO SPOILERÓW!):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mroczne_materie

Tutaj może być lepiej wyjaśniona lektura, niż ja to zrobiłem, ale lepiej się nie zagłębiać i nie czytać całej treści, która została tam zamieszczona (może wystąpić niechęć wobec czytania oryginału).

Od autora postu:

1.Z góry przepraszam za wszystkie popełnione błędy, które będę starał się poprawiać ("wychwytywaczy" zapraszam do pomocy w poprawianiu tekstu).

2.Jeśli znajdą się chętni, mogę również napisać wstęp do pozostałych części (jednak ostatnią dopiero po przypomnieniu).

3.Swego czasu była również polska strona (można było sobie "stworzyć" dajmona), ale obecnie nie mogę jej znaleźć. Za udostępnienie jakichkolwiek informacji dot. strony z góry dziękuję.

Zapraszam do dyskusji na temat serii książek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...