Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sauron25

Problem z odpalaniem starych gier

Polecane posty

Nie wiem czy dobry dział wybrałem, no ale mam nadzieję że tak. Wracając do problemu odkąd ulepszyłem sprzęt z Core 2 Duo e7400+ GeForce 9800 GT na Phenoma 2 x4 955 black ed. + Radeon HD6850. To mam problem ze starszymi grami typu Gothic 1 i 2NK, Original War, Freespace 2. A dokładniej w 1 nie mogę zmienić rozdziałki z 640x480 na większą bo gra się wyłacza, w Gothicu 2 zamiast menu mam czarny ekran, Original War wywala komunikat związany z nieaktualnym directem i sterami od grafiki(to niemożliwe bo mam directa 11 i najnowsze stery), a Freespace 2 w ogóle nie wykrywa mi mojej karty graficznej. Co najważniejsze mam też Windows 7 x64 Ultimate tyle że przed zmianą sprzętu powyższe gry chodziły bez większych problemów(wtedy też miałem WIN7 x64) a teraz nagle przestały działać. Szukałem już pomocy na necie ale dotyczyła ona Kart i sterowników nvidii, o ati nic niestety nie znalazłem. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

P.S. Mam też wrażenie że te gry oprócz Gothica 2 NK nie wykrywają mi poprostu karty graficznej, niestety nie mam nic na potwierdzenie moich domysłów.

EDIT

Udało mi się na ślepo odpalić jakiegoś save'a ale gra jest pozbawiona tekstur, tnie jak jasna cholera no i obraz co chwile robi się czarny. Tak jakby używała vga a nie mojej karty.

EDIT 2

W gothicu 1 mam też jakiś DirectDraw HAL w opcjach ustawiony a powinno być coś z d3d o ile pamiętam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lynenhynenh

Mam bardzo podobny sprzęt do Twojego (różnimy się jedynie kartą graficzną). Oba Gothici chodzą mi bez problemu, co do pozostałych gier to nie wiem bo nie mam. Aby zmienić rozdzielczość w grze Gothic (1 i 2), idź do C:\Program Files (x86)\Gothic\System i otwórz plik (najlepiej użyć Notepad++) Gothic.ini

W 78 i 79 linijce odnajdź wartości:

zVidResFullscreenX=640
zVidResFullscreenY=480

i zmień je na swoją rozdzielczość. Na przykład u mnie wygląda to tak:

zVidResFullscreenX=1920
zVidResFullscreenY=1080

Po wykonaniu tej czynności zapisz plik. Warto włożyć sobie skrót do tego na pulpit, gdyż gra upierdliwie ustawia te wartości na standardowe i przez to trzeba zmieniać rozdzielczość przed każdym uruchomieniem. Analogicznie robi się to w przypadku Gothica II. Filmy na początku i w trakcie gry mają prawo nie działać, jednakże to nie powód do paniki, wszystko załaduje się jak należy, wystarczy poczekać i nic nie klikać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem i nic nie robiłem a gra nadal się nie odpalała, udało mi się też odpalić jednego save'a no ale tekstury były zryte i przycinało jak cholera. A w przypadku Gothica 1 przy zmianie rozdzielczości manualnie w pliku wyskakuje błąd acces violation podczas uruchomiania.

EDIT

Odpaliłem na ślepo Nową Grę w gothicku 2 no i pojawiło się intro, gra się zaczełą, xardas gadać a ja tym razem zamiast czarnego ekranu miałem ekran ładnej niebieskiej barwy. Czyli gra leciała a widoku nie było tylko samo gadanie. Kolejny postęp po zminimalizowaniu i zmaksymalizowaniu gry pojawił się obraz tylko z zepsutymi teksturami i przycinający w sposób uniemożliwiający granie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz aktualizacje Windy. Poza tym, skoro w jakiejś grze wyskakuje Ci, że nie masz odpowiedniego Directa, to zainstaluj Directx 9.c (albo najlepiej tego, który jest na danej płycie z grą). D11 nie posiada niektórych bibliotek dziewiątki, sama jej instalacja na oko nic nie zmieni, dalej będziesz miał Directx 11, tylko uzupełnionymi o pewne biblioteki. Tak w ogóle, wygląda to na problem ze sterownikami do karty graficznej, radziłbym pokombinować ze starszymi/ innymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chodzi o service packa, po prostu zwykła- codzienna aktualizacja Windowsa, wystarczy (szczególnie chodzi mi o aktualizacje "medialne", heh zapomniałem jak się to dokładnie nazywa). BTW o takich rzeczach jak uruchamianie w trybie zgodności, koncie admininstratora i wyłączeniu aero, chyba nie zapomniałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Sterami aktualnie się zajmuję(próbuje starsze wersje)

2.Karta i zasilanie jest ok bo mam tak tylko na starych grach, wszystkie nowe typu BC2, Crysis 2 itp chodzą b.dobrze.

3.Zasilacz też raczej odpada, mam Fortrona i niedawne testy napięcia nic nie wykazały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra właśnie ściągam tego Core Optimizera, co do sterowników zainstalowałem wersję 10.10(chciałem 10.05 ale na tej nie wykrywało mi mojej karty graficznej). Oczywiście rezultat nadal jest mizerny.

Zainstalowałem tego Core Optimizera, tylko teraz gdzie się go że tak powiem włącza?

EDIT:

Udało mi się rozwiązać wszystkie problemy. Grzebałem trochę w ustawieniach directa i w zakładce direct draw zaznaczyłem hardware acceleration(przyspieszenie sprzętowe), wszystkie gry teraz hulają bez problemu. Temat można zamknąć, a ja dziękuje wam za całą pomoc. :cool:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę wrócić na forum z problemem, z goła odmiennym ale powiązanym z tym tematem. Otóż od czasu gdy rozgryzłem czemu te starsze gierki nie chodziły grałem tylko w nie. Dzisiaj natomiast chciałem pograć w nowsze tytuły(Crysis 2, SH5,Men of War). Teraz tylko gry te strasznie mi się zacinają jakby sprzęt był za słaby, a jeszcze 2 tygodnie temu chodziły świetnie i bez żadnych zamułek. Instalowałem już nowe sterowniki, bawiłem się opcjami directa(akceleracja sprzętowa directdraw/direct3d i te sprawy) i nic dalej to samo.

P.S. Dodam też że np taki CoD Black Ops chodzi normalnie ale być może spowodowane jest to tym że gram na najniższych ustawieniach(lubię w wcodzie mieć przynajmniej 150 fps)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie odwróciłem wszystko czyli zainstalowałem najnowsze stery(miałem wgraną starszą wersję bodajże 10.10), wyłączyłem akcelerację sprzętową w module directdraw, i wywaliłem Dual Core Optimizera. Za chwilę przetestuje go 3dmarkiem

EDIT

A więc zrobiłem mu testy 3dmarkvantage i wynik na ustawieniach high jest taki sobie bo tylko 8500 i gpu i cpu, a z tego co pamiętam to jak robiłem ten test gdy dostałem nowy sprzęt to miałem przynajmniej 10 tys na ustawieniach high

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reinstalka pomogła, być może dlatego że wcześniej użyłem do wyczyszczenia resztek Driver Cleanera 3 i na dodatek nie w trybie awaryjnym. SH5 i Men of War nie zacinają się już, nie patrzyłem jeszcze Crysisa 2 ale raczej on też nie powinien sprawiać już problemów. Dzięki Sevardowi za pomoc, jednak prosiłbym o nie zamykanie jeszcze przez jakiś czas tematu bo cholera wie co może jeszcze mojemu sprzętowi odwalić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...