Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Idajos

Vista HP 64 bit, zapycha dysk

Polecane posty

Przepraszam że tworzę jeden temat obok drugiego. Już mnie dzis podnerwił firefox, czas na Vistę. Co tam jest tak niezbędnego że zajmuje 50 giga ? Już ręce opadają, raz już partycje powiększałem i znowu mam 5 G wolnego miejsca. Moje własne rzeczy na C zajmują góra, góra !!!! 5 G. Na co ona resztę zużywa? Czy można coś bezkarnie wyrzucić i jeśli tak to co ? Próbowałem już i cleanera i usuwałem kopie zapasowe oczyszczając standartowo dysk, ciągle dochodzę w pewnym momencie do miejsca gdzie zaczyna mi się ostrzegawczo świecić pasek. Co mozna zrobić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zaktualizowanie problemu"

Chodziło o zaktualizowanie systemu. Moja pomyłka.

Trop z System Volume Information jest dobry. To, że Ty nic tam nie widzisz, nie oznacza, że niczego tam nie ma. Ten katalog ma dosyć dziwnie ustawione uprawnienia. Do kontrolowania miejsca, które to zajmuje używa się komendy vssadmin.

Jeśli chcesz ręcznie narzucić limit na miejsce przeznaczone na potrzeby kopii zapasowej, to w wierszu polecenia z uprawnieniami administratora (Start > Wszystkie programy > Akcesoria, tam kliknij prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i wybierz opcję uruchom jako administrator) wpisujesz komendę

vssadmin Resize ShadowStorage /On=[partycja]: /For=[partycja]: /Maxsize=[rozmiar]

czyli np.

vssadmin Resize ShadowStorage /On=C: /For=C: /Maxsize=5GB

Efekt tego zabiegu powinien być widoczny natychmiast, ale warto jednak zresetować kompa po wpisaniu tej komendy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak radziłeś.Po wpisaniu komendy otrzymałem następujący komunikat:

Błąd: nieprawidłowe polecenie.

Ok, to była moja wina, jednak literówka.

Mimo ze pomyślnie zmieniłem limit (do 7 GB ) po restarcie nie odzyskałem ani mega miejsca na dysku. Nadal coś mi zajmuje prawie 50 GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić polecam usunięcie pliku hibernacji.

Aby to wykonać musisz wejść w Panel Sterowania>Sprzęt i dźwięk>Opcje zasilania>Zmień moment przejścia w tryb uśpienia> wybrać opcję Nigdy, bądź łatwiejszy sposób(mniej "szperania")

W wierszu polecenia wpisujesz komendę 'powercfg -h off'

Da ci to odrazu od 2 do 8 GB wolnego miejsca na dysku, zależy ile system musi zapisać danych na z ramu na dysku twardym.

Oraz drugą rzeczą jaką możesz wykonać jest usunięcie pliku stronicowania. Przeważnie oprócz zwolnienia spoerj ilości miejsca na dysku daje również niezłego kopa naszemu blaszakowi. Jednak tą czynność wykonaj tylko jeśli masz na swoim "pokładzie" minimum 4GB Ramu.

Aby wyłączyć plik stronicowania musisz wejść kolejno:

Panel Sterowania>System i Zabezpieczenia>System>Zaawansowane ustawienia systemu> Zakładka zaawansowane na niej wejść w ustawienia Wydajności

Na zakładce 'Zaawansowane' nacisnąć guzik 'Zmień' dla opcji Pamięć Wirtualna

Następnie zaznaczyć opcję 'Bez pliku stronicowania' kliknąć Ustaw i zrestartować komputer

ps. ja pamiętam, że swojego czasu na 64bitowej Viście usunięcie pliku hibernacji dało mi 16 albo 18GB wolnego miejsca nie wiem jak się tyle nazbierało, ale na chwilę obecną jest to 1 czynność jaką wykonuje po foramcie systemu i tak opcji hibernacji nie używam a tylko standarowego Wyłącz jak 95% osób.

pps. jeszcze jest taki 'bajer' jak oczyszczanie dysku ale nie zbyt dobrze pamiętam gdzie to na Viście było(czy tak samo jak w 7) ja mam tak Na systemowym dysku prawym>właściowości zakładka ogólne wciśnij guzik 'Oczyszczanie dysku' poczekaj na weryfikacje po czym pozaznaczaj wszystkie odznaczone opcje na dole w stylu 'pliki raportowania błedów systemu windows'.

'Pliki punktów przywaracania systemu'(zostawi tylko ostatni pkt), oraz to o czym kolega pisał 'kopie w tle' jest na drugiej zakładce "więcej opcji" jak skończy analizę, klikamy tam analogicznie dla wszystkich pozycji "oczyść".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg SpaceSniffera to prawie 20 giga zajmuje winsxs, cokolwiek to jest (żaden ze mnie informatyk), niedobrze, nie wiem jak zrzut ekranu wstawić bo bym pokazał wynik.

Tempy czyściłem, są puste. Boję się wyrzucić te pliki z winsxs, najgorsze że nie wiem co to jest i czemu służy. Co dalej robić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj to.

Tego katalogu lepiej nie ruszaj, bo to jest bardzo niebezpieczne. Dobra wiadomość jest taka, że katalog Windowsa najpewniej zajmuje mniej niż by na to wskazywało to co pokazują różne programy.

Spróbuj użyć jeszcze programów takich jak ATF-Cleaner oraz Temp File Cleaner by OldTimer. Te programy czyszczą pewne rzeczy lepiej niż CCleaner. Można jeszcze spróbować programu Wise Disk Cleaner, ale uważaj, by przy jego instalacji nie zainstalować sobie przy okazji Ask Toolbara.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskałem jakieś 200 mega.

wuu87 napisał coś takiego:

"pamiętam, że swojego czasu na 64bitowej Viście usunięcie pliku hibernacji dało mi 16 albo 18GB wolnego miejsca nie wiem jak się tyle nazbierało, ale na chwilę obecną jest to 1 czynność jaką wykonuje po foramcie systemu i tak opcji hibernacji nie używam a tylko standarowego Wyłącz jak 95% osób."

O co z tym chodzi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hibernacja działa w ten sposób, że system zapisuje na dysku tak jakby kopie uruchomionego już systemu. Dlatego w momencie jak zamkniemy system poprzez opcję "Hibernacja" a nie standardowo "Zamknij system" przy kolejnym uruchomieniu system załaduje się nam w kilka~kilkanaście sekund zamiast kikludziesięciu. Jednak jak mówię kto tak naprawdę używa opcji hibernacji -mało kto jeśli nie, prawie nikt. Przeważnie większość nie wie co Hibernacja robi i się tej opcji wogóle "nie tyka" a opcja ta domyślnie na Viście/Siódemce zawsze jest Włączona, dlatego im dłużej ma się system (tym ten plik waży coraz więcej) i dlatego jak pisałem wyżej wyłączenie hibernacji jest zawsze 1 czynnością jaką wykonuje po formacie systemu, bo z czasem system się rozrasa a plik hibernacji razem z nim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm...tyle ze ja mam Vistę, czy da się coś takiego również na niej zrobić ?

Jak najbardziej, a jeśli masz tą opcję włączoną gwarantuję, że minimum 6GB "lżejszy" dysk ci się zrobi po wyłączeniu (a jeśli system stoi już długo bez formatu to nawet 20GB może ci zejść).

Jeszcze tylko o jednym zapomniałem wiersz poleceń musisz uruchomić jako administrator.

Masz jeszcze raz wszystko dokładnie:

W celu wyłączenia hibernacji w systemie Windows Vista należy uruchomić wiersz poleceń z prawami administratora (Start -Programy ? klikamy prawym przyciskiem myszy na Wiersz poleceń i z menu wybieramy uruchom jako Administrator) i piszemy komendę powercfg -h off. Wyłączenie opcji hibernacji powoduje usunięcie pliku hiberfil.sys. Jeżeli chcemy wrócić do poprzedniego stanu z włączoną opcją musimy wpisać powercfg -h on.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...