Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Altair666

Problem z dyskiem zewnętrznym

Polecane posty

Witam.

Wczoraj po ponownej instalacji systemu, przez swoją głupotę wyciągnąłem kabel zasilający mój zewnętrzny dysk. Po odpaleniu systemu dysk coś wolno chodził i nie dało się z niego prawie nic skopiować. Sprawdziłem go HD tune i na początku miał same bad sektory. Więc anulowałem to i ściągnąłem HDD Regenerator 2011r. Skanuje się dysk już od 10 godzin. Jest już prawie koniec. Jak an razie program nie wykrył żadnych bad sektorów. Tylko jakieś "delays detected" i mam już ich jakieś 140+. Co to oznacza? Czy mam się już pożegnać z dyskiem i kupić nowy czy będzie on jeszcze przez jakiś czas dobrze działał? Czy może nim mu nie jest?

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Dysk pochodzi z firmy Segate. Więcej informacji na obrazku.

Wyniki były następujące.

Coś z tego wynika?

post-47421-1306877377_thumb.png

post-47421-1306882039_thumb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem ten dysk na większość możliwych sposobów, lecz nadal go spowalnia, grzeje się i zawiesza. Czasem jak chce coś z niego skopiować wyskakuje komunikat z kodem 0x8007045D. Czy już mogę się żegnać z dyskiem czy da się coś jeszcze z niego wycisnąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM: Good RAM DDR3 2x2Gb 1333Mhz CL9 DIMM Dual channel (co do częstotliwości to podobno teraz mam większą gdyż kiedyś opisywałem problem, że komp się wyłącza i nie wiadomo z jakiej przyczyny. Okazała się to płyta gł. Którą wymienili, ale już nie było tej co ja miałem bo już wyszedł nowy model który wymagał ramów z większą częstotliwością. Tak mi powiedzieli).

CPU: Intel i5 - 750 LGA1156 Quad-Core Desktop

Płyta gł: Gigabyte P55-UD3 Ultra Durable 3 Motherboard Smart 6 Windows 7 support

Dysk: Samsung 1TB

Napęd: Nagrywarka DVD + lightscribe

Grafika: Gigabyte GF 275 GTX 1792 mb Super over Clock

Zasilacz: OCZ 600w Stealth Xstream power supply

System: Windows 7 64 bit

Taka konfiguracja wystarczy? Czy podać bardziej zaawansowaną? Jeśli tak to jak ^^

Health w HD Tune nic nie wyświetla.

post-47421-1307048573_thumb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle wystarczy, a co do samego dysku - 72 błędy odczytu, 2 błędy od wstrząsów i wibracji, 1 błąd CRC i 7 błędów zapisu. Uważałbym na niego. Chodziło mi o ten dysk zewnętrzny, a nie tego Samsunga.

Skoro masz na nim tyle wykrytych "delays" możesz spróbować podziałać programem MHDD. Na początek spróbuj Erase Delays, potem - Remap.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak wielkim specem od HDD nie jestem. Jedyne co mogę napisać, to to, że wstrząsy powstają też podczas zwykłego użytkowania, np. gdy dysk nie jest dostatecznie mocno przykręcony w obudowie lub gdy komp doświadcza przemocy fizycznej. Inne błędy powstają przy zwyczajnym użytkowaniu (np. błędy CRC wynikją na ogół z winy kabla sygnałowego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli łaska to powiedz mi jak to odpalić. Zgrałem to na płytę i odpaliłem z FBD (ustawione w bios) ale nie znajduje mi tego dysku USB. Może coś źle klikam. Na początku wybrać 1 czy 2 opcję? Bo jak wybieram 1 to jakieś błędy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że o czymś zapomniałem. Żeby MHDD wykrył dysk USB trzeba trochę pokombinować. Na początek potrzebny jest sterownik, który zamieni dysk USB w SCSI - klik. Można użyć też specjalnie do tego przygotowanego Boot Disku (klik).

Teoretycznie po wszystkich wstępnych zabiegach dysk powinien zostać wykryty, jeśli nie - trzeba działać innym programem.

A tak w ogóle - dobrze ludzie mówią, że pod latarnią najciemniej. Skoro dysk jest Seagate'a, to wszystkie czynności diagnostyczne można wykonać przy pomocy narzędzia Seatools, które jest mniej skomplikowane w obsłudze od MHDD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten seatools jak niby ma mi pomóc? Chciałem odpalić S.M.A.R.T pisze, że nie może. Klikam na Short Drive Self Test. Przeleciało... i nic. Żadnych info co i jak tylko pali się na zielono. Drive info podał mi tylko dokładne parametry dysku. Short generick i Long generick raczej jak je zapuszczę to nie usuną mi nic z dysku?

Pobrałem ten plik co ma mi zamienić dysk USB w SCSI ale nie wiem gdzie go włożyć i co mam zrobić z tym wierszem polecenia.

The following line is needed in your config.sys:

device=X:\USBASPI.SYS /w /v

Where X:\ ? full path to the driver.

Gdzie znajduje się ten config.sys?

Edit

---------------

No i mamy efekt skanowanie seatoll'em...

post-47421-1307084891_thumb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik config.sys jest na tym dysku z MHDD. Najlepiej użyj tego boot disku z drugiego linka, tam jest wszytko już ustawione.

Short generick i Long generick raczej jak je zapuszczę to nie usuną mi nic z dysku?

Klik - tu masz dokumentację Seatools. Testy, poza Long Generic, są bezpieczne dla danych (są to testy typu "read only") i na 100% nic nie usuną. Long Generic, poza samym testem, umożliwia naprawę uszkodzonych sektorów na dysku USB. A tu już ryzyko utraty danych występuje.

Jedna uwaga - Erase Dealys kasuje dane na dysku. Jeśli zależy Ci na nich, lepiej oddaj dysk do serwisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innego jeszcze programu, który nie uszkodził by mi danych to już nie ma? Jakiś program, którym mógłbym to przeskanować i ewentualnie naprawić? Bo bardziej zależy mi na danych niż na tym dysku tak szczerzej mówiąc... Tylko nie mogę nic z niego przekopiować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programów które na 100% nie uszkodziłyby danych nie znam (naprawa zwykle wiąże się z utratą danych). Skoro bardziej zależy Ci na zawartości dysku spróbuj użyć jakiegoś programu do odzyskiwania danych. Może przy pomocy któregoś z nich uda się skopiować potrzebny materiał. Jak żaden nie pomoże, pozostaje oddać dysk do serwisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...