Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SerwusX

Sata 3 w Asusie P7P55D-E

Polecane posty

Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem płyty głównej Asus P7P55D-E. Znajdują się tam 2 porty Sata III i 2 porty USB3.

Zastanawiam się nad zakupem dysku pod Sata III, ale słyszałem, że jeśli coś się do niego włączy to wtedy PCI-E x16 przełącza się w tryb x8, co spowolniłoby kartę graficzną.

Czy ten problem dotyczy także tej płyty głównej? Czy nie jest tak, że przepustowość PCI-E zmniejszy tylko wtedy, jeśli jednocześnie będą uruchomione i Sata III i USB3?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej płycie (jak i większości innych) działa to tak: albo masz pełną przepustowość PCIEx (16x zamiast 8x), albo masz pełną przepustowość SATA3, albo masz pełną przepustowość USB3. Można to dowolnie przełączać nawet jak masz podpięty dysk SATA3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy o co biega? Bo ja tam mam 2 złącza x16, jak coś włączę do obu - przełączy się na x8, jak cokolwiek włączę do Sata III czy USB3 - przełączy się na x8. :/

Czyli wychodzi, że lepiej dokupić osobno kontroler? Albo po prostu wziąć dysk na Sata II? Robi to aż taką dużą różnicę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No HDD, bo mam te całe złącza, to myślałem że warto by je wykorzystać. Chciałbym dokupić dysk 1TB, obecnie mam 2 po 500Gb i trochę mało tego miejsca. :)

Swoją drogą, można kupić SSD o pojemności dość znacznej np. 700Gb ale w jego cenie mógłbym kupić kilkadziesiąt HDD. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wewnętrzny 3.5-calowy dysk twardy HDD o pojemności 1 TB, wykorzystujący interfejs SATA III (6 Gb/s). Wyposażony w 32 MB pamięci podręcznej. Prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./min., szybkość przesyłu danych sformatowanych 6 Gbit/s, średni czas dostępu 4.16 ms, a poziom hałasu 27 dB. Wykorzystuje technologię NCQ." - opis jednego z dysków.

To znaczy, że wykorzystują Sata3, który jest niby dwukrotnie szybszy od Sata II, ale same dyski nie są od tego szybsze? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Mówiąc obrazowo: masz w samochodzie opony z dopuszczalną maksymalną prędkością do np. 210km/h, natomiast silnik samochodu pozwala na jazdę z prędkością ok. 180km/h. Jak wymienisz opony na takie z wyższym indeksem szybkości (300km/h dajmy na to) to samochód Ci nie pojedzie ani trochę szybciej.

Dokładnie identyczna sytuacja jest w dyskach: nowoczesne dyski oferują transfery na poziomie ~150MB/s, podczas gdy SATA2 ma przepustowość 300MB/s. Dlatego przejście do SATA3 (600MB/s) nic nie daje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...