Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Graczdari91

i5 2500k i problem z pamiętkami :)

Polecane posty

Witam. Ciągle poznaje swój nowy sprzęcik, i jedna rzecz nie daje mi spokoju :)

Otóż moje pamiątki - HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series w standardzie nie chodzą jako 1600MHz a 1333MHz. Niby można przestawić, ale wydaje mi się, że po OC procesora z ustawieniami 1600 jest mniej stabilne. Czy to normalna sytuacja?

Napięcie pamięci: 1.65v

Płyta: ASRock P67 Extreme4

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby to, że 3DMark03 za każdym razem wysypuje się po ustawieniu 1600MHz, a już 1333MHz nie.

Co do napięć to widziałem tam tylko jedną opcję odpowiedzialną za pamięć - czyli V samych pamięci. I te mam na 1.65 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem poradnik Gi3rka na OC memek wpływa również napięcie VTT (ustawialne w tej zakładce co zmieniasz napięcie procesora).

Wartość startowa - 1,05V, może mieć wpływ na stabilność procesora, pomaga ustabilizować pamięci. Rozsądne wartości - ~1,1V, maksymalne - 1,15V.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Ustabilizowałem pamiątki na 1600MHz CL8. Chciałbym pojechać do 1833MHz, jednak przy standardowym dla tych pamięci napięciu (1,65v) jest to nie możliwe. Komp wysypuje niebieskimi ekranami. Trzeba podnieść napięcie. Tylko według poradnika Gi3r3k, bezpieczne napięcie dla ram przy tej podstawce to 1,65v. Potem może być kaplica dla procka.

Czytałem o tym więcej, i podobno wystarczy podnieść odpowiednio VTT, i nic nie powinno się stać. Tzn. między pamięciami a VTT ma być różnica nie większa jak 0,5v.

I tak np. pamięci na 1,75v to vtt na 1,25.

Dobrze rozumiem? W ogóle jest sens walczenia o te 233MHz? Czy lepiej spróbować jeszcze zbić timingi do np. CL7 :) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...